Liqenet më mbresëlënëse të Zvicrës

Liqenet zvicerane

Ndër të gjitha mrekulli natyrore të Zvicrës, janë liqenet e tij magjikë. Të shumtë dhe të mëdhenj, secili është më i pabesueshëm se ai i mëparshmi, i rrethuar nga male ose qytete të vogla, pavarësisht motit, me diell, me shi, të ftohtë apo të mjegullt, liqenet kanë gjithmonë një pamje panoramike të përsosur. Në këtë artikull ne kemi zgjedhur për ju tre liqenet kryesore të Zvicrës që nuk mund ta humbisni në udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Liqeni i Gjenevës

E vendosur midis Montreux dhe Gjenevës, është një nga liqenet më të mëdhenj në Evropë. Përveç bukurisë së tij të pabesueshme, Liqeni i Gjenevës ofron atraksione unike. Rowboats lidhen Lozana me Gjenevën, në breg mund të admironi vreshtat e bukura dhe dyzet portet e saj. Sot ka tridhjetë specie peshqish që banojnë në liqen.

Liqeni i Neuchâtel

Kjo është liqeni më i madh në Zvicër. Kufizohet nga Vaud, Bern, Freiburg dhe Neuchâtel, tipari i tij më goditës është një mal pikërisht në qendër të tij. Drejt perëndimit, ajo ka plazhe të gjata me rërë të imët, përballë vreshtave. Vend romantik, ideal për tu vizituar në çift.

Liqeni Maggiore

Liqen zvicerano-italian Ka një klimë të butë dhe drita mesdhetare që reflektohet, tërheq një numër të madh të turistëve çdo vit. Ju mund të vlerësoni një pamje madhështore të liqenit me një pamje panoramike e rivierës franceze. Klima e saj është më e këndshmja në Zvicër, dhe shumëllojshmëria e saj e gjerë e bimëve (gështenja. Agraves, palma) shërbeu si një burim frymëzimi për shumë shkrimtarë dhe artistë të njohur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*