Raclette, pjatë tipike zvicerane

racletë

Një pjatë që është një nga më të famshmet dhe tipike quhet Raclette. Përbërësit e kësaj pjate janë në thelb dy: patate dhe djathë. Djathi zakonisht përdoret një shumë kremoz si p.sh. Djathë bagnes. Idealja është që të kemi një skarë të veçantë me të cilën shkrijmë djathin dhe vendosim pak sipër patateve, edhe pse mund të bëhet edhe në një mënyrë tjetër. Kjo pjatë shoqërohet me një spec, turshi dhe qepë të vogla, të cilat i japin asaj një aromë shumë e veçantë për pjatën.

Shtë një nga ato pjatat që mund t’i bëjmë në shtëpi në mënyrë perfekte. Patatet duhet t’i gatuajmë derisa të zbuten. Ne tashmë kemi blerë turshi dhe qepë të konservuara. Këta përbërës janë rregulluar në pjatë duke pritur që ne të shtojmë djathë i shkrirë, e cila i shton prekjen përfundimtare kësaj pjate. Duhet të konsumohet i nxehtë dhe është i shijshëm. Një veçanti e kësaj pjate është se patatet hahen me lëvore. Isshtë një pjatë e Zvicra shumë e rekomanduar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*