Si të vishemi në Zvicër?

Si të vishemi Zvicra? Kjo pyetje është bërë nga të gjithë ata që udhëtojnë në vendin zviceran. Sepse, siç thotë fjala e urtë, "kudo që të shkoni, bëni atë që shihni". Megjithatë, nuk është një arsye për t'u shqetësuar pasi moda në Zvicra është e ngjashme me pjesën tjetër të Evropë.

Në çdo rast, banorët e saj kanë disa zakone të veçanta në veshje. Dhe, mbi të gjitha, secili prej kantoneve të tij, të cilat quhen zona të ndryshme të tyre rajonale, ka të vetat kostume tradicionale. Për të gjitha këto, nëse pyesni veten se si të visheni në Zvicër, ne do të shpjegojmë disa udhëzime themelore.

Si të visheni në Zvicër: nga veshja tradicionale te moda rastësore

Mënyra më e mirë për t'iu përgjigjur mënyrës së veshjes në Zvicër është duke biseduar me ju rreth veshjeve joformale dhe çfarë përdoret për të shkuar në punë dhe pastaj të përqendroheni në veshjet tipike të lartpërmendura të karakterit folklorike.

Moda në punë

Në të vërtetë, ka pak që mund t'ju themi se është e re në lidhje me rrobat që zviceranët veshin gjatë orëve të tyre të punës. Duke folur gjerësisht, drejtuesit dhe sipërmarrësit e mëdhenj kanë tendencë të kenë kostume të errëta me këmishë dhe kravatë. Asgjë e ndryshme nga ajo që ndodh në vendet e tjera të botës.

Kori zviceran

Një kor i veshur me kostum tipik zviceran

Sidoqoftë, si një anekdotë, do t'ju tregojmë se ka disa banka zvicerane që kanë ndaluar kombinimin e çorapeve të bardha me kostumin që vishet për të punuar. Ne nuk e dimë pse, por fakti është ende kurioz.

Nga ana tjetër, pjesa tjetër e punonjësve gjithashtu vishen si në çdo vend tjetër. Kjo është, ata mbajnë rroba rastësore të tilla si xhinse, këmisha, këmisha me mëngë ose triko. Megjithatë, ka diçka që bie në sy. Zviceranët i kushtojnë shumë rëndësi Calzado. Asgjë për të veshur këpucë plazhi apo këpucë sportive. Edhe pse vishen rastësisht, ata gjithmonë mbajnë një palë këpucë të mira dhe, mbi të gjitha, të përkryer të pastër. Isshtë një rregull themelor për të bërë një përshtypje të mirë në vendin zviceran.

As nuk rezistojmë të ju tregojmë një kuriozitet tjetër. Ekziston një stil i veçantë në veshje që quhet Stili zviceran-gjerman dhe kjo shquhet për origjinalitetin e saj. Përbëhet nga një kostum jeshil, një këmishë rozë, një kravatë me lule dhe, sa më goditëse, aq më mirë dhe këpucë ngjyrë kafe. E gjithë kjo plotësohet me syze dielli me korniza të mëdha blu.

Pelegrinazh zviceran

Një pelegrinazh në Zvicër

Moda për kohën e lirë

Edhe pse kostumi i veçantë që përmendëm është në vetvete festive, për kohën e lirë veshin zviceranët ashtu si pjesa tjetër e botës. Xhinset apo xhinot, këmishat, bluzat me mëngë dhe xhupat, xhaketat apo palltot përbëjnë stilin e tij më të rastësishëm. Prandaj, sa i përket rrobave të zakonshme, nuk keni pse të mendoni shumë për kokën tuaj. Por, në mënyrë të barabartë, duhet të merrni parasysh çështjen e këpucëve për të cilat kemi folur më parë. Zviceranët i kushtojnë shumë vëmendje këpucët edhe në momentet e tyre të kohës së lirë.

Kostumet tradicionale, gjëja më kurioze se si të visheni në Zvicër

Nëse jeni të interesuar të dini se si të visheni në Zvicër, duhet ta dini kostum tradicional i vendit. Ajo vishet vetëm në ahengje dhe festa, por është pjesë e historisë dhe zakoneve të saj. Çdo kanton dhe secili qytet ka të vetat, por ka edhe një kostum kombëtar për burra dhe një tjetër për gra. Ne do t'ju përshkruajmë ato.

Kostum burrash

Veshjet tradicionale për burra përbëhen nga një Pantallona te zeza dhe a këmishë e bardhë me butona që tërheqin vëmendjen. Në krye të kësaj është një xhaketë e hapur dhe gjithashtu përfshin këpucë të zeza me shkëlqim. Por elementi themelor është a brez i qëndisur me lule të vogla dhe zbukurime të tjera, si dhe ngjyra të mrekullueshme. Më në fund, ato janë të mbuluara me një kapelë me të njëjtin ton si padia.

Veshja e gruas

Në lidhje me zviceranët, ata mbajnë një fustan me fund të gjatë që përshtatet në të gjithë gjoksin dhe bëhet me pëlhura elegante si p.sh. saten. Ajo është gjithashtu e qëndisur me lule të vogla dhe e zbukuruar me strings dhe elemente të tjerë. Sa i përket ngjyrave, ato varen nga zona, por fundet zakonisht janë të zeza ose me tone shumë të ndritshme, të tilla si e kuqe ose blu.

Gratë me kostume tipike

Gratë zvicerane me kostume tradicionale

Nën veshje, ata veshin një këmishë e bardhë e qëndisurDhe Çorape të trasha të njëjtën ngjyrë. Lidhur me të parën, ajo arrin në mes të krahut, kështu që pjesa e mbetur është e mbuluar me dorashka. Këpucë të këndshme dhe shirita rreth qafës plotësojnë kostumin tipik femëror të Zvicra. Sidoqoftë, në shumë zona, shtohet një përparëse e qëndisur, pasi kjo veshje ka një traditë të madhe në të gjithë vendin.

Si përfundim, nëse po pyesni veten si te vishemi ne Zvicer, nuk duhet ta mendoni shumë. Banorët e vendit Helvetian ndjekin të njëjtat modë si pjesa tjetër e Evropianëve. Dallimi kryesor në modën e tyre lidhet me ato kostume tradicionale, të cilën ata e përdorin vetëm në festime shumë të veçanta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   debanhi dijo

    jane te tmerrshme

  2.   angie dijo

    janë të tmerrshme duken anormale Unë preferoj PR sesa atë derr