Transporti në Shtetet e Bashkuara

Imazhi | Pixabay

Shtetet e Bashkuara janë një vend i madh që është i lidhur shumë mirë brenda me mjete të ndryshme transporti siç janë treni, aeroplani, makina dhe autobusi.

Rrjeti i transportit në SHBA është shumë efikas në terma të përgjithshëm dhe ju lejon të lëvizni nëpër vend mjaft qetë dhe shpejt. Nëse po planifikoni një udhëtim në Shtetet e Bashkuara dhe doni të dini se si mund të lëvizni nga bregu në bregdet, mos harroni këtë artikull ku ju shpjegojmë cilat janë mjetet e transportit në Shtetet e Bashkuara.

Aeroplan

Aeroplani është mjeti më i përshtatshëm i transportit për të lëvizur brenda vendit nga një shtet në tjetrin meqenëse rrjeti kombëtar i fluturimeve është i gjerë dhe i besueshëm me mijëra fluturime ditore, linja të shumta ajrore dhe qindra aeroporte. Shumica e qyteteve kryesore kanë të paktën një aeroport me fluturime dhe lidhje direkte në dispozicion.

Vendi është shumë i madh, kështu që nëse një herë atje dëshironi të udhëtoni nga bregu në breg në kohën më të shkurtër të mundshme, është më mirë të merrni një aeroplan pasi udhëtimi do t'ju marrë më pak se gjashtë orë në krahasim me udhëtimin disa ditor që përfshin duke udhëtuar me tren ose makinë.

Kur të udhëtosh me aeroplan në Shtetet e Bashkuara?

Nëse po kërkoni të kurseni ca para me biletat tuaja të avionit, gjëja më e mirë për të bërë është të planifikoni udhëtimin tuaj paraprakisht. Në ditët e vjetër, linjat ajrore u përpoqën të hiqnin qafe vendet e tepërta në minutën e fundit, kështu që ju duhej të prisni një kohë të gjatë për të marrë bileta të lira ajrore. Sidoqoftë, sot situata ka ndryshuar dhe ka linja ajrore që më shpesh u ofrojnë udhëtarëve çmime më të mira.

Në kohë të caktuara të tilla si pushimet e pranverës, vera ose pragu i pushimeve dhe pushimeve bankare, pritja deri në ditën e fundit për të marrë bileta ajrore mund të jetë e kushtueshme sepse është sezon i lartë dhe udhëtimi me aeroplan në Shtetet e Bashkuara është më i shtrenjtë. Nëse keni mundësi të udhëtoni në Shtetet e Bashkuara gjatë sezonit të ulët, është më e këshillueshmja sepse biletat e avionit janë më të lira. Theshtë e njëjta gjë me udhëtimet gjatë ditëve të javës në vend të fundjavave. Në këtë mënyrë do të kurseni më shumë para.

Linjat ajrore me të cilat mund të udhëtoni

Disa nga linjat ajrore kombëtare që operojnë në Shtetet e Bashkuara janë: American Airlines, Delta Air, United Airlines, US Airways, Skywest Airlines, Southwest Airlines, Hawaiian Airlines ose Virgin America, ndër të tjera.

Të gjitha shtetet e vendit kanë një numër të mirë të aeroporteve që bëjnë fluturime ditore në qytete të ndryshme. Në fakt, Shtetet e Bashkuara kanë 375 aeroporte të brendshme.

Imazhi | Pixabay

makinë

Kur udhëtojnë nëpër Shtetet e Bashkuara me pushime, shumë udhëtar zgjedhin makinën sepse mund të jetë mjaft aventurë. Dhe a është kjo një nga turnet më të famshme rrugore në vend është Rruga 66 e njohur gjithashtu si "rruga kryesore në Shtetet e Bashkuara".

Me gati 4.000 kilometra gjatësi, Rruga 66 përshkon vendin nga lindja në perëndim përmes tetë shteteve (Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, New Mexico, Arizona dhe California) nga Çikago për të përfunduar në Los Angeles. Bërja e itinerarit me makinë ose motor është udhëtimi ëndërr për shumë njerëz. Megjithatë, Për të lëvizur nëpër Shtetet e Bashkuara me makinë duhet të dini se si të vozisni atje sepse legjislacioni i tij mund të jetë i ndryshëm nga ai i vendit tuaj.

Çfarë duhet për të drejtuar makinën në Shtetet e Bashkuara?

Nëse jeni duke udhëtuar si turist, në shumicën e shteteve do t'ju duhet një patentë shoferi ndërkombëtar. Ndoshta kur shkoni të merrni me qira një makinë ata nuk do ta kërkojnë atë por marrja e saj nuk dëmton kurrë sepse është shumë e lehtë për tu marrë.

Për shembull, në rastin e Spanjës, për ta marrë atë do të duhet të keni një leje drejtimi të vlefshme dhe procedura mund të bëhet shpejt në internet. E vetmja gjë që ju nevojitet është një ID elektronike, plotësoni formularin për të kërkuar lejen dhe për të paguar tarifat. Dy ditë më vonë mund ta merrni në çdo zyrë trafiku që paraqet ID tuaj për të identifikuar veten dhe një fotografi aktuale me ngjyra prej 32 x 26 mm. Pasi të lëshohet, leja e drejtimit ndërkombëtar ka një periudhë vlefshmërie prej një viti.

Mos harroni se për të marrë me qira një makinë në Shtetet e Bashkuara, mosha minimale e kërkuar është 21 vjet, edhe pse në disa shtete mund të jetë 25 vjet.

Çfarë duhet të dini për të vozitur në Shtetet e Bashkuara?

Pavarësisht se jeni një vend me një traditë anglo-saksone, në Shtetet e Bashkuara ju vozisni në të djathtë, në të njëjtën anë të rrugës si në shumicën e vendeve Evropiane dhe Spanjës. Sidoqoftë, duhet të kemi parasysh se secili shtet mund të ketë rregullore të ndryshme të trafikut. Kështu që, Para se të filloni ngasjen, duhet të mësoni rreth shenjave rrugore dhe kufijve të shpejtësisë në shtetet që do të vizitoni.

Nga ana tjetër, Shtetet e Bashkuara janë një vend që ka shtrirje të mëdha toke të banuara rrallë ku mbretëron natyra e egër, kështu që nëse nuk e dini terrenin, është e lehtë për ju të humbni. Për të shmangur këtë, nëse do të merrni me qira një makinë në Shtetet e Bashkuara, sigurohuni që të sillni një GPS që ka azhurnuar hartat rrugore.

Transporti publik në Shtetet e Bashkuara

Imazhi | Pixabay

Tren

Një tjetër alternativë për të kaluar Shtetet e Bashkuara është treni. Isshtë një mundësi e mirë nëse keni shumë kohë për të udhëtuar, nëse nuk keni një patentë shoferi ndërkombëtar ose nëse nuk doni ta komplikoni jetën tuaj me GPS dhe udhëzime kur merrni me qira një makinë. Cfare ka me shume, Nëse zgjidhni trenin për të qarkulluar në Shtetet e Bashkuara, një avantazh është se ju mund të shijoni peisazhe spektakolare (livadhe të mëdha, male të larta dhe fshatra piktoreske) ndërsa udhëtoni ulur të qetë.

Në Shtetet e Bashkuara, kush ofron këtë shërbim është Amtrak, operatori kombëtar hekurudhor që lidh Amerikën e Veriut përmes sistemit të tij prej më shumë se 30 itinerare trenat e të cilëve udhëtojnë në më shumë se 500 destinacione në 46 shtete dhe Washington DC

Falë lidhjeve të ndryshme midis qyteteve kryesore të Shteteve të Bashkuara, nëse vendosni të udhëtoni me tren mund të udhëtoni me tren për të shkuar në New York, Philadelphia, Boston, Chicago, Washington DC, Los Angeles dhe San Francisco. Qytetet e tjera në vend mund të kenë lidhje të vogla hekurudhore njëkahëshe ose dykahëshe për të lëvizur nëpër qendër.

Gjithashtu, shumë qytete në vend kanë sisteme trenash urbanë që shpesh ofrojnë lidhje me stacionet lokale hekurudhore dhe drejtohen midis qyteteve dhe lagjeve periferike.

Si janë trenat në Shtetet e Bashkuara?

Shumica e trenave Amtrak kanë vende shumë të bollshme për të shtrirë këmbët dhe për të pushuar, me Wi-Fi, tualete dhe ushqim falas. ndër shërbimet e tjera. Përveç kësaj, për ato udhëtime me distanca shumë të gjata ka vagonë ​​me ndarje për të fjetur.

Çfarë udhëtimesh duhet të bëni me tren në Shtetet e Bashkuara?

Midis rrugëve që Amtrak u ofron udhëtarëve, ka dy që, për shkak të veçantisë së tyre, do të ishte një përvojë shumë interesante për të bërë: treni California Zephyr (i cili ndjek rrugën që kërkuesit e arit bënë në perëndim përmes 7 shteteve të peizazheve të bukura) ose treni Vermonter (për të parë peisazhet e bukura të Anglisë së Re, qytetet e saj historike dhe kishat e saj me pjerrta të bardha).

Imazhi | Pixabay

Autobus

Një nga mjetet më të përdorura të transportit në Shtetet e Bashkuara për të lëvizur nëpër vend është autobusi. Arsyet e zgjedhjes së tij janë të shumta: një larmi e madhe e kompanive që ofrojnë shërbimin me çmime për të gjitha buxhetet, lidhje të mira midis shumë qyteteve dhe automjete të pastra, të rehatshme dhe të sigurta.

Shumica e qyteteve të mëdha kanë rrjete të besueshme lokale të autobusëve, megjithëse shërbimi gjatë fundjavave dhe natën është i kufizuar.

Nëse koha nuk është problem, autobusi mund të jetë një mënyrë shumë interesante për të eksploruar vendin pasi ju lejon të shihni vendet më të largëta dhe peisazhe shumë të ndryshme që nuk do të ishin të mundshme nëse do ta bënit me aeroplan.

Cilat janë ndërmarrjet kryesore të autobusëve?

  • Zagar: është ndërmarrja kryesore e autobusëve në distancë të gjatë që mbulon itineraret praktikisht të të gjithë vendit dhe Kanadasë.
  • Boltbus: vepron kryesisht në zonën verilindore (pjesa tjetër e shtetit të New England dhe New York).
  • Megabus: kjo kompani lidh më shumë se 50 qytete dhe gjithashtu ka rrugë për në Kanada. Ka çmime mjaft konkurruese.
  • Vamoose: një nga më të përdorurit nga ata që udhëtojnë shpesh midis Uashingtonit dhe Nju Jorkut.

Taksi

Imazhi | Pixabay

Nuk është një mjet transporti që përdoret për të udhëtuar midis qyteteve por brenda të njëjtit lokalitet. Të gjithë qytetet kryesore në Shtetet e Bashkuara kanë një flotë të madhe taksish. Në aeroporte zakonisht është e lehtë të marrësh një taksi sepse ka shumë që marrin turistë në qendër të qytetit, por anasjelltas është pak më e komplikuar dhe zakonisht nuk është e lehtë të gjesh një falas.

Përkundër asaj që shumë njerëz priren të besojnë, taksitë në Nju Jork nuk janë shumë të shtrenjta. Çmimi mesatar i një udhëtimi standard përmes Manhattanit është rreth 10 dollarë, por nëse nguteni pak, ju rekomandoj të kërkoni alternativa të tilla si metroja sepse trafiku në Manhattan mund të jetë pak kaotik dhe bllokimet e trafikut kanë tendencë të formohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*