Shtëpia e Kulturës në Stokholm

Hapur në 1974, Kulturhuset (Shtëpia e Kulturës në Suedisht) është një qendër kulturore në jug të Sergels Torg, në qendër të Stokholm. Isshtë një simbol i diskutueshëm pasi kritikët e konsiderojnë të tepërt dhe estetikisht të pakëndshëm.

Ishte selia e përkohshme e Parlamentit Suedez (Riksdag) deri në 1983, ndërsa ndërtesa u rimodelua për Riksdag, Parlamenti njëdhomësh.

Çdo vit, në periferi të tij, ka manifestime kulturore ndërsa brenda ka ekspozita fotografish, tregime për fëmijë, koncerte, debate letrare, filma, debate dhe aq shumë gjëra të tjera që një listë e plotë do të ishte shumë e gjatë për t'u lexuar. Gjatë ditës dhe natës.

E vërteta është se ajo është bërë qendra kulturore me ngjarje interesante gjatë gjithë vitit. Aty do të gjeni World News Café i cili ofron gazeta dhe revista ndërkombëtare falas, restorantet dhe kafenetë janë gjithmonë plot me vizitorë të të gjitha moshave duke diskutuar shfaqje ose ekspozita.

Orar: Hapur çdo ditë.
Adresë: Sergels Torg 7


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*