Pamjet më të mira të këndvështrimeve në Zvicër

stanserhorn

Nëse jeni të apasionuar pas pamjeve të mrekullueshme që ofron natyra zvicerane përgjatë luginave dhe maleve të saj, duhet të lexoni këtë artikull interesant për pikëpamjet kryesore në Zvicër.

STANSERHORN

Është teleferiku i parë i konvertueshëm që do të krijohet në botë, Ajo ka dy kate dhe ngjitet në majën e një mali që ofron një pamje spektakolare në pafundësinë e diapazonit vizual të një njeriu. Ju mund të shihni malin Pilatus, malin Rigi, Alpet Bernese dhe malin Titlis. Për të arritur në krye të këtij këndvështrimi ju duhet të: bordit treni nga Lucerna në Stans. Ndërsa jeni në Stans transferohuni në stacionin e trenit të luginës, ku ju merrni teleferikun me vagonë ​​të hapur prej druri, i cili ka funksionuar për më shumë se njëqind vjet, i cili ju çon në Kälti. Këtu merrni teleferikun e njohur që shkon drejt e në majë të Stanserhorn.

REUX DU VAN

Kjo pikëpamje është e vendosur në kufiri me Neuchâtel dhe rajonin e Liqenit të Gjenevës, i cili është një amfiteatër spektakolar i formuar nga shkëmbinj me pamje që kanë origjinën 200 milion vjet më parë në depozitat e një deti parahistorik. Ka mure shkëmbore të larta deri në 160 metra. Amfiteatri është pjesë e një rezervati të gjerë natyre të banuar nga një numër i madh i kafshëve të egra dhe ku del burimi Fontaine Froide.

SANTIS

Pjesa verilindore e Zvicrës ngrihet Säntis madhështor, me 2.502 metra të lartë. Në 1882 u përurua një stacion meteorologjik, nga i cili mund të shikohen deri në pesë vende të ndryshme, të tilla si: Gjermania, Italia, Lihtenshtajni, Franca dhe Austria.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*