Liqene të shkëlqyera në Amerikë

Imazhi | Pixabay

Në kufirin midis Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara ka pesë liqene të mëdha që dominojnë territoret e mëdha dhe ku është përqendruar masa më e madhe e ujit të freskët në planet: Michigan, Superior, Ontario, Huron dhe Erie. Megjithëse ata sillen si dete të mbyllura, ujërat e tyre janë të freskëta dhe përmbajnë jo më pak se një të pestën e rezervave të Tokës.

Këto pesë liqene të shkëlqyera ofrojnë milje plazhe, shkëmbinj, duna, një mori far, ishuj që përshkojnë bregdetin dhe qytetet turistike. Nuk është për t'u habitur që quhet "bregu i tretë" pasi këto liqene janë habitati i një larmie të jashtëzakonshme të llojeve të kafshëve. Përveç kësaj, anije të të gjitha llojeve lundrojnë nëpër këto shtrirje të stërmëdha uji të freskët dhe është e zakonshme për peshkatarët dhe adhuruesit e kajakut të përzihen me varka me vela, avullore ngarkesash, rimorkio, etj

Vizita në pesë liqenet e shkëlqyera në Amerikë është një ide e shkëlqyeshme për një pushim aventureske. Nëse kjo është çështja juaj dhe dëshironi t'i vizitoni ato, atëherë unë do të zbuloj më shumë rreth këtyre mrekullive të natyrës.

Liqeni Michigan

Imazhi | Pixabay

Liqeni Michigan është një nga pesë liqenet e shkëlqyera në Shtetet e Bashkuara, por është i vetmi që është plotësisht brenda vendit pasi të tjerët janë të ndarë me Kanadanë. Ajo është e rrethuar nga shtetet e Wisconsin, Illinois, Indiana dhe Michigan, i cili është emëruar pas liqenit vetë.

Ky liqen ka një sipërfaqe prej 57.750 kilometra katrorë dhe një thellësi prej 281 metrash. Konsiderohet liqeni më i madh brenda një vendi dhe i pesti në botë. Vëllimi i tij është 4.918 km kub ujë dhe Liqeni Michigan adreson shumë parqe dhe plazhe.

Rreth 12 milion njerëz jetojnë në brigjet e tij, shumë prej tyre në vende të vogla turistike që jetojnë jashtë mundësive që ofron Liqeni Michigan. Kalimi i ditës për të vizituar liqenin është një ide e mirë për të shijuar natyrën jashtë, duke pushuar dhe shkëputur nga rutina. Një plan shumë argëtues është të hipni në një traget për të kaluar liqenin. Më pas, asgjë më mirë sesa të provosh kuzhinën lokale të pasur me salmon dhe troftë.

Në brigjet e Liqenit Michigan, në shtetin e Illinois, është një nga qytetet më të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara: Çikago. I njohur si Qyteti me erë, është qyteti i tretë më i populluar në Shtetet e Bashkuara, pas New York dhe Los Angeles.

Isshtë një qytet modern dhe kozmopolit që është shtëpia e më shumë se 1.100 rrokaqiejve. Aktualisht ndërtesa më e lartë është Willis Tower (e quajtur më parë Kulla e Sears), por në vitet 1920 ishte Ndërtesa Wrigley, kulla e së cilës ishte projektuar pas Giraldës në Sevilje.

Liqeni superior

Ky liqen kufizohet me Minesota, Wisconsin dhe Michigan në anën e SHBA dhe Ontario në anën Kanadeze. Fisi Ojibwe e quajti atë Gichigami që do të thotë "ujë i madh" dhe është liqeni më i madh me ujë të ëmbël në botë. Për t'ju dhënë një ide të dimensioneve të tij mbresëlënëse, Liqeni Superior mund të përmbajë vëllimin e të gjitha Liqeneve të Mëdha dhe tre të tjerë si Liqeni Erie. Isshtë më e thella, më e madhja dhe më e ftohta e Liqeneve të Mëdha në Shtetet e Bashkuara.

Si kuriozitet, stuhitë në Liqenin Superior prodhojnë valë rekord prej më shumë se 6 metrash, por valë mbi 9 metra janë regjistruar. E mahnitshme!

Nga ana tjetër, brenda këtij liqeni ka disa ishuj prej të cilëve më i madhi është Ishulli Royale në shtetin e Miçiganit. Kjo nga ana tjetër përmban liqene të tjerë që përmbajnë ishuj. Në çdo rast, ishujt e tjerë të famshëm të mëdhenj të Liqenit Superior përfshijnë ishullin Michipicoten në provincën e Ontario dhe ishullin Madeline në shtetin e Wisconsin.

Liqeni i Ontario

Imazhi | Pixabay

Në të kundërt, liqeni më i vogël në Liqenet e Mëdha në Shtetet e Bashkuara është Liqeni Ontario. Ndodhet më në lindje se pjesa tjetër e liqeneve dhe i përket të dy Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara: pjesa veriore në provincën e Ontario dhe pjesa jugore në shtetin e New York.

Ashtu si me Liqenin Superior, ai gjithashtu ka disa ishuj, më i madhi prej të cilëve është ishulli Wolfer, i vendosur afër Kingston në hyrje të lumit St. Lawrence.

Nëse flasim për qendrat e popullsisë që artikulohen rreth Liqenit të Ontario, ne zbulojmë se në bregun perëndimor të anës Kanadeze është një bashkësi e madhe e quajtur Patkua e Artë që është shtëpia e rreth 9 milion njerëzve dhe përfshin qytetet Hamilton dhe Toronto. Nga ana amerikane, bregdeti i tij është kryesisht rurale përveç Rochester në Monroe County (New York).

Në brendësi, rreth 30 kilometra larg, mund të gjejmë qytetin e Sirakuzës dhe është i lidhur me liqenin nga një kanal. Rreth 2 milion banorë jetojnë në anën amerikane.

Liqeni Huron

Imazhi | Pixabay

Liqeni Huron është një tjetër nga Liqenet e Mëdha në Shtetet e Bashkuara, veçanërisht në madhësi është i dyti më i madhi nga pesë dhe i katërti më i madh në planet. Më e madhe se e gjithë Kroacia! Ndodhet midis Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë, në zonën qendrore të Amerikës së Veriut dhe është një nga më të vizituarat për peisazhet e tij të bukur, veçanërisht nga turistët.

Liqeni Huron është vendi i zgjedhur nga shumë amerikanë për të kaluar pushimet e tyre. Gjatë muajve të verës, organizohen turne rreth e përqark për të njohur natyrën lokale dhe gjithashtu disa enklava historike pranë Liqenit Huron, siç është Fari. Këto turne i lejojnë vizitorët të mësojnë pak më shumë për historinë e kësaj hapësire dhe të njihen me thesaret e saj natyrore në detaje.

Përveç kësaj, ka edhe aktivitete të ujit të tilla si kayaking ose zhytje. Edhe shëtitje nëpër një nga mijëra ishuj që ka ky liqen. Kur ato janë të paarritshme, njerëzit janë të kënaqur t'i rrethojnë si Rrepa e famshme, më fotogjenikja prej tyre me pyllin me pisha të bardha në majë.

Si kuriozitet, Liqeni Huron është plot me ishuj, shumica e tyre ndodhen në veri, brenda kufijve kufitarë të Kanadasë, duke qenë ishulli Manitoulin, më i madhi në planet në një liqen me ujë të ëmbël.

Liqeni erie

Imazhi | Pixabay

Liqeni Erie është më jugor nga pesë Liqenet e Mëdha në Shtetet e Bashkuara dhe më i cekëti. Ndodhet në kufi me Ontario në Kanada dhe shërben si kufij me shtetet e Pensilvanisë, Ohajos, Miçiganit dhe Nju Jorkut në anën e SH.B.A.

Për shkak të madhësisë së tij (zë rreth 25.700 kilometra katrorë), konsiderohet liqeni i trembëdhjetë natyror në botë. Plotësisht i lundrueshëm, ai ka një lartësi mbi nivelin e detit prej 173 metra dhe një thellësi mesatare prej 19 metrash; në këtë kuptim, është më e cekëta e Liqeneve të Mëdha si një e tërë.

Ishte i fundit nga Liqenet e Mëdha që u zbulua dhe eksploruesit francezë që e bënë këtë e quajtën Liqeni Erie sipas një fisi vendas me të njëjtin emër që banonte në zonë.

Ashtu si me liqenet e tjerë, ka shumë ishuj edhe në Liqenin Erie. Në total janë njëzet e katër, nëntë prej të cilave i përkasin Kanadasë. Disa nga ishujt më të mëdhenj janë Kelleys Island, South Bass Island, ose Johnson's Island.

Si kuriozitet, Liqeni Erie ka mikroklimën e vet, gjë që e bën këtë zonë pjellore për rritjen e frutave, perimeve dhe hardhive për të bërë verë. Liqeni Erie është gjithashtu popullor për stuhitë e tij Lake Effect që derdhen në periferi lindore të qytetit, nga Shaker Heights në Buffalo. Kjo ndodh në fund të dimrit dhe në fillim të pranverës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*