Çantë mbijetese në udhëtimin tuaj: Çfarë nuk mund të humbni

Vajza me valixhe

Kur të bëhemi gati për të udhëtuar, duke pasur të gjithë aleatët e nevojshëm që nga momenti i parë, në mënyrë që aventura jonë të jetë një sukses, është plotësisht e nevojshme. Sidoqoftë, më shumë se një herë na mungon ai "artikull" që e kuptojmë shumë vonë. Për fatin tonë çantë mbijetese në udhëtimin tuaj ai do të bëhet më i miri i aleatëve tuaj. A keni një stilolaps dhe letër të dobishme? Evernote gjithsesi? Ne filluam!

Dokumentacioni në rregull

Pasaporte

Çdo udhëtim fillon me dokumentacionin, madje edhe para blerjes së biletave. Sepse nëse ti pasaporte Ka skaduar dhe nuk e dini, a mund të fluturoni? Ne nuk kemi frikë. A keni kontrolluar çmimin e vizat? Nëse mund ta blini në internet ose kur të arrini në aeroport? Nëse keni nevojë për një leje tranziti për shembull, duke udhëtuar nga Madridi në Medellín përmes Miami? Të kesh një pasaportë dhe vizë para se të bësh diçka është thelbësore kur fillon aventurën tënde.

vaksinat

Shiringa dhe vaksina

Megjithëse është më pak e nevojshme të shkoni në vaksinime kur udhëtoni në një vend të caktuar, të kontrolloni se cilat janë të detyrueshme, sipas cilit destinacion është thelbësor. Kontrolloni vaksinat e vendit përkatës, shkoni në qendrën tuaj të vaksinimit sa më shpejt të jetë e mundur (pa pritur në minutën e fundit) dhe udhëtoni pa u shqetësuar për takimin me një mushkonjë në Afrikë në momentin më të papritur.

Të dhëna celulare pas mbërritjes në aeroportin e destinacionit

Kartat e të dhënave celulare

"Nerd. Do të përdor internetin vetëm kur të jem i lidhur me Wi-Fi të hotelit ». Po, po ... Në një botë ideale, bërja pa teknologji të reja sa më shumë që të jetë e mundur kur udhëtojmë do të ishte gjëja ideale për të bërë, por duam apo jo, ne jemi gjithnjë e më të lidhur me renë. Urgjencat familjare përmes WhatsApp, hartave online, këshillave të udhëtimit, etj . . Ne duam të dimë gjithçka në kohën e duhur dhe, për këtë arsye, gjithnjë e më shumë njerëz fitojnë një Karta SIM me të dhëna (jo më shumë se 15 euro në rastin e vendeve si Kolumbia ose Sri Lanka), të cilat do t'ju lejojnë të shfletoni internetin në çdo kohë.

Mbushës celular i lëvizshëm

karta celular

Kur udhëtoni, keni ndjesinë se bateria juaj e lëvizshme po konsumon shumë më shpejt se normalisht. Dhe nuk është për t'u habitur: Ju keni ngarkuar tashmë 20 foto në Instagram, nuk ndalet së përdoruri WhatsApp, këshillohuni me këshilla dhe shkarkoni aplikacione të reja për udhëtime. Këshillat tona? Merrni vetes një njësi ngarkuese portative dhe mund ta karikoni celularin tuaj nga ai autobus i humbur në malet e Bolivisë ose në tempullin më të lartë në Nepal pa pasur nevojë të pyesni në të gjitha baret nëse mund ta lidhni. Nga ato detaje të vogla të shkëlqyera që vlejnë.

Ujë në shishe dhe arra

ujë në shishe

Nëse udhëtoni në një vend që është shumë i ndryshëm nga i juaji, shihni Indinë, Kubën ose Afrikën e Jugut, për të përmendur vetëm disa shembuj, gjithmonë të kesh ujë në shishe është thelbësore jo vetëm nëse kërkojmë të marrim dispepsi nga uji lokal, por edhe hidratohet në çdo kohë ndërsa udhëtojmë. Në të njëjtën kohë, gjithmonë përpiquni të mbani një qese me arra, qofshin arra apo kikirikë, pasi ato vështirë se zënë hapësirë ​​dhe na japin energji në çdo kohë, veçanërisht pas asaj udhëtimi të gjatë nëpër Atlasin e Marokut.

serum

serum

Ndoshta, në vendin më të papritur, ai oriz me pulë do t'ju çojë në një banjë nga e cila largoheni gjashtë orë më vonë. Mbajtja e kontrollit mbi atë që hamë në një vend të huaj dhe efektet e saj nuk është gjithmonë një detyrë e lehtë, prandaj ka të ndryshme Qeskat e serumit për t’u përzier me ujë në shishe Do të jetë më e mira kur bëhet fjalë për hidratimin dhe rimbushjen pa u dashur të blini vazhdimisht Ujorin.

Dollap i vogël ilaçesh

kabinet ilaçesh

Përveç zarfave të sipërpërmendur të serumit, mbajtja e një çantë të vogël të ndihmës së parë në valixhen tuaj do të jetë thelbësore kur përballeni me pengesa të ndryshme që mund të shfaqen. Një pickim, një episod i diarresë ... gjithçka mund të ndodhë. Për ta bërë këtë, merrni Ibuprofen, garzë, betadinë, lehtësues të dhimbjeve, Fortasec për diarre, ilaç kundër insekteve dhe antihistaminë në mënyrë që të qëndroni të qetë falë kompletit më të mirë të mbijetesës në udhëtimin tuaj. Kurrë nuk e dini kur do të keni nevojë për to.

Një kartë pa komisione

Në vitet e fundit ka pasur shumë kompani që kanë lëshuar karta të dizajnuara posaçërisht për udhëtarët që kërkojnë të shmangin komisionet në një destinacion të ri. Shembuj të tillë si Bnext, ju lejojnë të shoqëroni llogarinë tuaj bankare në llogarinë tuaj Bnext, të transferoni të gjitha paratë që ju nevojiten dhe t'i tërhiqni ato nga çdo ATM në botë, duke u siguruar që komisionet ju kthehen brenda pak minutash. Një gjeni që na lejon të anashkalojmë disa shtesë që mund t'i frikësoni kur të ktheheni nga udhëtimi.

Këpucë të rehatshme

Çizme mali

Gjatë udhëtimit tuaj me siguri do të kaloni orë të gjata në këmbë. Qoftë deri në atë katedrale, përmes qendrës historike të Parisit, maleve të Kinës apo plazheve të Filipineve. Situata të ndryshme nga jeta jonë e përditshme që kërkojnë aleatë sa më të nevojshëm sa këpucë të mira kur bëhet fjalë për bast për rehati. As Band-Aids nuk duhet të mungojnë.

Një udhëzues udhëtimi

një udhëzues udhëtimi

Përveç këtij artikulli që duhet të shënoni, ka faqe të ndryshme në internet ku mund të merrni informacione rreth destinacionit tuaj. Sidoqoftë, ne vazhdojmë të vëmë bast për udhëzuesin e jetës, si një mënyrë për të mbajtur të azhurnuar, për të patur pranë vendet kryesore dhe vendet me interes ose gjurmoni, edhe më mirë, një rrugë që nuk është e përcaktuar gjithmonë plotësisht derisa të arrini në destinacionin tuaj. Një aleat disi i nënvlerësuar i kompletit të mbijetesës në udhëtimin tuaj.

Nje bllok shenimesh

fletore udhëtimi

Kur udhëtojmë, një botë e re hapet para nesh, dhe bashkë me të, emocione të reja që na çojnë drejt vetë-reflektimit më të madh. Një fletore e mirë bëhet kanavacë më e mirë mbi të cilën mund të kapen të gjitha ato ndjenja, duke gjetur në fuqinë e shkrimit të një çlirimi që do të jemi në gjendje ta provojmë përsëri kur, vite më vonë, të rizbulojmë atë që shkruajmë. Nëse në rastin tuaj, vini bast më shumë në vizatim, fletoret e ilustrimit janë bërë një modë e fundit që tashmë po përfshinë rrjetet sociale dhe që ju lejojnë të nxirrni artistin në ju në skenarët më të mirë.

A e keni gati çantën tuaj të mbijetesës në udhëtimin tuaj?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*