Muzetë më të mirë të dyllit në Amerikë

A të pëlqen muzeume dylli? Ato janë të pabesueshme, secila pjesë e ekspozuar është një pjesë e vogël e artit, një riprodhim kaq i saktë sa të jep pak përshtypje. Nëse mendoni se muzetë Madame Tussauds janë të vetmit, unë ju them se nuk janë, se në Shtetet e Bashkuara ka shumë muze dylli.

Në artikullin tonë sot do të flasim për muzetë më të mirë të dyllit në Amerikë, kështu që shkruani ato që ju interesojnë për udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Muzetë e dyllit

Cila është historia e kukullave të dylli? Gjithçka filloi me shtëpitë e varrimit të mbretërisë mbretërore të Evropës, i ngarkuar për të bërë riprodhime dylli në madhësi natyrore të veshur me rrobat e të vdekurit. Dhe pse po i bënin këto riprodhime? Sipas zakonit të riti i varrimit që nënkuptonte bartjen e kufomës në arkivol, në procesion dhe për këtë arsye i nënshtrohej një moti të keq.

Pastaj ideja për të bërë një figurë dylli, së pari koka dhe duart që ishin pjesët e spikatura të veshjeve mbretërore. Pas varrosjes ose kasafortës, u bë e zakonshme t'i linim këto pjesë brenda shfaqje kishash, e cila përfundoi duke tërhequr shumë shikues. Dhe e dimë, e gjithë kjo kishte një çmim.

Më vonë, pozimi në jetë për këto figura u bë gjithashtu popullor dhe kishte mjeshtër skulptorë të vërtetë që udhëtuan nëpër gjykatat evropiane duke mbledhur komisione dhe para. Zakoni lindi në Evropë midis mbretërve, por e vërteta është se në planin afatgjatë ai kapërceu detet dhe sot ka muze edhe në Amerikë dhe në botë, por jo më vetëm honorareve por të famshëm.

Muzetë e dyllit në Shtetet e Bashkuara

Shtetet e Bashkuara kanë shumë muze dylli, disa janë në Kaliforni, disa janë në New York, Las Vegas, Washington dhe lista vazhdon dhe vazhdon. Këtu do të gjeni figura dylli të të gjitha llojeve, nga disa honorareve, duke kaluar muzikantë të njohur dhe personazhe nga letërsia popullore deri, sigurisht, yje hollywood të të gjitha moshave.

Shtëpia e Frankenstein

Ky muze është në Lake George, New York, dhe është një muze i tmerrit që, megjithëse titulli i referohet Frankestein, ka edhe të tjerë personazhe të filmave horror dhe librave që mund të të trembë. Koleksioni bazohet në letërsinë klasike të frikshme dhe në aspektet më tradicionale të muzeve të këtij lloji, kështu që ka disa skena dhune që mund të jenë disi të forta.

Disa personazhe bërtasin, disa lëvizin pak dhe të gjithë janë të frikësuar, pasi është një shtëpi e përhumbur, pas te gjithave. Ky muze është ende i hapur në një pandemi, por është i përshtatshëm për të kontrolluar ditët dhe orët e tij, sepse gjithçka mund të ndryshojë. Për momentin është e hapur gjatë fundjavave nga ora 10 e mëngjesit deri në 5 ose 6 pasdite. Pranimi është 10,75 dollarë për të rritur dhe 9 dollarë për fëmijët dhe studentët e moshës 81 deri në 13 vjeç.

Muzeu i Dyllit Jesse James

Jesee James ishte një Bandit i egër i perëndimit, legjendare. Thuhet se ai vdiq në 1882 por muzeu e rikrijon atë në përsosmëri. Muzeu përmban fotografi, informacione, objekte të vjela, më shumë se 100 mijë, midis sendet personale të James dhe bandës së tij, përfshirë armët.

Përveç kësaj, vizitorët do të shohin pamjet e intervistave me njerëz që e njihnin James dhe natyrisht, ka figura dylli që riprodhojnë shtëpinë e banditit, kohët e Luftës Civile, grabitjet e tij dhe shumë më tepër. Bëhet fjalë për të jetuar një përvojë shumëdimensionale dhe duket se është realizuar mjaft mirë.

Ky muze Shtë afër Shpellave Meramec dhe është në një nga rrugët më të famshme në botë, Rruga 66, ndërsa kalon përmes Misurit. Pastaj, vizita përfundon me një shëtitje nëpër këto shpella që dolën në dritë pas një përmbytje të fortë në 1941. Dhe duket se shpellat ishin vendi i fshehjes së bandës Jesse James.

Muzeu ka orë të ndryshme në varësi të muajit, por mbani në mend se midis nëntorit dhe marsit ai është i mbyllur. Pranimi është 10 dollarë për të rritur.

Muzeu i Dyllit në Hollywood

Ky muze është në Myrtle Beach, Karolina e Jugut. Isshtë një degë dhe është mjaft argëtuese për të shkuar për pak kohë para se të niseni për në plazh dhe dëfrimet e tij. Ka shumë figura të të famshëm dhe disa zombie, të famshëm gjithashtu në fund të fundit.

Pranimi për të rritur kushton midis 27 dhe 30 dollarë, por ju mund ta blini atë Të gjitha Pass Pass dhe vizitoni tre muze në një: Hollywood Wax Museum, Maze of Hannah of Mirrors and Outbreak, Dread the Undead.

Muzeu është i hapur çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 9 të mbrëmjes dhe në ditët e sotme përdorimi i një rripi mjekre është i detyrueshëm.

Muzeu Kombëtar i Zezakëve të Mëdhenj

Ky muze dylli ndodhet në Baltimore dhe bëhet fjalë për historia e emigrantëve afrikanë në Shtetet e Bashkuara. Informacioni i dhënë këtu nuk mësohet zakonisht në shkolla dhe përveç se është shumë edukativ, ai është edhe shumë argëtues, siç tentojnë të jenë muzetë e dyllit.

Ka më shumë 150 figura dylli në madhësi natyrore dhe disa dhoma ekspozite me tema të ndryshme. Njëra quhet Hekurudha nëntokësore, me figurat e Harriet Tbman dhe Thomas Garret, një pjesë tjetër quhet Ndërmarrësia dhe aty është zonja CJ Waler, quhet një tjetër Të drejtat e grave dhe abolicionizmi dhe ka figurat e Rosa Parks ose Shirley Chisholm, për shembull. Të gjithë këta janë emra të njerëzve të zezë që lanë gjurmët e tyre në Amerikë.

Muzeu është i famshëm për kopje në madhësi natyrore të një anijeje tregtare skllavërie dhe është mjaft e vështirë të shohësh kushtet në të cilat kryhej ai trafik. Pranimi për të rritur kushton 15 dollarë dhe muzeu është i hapur të hënën, të mërkurën dhe të shtunën nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 5 pasdite dhe të dielave nga mesdita në 5 pasdite. Ka turne me guida.

Muzeu i Dyllit të Potterit

Ky muze punon në farmacinë më të vjetër në vend, gjë që i jep asaj më shumë hijeshi. Cfare ka me shume, Isshtë muzeu më i vjetër i dyllit në Shtetet e Bashkuara dhe ka një larmi të madhe figurash nga centurionët romakë deri tek të famshmit e shekullit XNUMX.

Themeluesi i muzeut, George Potter, u magjeps me kukulla dylli në një vizitë në Londër dhe donte të bënte diçka të ngjashme në Shtetet e Bashkuara, por me figura politike kombëtare. Kështu që ai bleu dyllin më të mirë në Francë, flokët më të mirë në Itali dhe pagoi mjeshtrit më të mirë në botë. Prodhimi u zhvillua në Belgjikë dhe më pas gjithçka u zhvendos në muze në 1949.

Muzeu është brenda Rrethit Historik Kombëtar, San Agustin, lagjja më e vjetër evropiane në vend, një vend shumë piktoresk. Shtë në 31 Orange St. dhe është e hapur nga e Hëna deri të Dielën nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 pasdite. Pranimi është rreth 11 dollarë.

Muzeu i dyllit Salem

Ky muze është në Salem, Massachusetts. feston 25 vjetorin e tij këtë vit dhe së bashku mund të vizitoni atraksionet e Salem Witch Village dhe Trails Memorial dhe gjithashtu Charter Street Burying Point, të gjitha në lidhje me Gjueti shtrigash.

Faqja është super e plotë sepse përveç muzeut mundeni bëni shëtitje natën nëpër rrugë dhe shtëpi të përhumbura. Turneu diskuton historinë e ndërtesave, aktivitetin e shpirtrave dhe akuzat për magji që ranë mbi gratë në atë kohë. Gjithashtu ka turne ditore.

Sigurisht, për momentin muzeu është i mbyllur për shkak të pandemisë, por së shpejti do të njoftohet hapja e shitjes në internet të biletave për tetor, në dispozicion në korrik. Edhe biletat e blera për vitin 2020 do të jenë të vlefshme.

Në Salem ju gjithashtu mund të vizitoni Muze piratësh dhe në Bristol, Connecticut, the Muzeu i Filmit Klasik Dungeon, një destinacion i shkëlqyeshëm nëse ju pëlqejnë filmat horror, me figura klasike të Drakula, Frankestein, Nosferatu dhe Fantazma e Operës, për shembull.

Muzeu Madame Tussaud

Ky muze është në Hollywood, California, dhe për momentin është mbyllur. Koleksionet e tij janë të ndara në disa zona: Moderne, Ikona e Shpirtit Hollywood, Pop dhe Western. Ekziston edhe një zonë virtuale, një zonë kushtuar viteve '90, një tjetër nga filmat Mrekulli 4D dhe dhe një tjetër kushtuar Jimmy Kimmel.

Pranimi është 20 dollarë dhe ka një Hollywood Walk of Fame me 115 të famshëm për të fotografuar. Muzetë Madame Tussauds janë padyshim më të njohurit, kështu që ju gjithashtu mund të vizitoni disa nga zyrat e degëve Epo, ka në New York, London dhe qytete të tjera në Evropë dhe gjithashtu në Azi.

Muzeu kombëtar i dyllit i Presidentëve

Ky muze origjinal është në Dakotën e Jugut dhe përmban rreth njëqind figura dylli të secilit prej 45 presidentëve të Shteteve të Bashkuara. Muzeu është vetëm pesë minuta nga mali Rushmore, mali i famshëm me fytyrat e katër presidentëve, në qytetin e Keystone.

Ekziston një udhëzues audio që rrëfen kontekstin historik të skenave të riprodhuara nga figurat, dhe një video shtatë minutëshe që tregon se si artistët i formuan figurat e dylli. Ka edhe maska ​​vdekjeje të presidentëve, yje të njëqind dhe figurave të tjera historike. Muzeu është i hapur sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*