Çfarë të shohësh në Senegal

Përgjigjja e kësaj pyetjeje se çfarë të shohësh në Senegal është shumë e thjeshtë. Sepse ky vend i vogël i Afrika Perendimore ka kaq shumë atraksione të ndryshme saqë mund të shkruajmë disa artikuj kushtuar asaj dhe njerëzve të saj simpatikë.

Senegal është një vend i kontrasteve në të cilat nuk është e pazakontë të shkosh nga territore të shkreta si ato të Lompoul në zonat e gjelbërta dhe bimësinë e harlisur si p.sh. Casamance, toka e Jep, ose qytete kozmopolite si kryeqyteti, Dakar, në fshatrat e kasolleve si ai në Iwol. Në çdo rast, vendi afrikan është një bukuri e vërtetë që ia vlen të vizitohet. Nëse keni ndërmend ta bëni këtë dhe doni të zbuloni se çfarë të shihni në Senegal, ne ju ftojmë të vazhdoni të lexoni.

Çfarë të bëjmë dhe çfarë të shohim në Senegal

Një mënyrë e mirë për të njohur Senegalin është të fillosh me kryeqytetin e tij, një qytet kozmopolit me pak më shumë se një milion banorë. Vendndodhja e saj në pjesën më perëndimore të vendit, në Gadishulli i Kepit të Verdës, e ka bërë atë një port të rëndësishëm tregtar.

Dakar, kryeqyteti dhe qyteti më i rëndësishëm i Senegalit

Ishte qendra administrative e Afrika Perendimore Frëngjisht, përfshirë Marok, që nga fillimi i shekullit XNUMX dhe më vonë u bë kryeqyteti i vendit, gjë që e ka bërë atë një qendër të rëndësishme financiare dhe tregtare, si dhe fokusin kryesor kulturor të Senegalit.

Nëse dëshironi të njihni pulsin e tij, ju këshillojmë të humbni në rrugët e ngushta të tij Medina, ku do të shihni karroca me kuaj dhe shtëpi me kuzhina të hapura që ofrojnë pjata tipike. Dhe gjithashtu që të vizitoni tregjet e tyre siç është ai i Kermel, me produkte ushqimore, dhe atë të Sandaga.

Sa për monumentet e saj, ju duhet ta dini Xhamia e Madhe e Hassan II, një ndërtesë imponuese e ndërtuar për të përkujtuar pavarësinë e vendit; të Katedralja e Zojës së Fitoreve, i cili është tempulli më i madh katolik në të gjithë Afrikën Perëndimore, dhe Pallati presidencial me kopshtet e saj të bukura. Por mbi të gjitha, ju duhet të shihni Monumenti i Rilindjes Afrikane, një skulpturë imponuese gati pesëdhjetë metra e bërë prej bronzi dhe e vendosur në një kodër me pamje nga Oqeani Atlantik.

Lidhur me këtë, maja e Almadies, shumë afër kryeqytetit, është vendi më perëndimor në të gjithë Afrikën dhe ju ofron spektakolare plazhet që ju të praktikoni surfing dhe sporte të tjera ujore.

Monumenti Afrikan i Rilindjes

Monumenti i Rilindjes Afrikane

Ishulli Gorea, gjëja më prekëse për të parë në Senegal

Nëse doni që një tronditje e vërtetë të përshkojë trupin tuaj, duhet të shihni ishullin Gorea, rreth tridhjetë minuta me anije nga Dakar. Sepse për dy shekuj, midis shekujve XVII dhe XIX, ishte pika më e madhe e përqendrimit të skllevërit nga i gjithë kontinenti. Vlerësohet se rreth njëzet milion qenie njerëzore kaluan përmes ishullit për të nisur më vonë të mbushur me njerëz në Amerikë dhe se rreth gjashtë milion humbën jetën në udhëtim.

Sot eshte Trashëgimia Botërore dhe thekson në të, saktësisht, thirrjen Shtëpi skllevërish. Nuk rekomandohet për njerëz shumë të ndjeshëm, pasi do të ju bëjë të ndiheni të ngjashëm me atë që keni pasi keni vizituar një kamp përqendrimi.

Liqeni Retba ose Liqeni Rozë

Gjithashtu afër Dakar është ky liqen unik origjinaliteti i të cilit qëndron në faktin se, gjatë sezonit të thatë, ngjyros ujërat e saj rozë. Ka një shpjegim shkencor për të. Kjo është për shkak të pranisë së bollshme të algave Dunaliella salina, e cila gjeneron një pigment të kuq për të bllokuar rrezet e diellit.

Ajo gjithashtu ka një sasi të madhe kripe, gjë që e bën të lehtë notimin, ashtu si në Detin e Vdekur. Në fakt, ka disa industri të kripura në zonë dhe është kurioze të shohësh se si punëtorët Ata e nxjerrin kripën në një mënyrë artizanale. Ata janë të lidhur me gjalpë shea për të parandaluar korrozionin dhe ngjyhen deri në gjoks në ujë. Me shkopinj, ata thyejnë globat e kripës nga fundi dhe më pas e mbledhin atë për ta vendosur në kanoe që mbështesin deri në një ton të saj.

Liqeni Rosa është i njohur gjithashtu sepse ishte qëllimi i Rally Paris-Dakar gjatë edicioneve të ndryshme të garës popullore të makinave.

Liqeni Rozë

Liqeni rozë

Fshati Iwol, në qendër të vendit Bassari

Nëse dëshironi të ktheheni në kohë, ju rekomandojmë të vizitoni qytetin Iwol, një nga qendrat historike të vendit Bassari. Të vendosur në majë të një mali, banorët e tij jetojnë në kasolle të vogla pa energji elektrike dhe ujë të pijshëm. Përveç kësaj, ata ruajnë traditat e tyre në veshje dhe madje dialektin e tij. Por mbi të gjitha, kjo zonë e Senegalit jugor shquhet për të bollëk bimësh që ngjyros peizazhin me jeshile.

Shkretëtira Lompoul, një ndryshim absolut midis asaj për të parë në Senegal

Nëse e mëparshmja ishte një zonë e gjelbër dhe shumëngjyrëshe, ne ndryshonim rrënjësisht mjedisin. Sepse vendi tjetër që duam t'ju rekomandojmë është shkretëtira Lompoul. Nuk është shumë i madh por mund të humbni mes zgjatimeve të tij të dunave dhe, mbi të gjitha, të shijoni një perëndimi i mrekullueshëm i diellit.

Casamance, toka e Diolës

Ne kthehemi në jug ose në jugperëndim me gjethe për t'ju treguar në lidhje me Casamance, e cila nuk ka asgjë për t'u patur zili në zonat më të mira tropikale. E gjelbër dhe e bollshme në mangroves dhe plantacione orizi, është toka e Jep, një grup etnik animist që gjithashtu ka mënyrën e vet të veçantë të jetës.

Por Casamance është gjithashtu një rajon i kontrasteve më vete. Sepse në të janë Vendpushimet kryesore të pushimeve Senegal. Nuk është rasti i qetësisë ishull karabane, vetëm një orë nga bregu dhe pika e hyrjes së të cilit është fshati i peshkimit Elinkine.

Por po nga zona Shkërmimi i kapakut, më turistik i të gjithë Senegalit për plazhet e tij të mrekullueshme. Përveç shijimit të këtyre, mos harroni të shëtisni nëpër qytet dhe të vizitoni tregjet artizanale, ku do të gjeni pjesë unike që mund t'i sillni si suvenir të udhëtimit tuaj në vendin afrikan. Dhe nëse dëshironi, kënaquni me punën tuaj jeta e nates, me disko dhe bare ku interpretohet muzika amtare.

Një plazh në Cap Skirring

Plazhi në Cap Skirring

Rezervat natyror Bandia, një tjetër mrekulli për të parë në Senegal

Edhe pse tingëllon klishe, një nga atraksionet më të mira të Afrikës janë kafshët e saj. Si mund të ishte më pak, Senegal është i mbushur me rezerva natyrore. Por ne rekomandojmë një nga Bandia për shkak të afërsisë së tij me Dakarin. Ka tre mijë hektarë që mund të udhëtosh në të gjithë terrenin duke parë krijesa të tilla si rinocerontë, gjirafë, buall dhe madje edhe një krokodil, natyrisht që të gjitha ato në liri të plotë.

Ju gjithashtu mund të vizitoni Niokolo-Koba, ku ka luanë dhe leopardë, ose atë të Parku Kombëtar i Zogut Djoudj, konsiderohet si një nga strehimet më të rëndësishme ornitologjike në botë për më shumë se treqind speciet e saj.

Saint Louis, kryeqyteti antik

Lidhur me historinë e vendit afrikan, një nga vendet për të parë në Senegal pothuajse domosdoshmërisht duhet të jetë qyteti i Saint Louis. Sepse ishte kryeqyteti i saj derisa u zëvendësua nga Dakar dhe sepse ajo ruan pamjen e saj si një qytet i vjetër kolonial.

E themeluar në shekullin e XNUMX-të në një ishull në lumin Senegal, njihet si "Venecia e Afrikës" dhe është Trashëgimia Botërore që nga viti 2000. Ishte qyteti i parë i ndërtuar nga evropianët në të gjithë pjesën perëndimore të kontinentit dhe sot është qendra kryesore e peshkimit në vend.

Por gjëja më e bukur që Saint Louis ju ofron është e vjetra shtëpi stil kolonial, me fasada të zbardhura, ballkone prej druri me kangjella hekuri të punuar dhe çati të dyfishta prej balte. Sidoqoftë, vlen gjithashtu të shihet Pallati i Guvernatorit dhe të çmuara Ura Faidherbe, e cila për një kohë të gjatë i atribuohej Gustave Eiffel, megjithëse nuk është duke bërë atë.

Më në fund, shijoni Plazhe të mrekullueshme nga qyteti dhe jeta e tij e gjallë kulturore. Lidhur me këtë të fundit, e ashtuquajtura parakalimi i fenerit, me mijëra njerëz që prekin të tyre tam-tam dhe ndriçimi me llamba rrugore të ngjashme me ato të përdorura nga ish-skllevërit.

Pamje e Saint Louis

Saint Louis

Çfarë të hani në Senegal

Gastronomia e Senegalit është rezultat i ndërthurjes së traditave autoktone me franceze, portugeze dhe madje edhe vende të tjera të zonës. Ose, për ta thënë më mirë, të grupeve etnike të zonës ku ndodhet vendi.

Përbërësit më të zakonshëm në pjatat e tyre janë, natyrisht, ata në dispozicion të Senegalit: peshk, oriz dhe drithëra të tillë si meli. Me ta bëhet pjata kombëtare e vendit. Bëhet fjalë për thieboudienne, një peshk i marinuar me një anë orizi ose bishtajore. Së bashku me këtë, ne gjithashtu ju këshillojmë që të provoni Yassa, e cila është pulë me qepë, mustardë, hudhër dhe salcë limoni; të mafe, e cila është bërë me mish pule, qengji ose viçi dhe shtohen perime dhe salcë kikiriku, ose bassi-salaté, çfarë është couscous Lokale.

Në mënyrë të barabartë rekomandohen një supë me qumësht të ëmbël dhe oriz të quajtur chura-gerte; një purtekë të skuqur ata e quajnë capitaine a la saint louisiene; qengji i pjekur në skarë ose dibi, Dhe lait-caillé ose qofte me salcë kosi.

Si ëmbëlsira, keni për shembull ato yabuyam ose banane dhe kokosit, e cila është banane me një krem ​​të nxehtë kokosit, si dhe Toufam, një kos i holluar në ujë sheqeri. Dhe, për të pirë, bissap, e cila bëhet duke zierë gjethet e një bime dhe më pas duke shtuar sheqer për ta shërbyer atë shumë të ftohtë, ose bojë, e cila përgatitet me frutin e baobab, pema më e zakonshme në Senegal.

Kur është më mirë të udhëtosh në Senegal

Aq e rëndësishme sa të zbulosh se çfarë të shohësh në Senegal është që të dish kohën më të mirë për të vizituar vendin. Paraqet a klima e tipit tropikal, me temperatura mesatare rreth tridhjetë gradë gjatë gjithë vitit. Prandaj, nuk duhet të shqetësoheni nëse jeni të ftohtë.

Parku Natyror Niokolo-Koba

Parku Kombëtar Niokolo-Koba

Sidoqoftë, është më e rëndësishme që të shmangni shirat tropikalë, të cilat ndodhin veçanërisht në verë. Prandaj, është më mirë që të udhëtoni për në Senegal në pranverë, vjeshtë ose dimër, veçanërisht midis muajve të nëntor dhe shkurt. Shtë e vërtetë që çmimet e hoteleve janë më të shtrenjta në këto sezone të fundit sesa në verë.

Dhe mos harroni kremra për të sprapsur insektet. Si në të gjitha vendet me klimë tropikale, ato janë të bollshme dhe mund t'ju krijojnë një mospëlqim.

Si të shkoni në Senegal

Rruga kryesore e hyrjes në vendin afrikan është Aeroporti Blaise Diagne nga Dakar, megjithëse është mjaft larg qytetit, rreth dyzet kilometra. Ekziston edhe një aeroport në Shkërmimi i kapakut. Aeroplani është mënyra më e mirë për të shkuar në Senegal.

Ju mund të arrini atje me rrugë nga Mauritania, Mali ose Guinea, por ne nuk e këshillojmë atë. Sepse rrugët nuk janë në gjendje të mirë dhe mund të pësoni një fatkeqësi (jo vetëm në formën e një aksidenti). Po kështu, ka anijeve nga Franca, Ishujt Kanarie ose Maroku.

Pasi në vend, ju keni Ferris për të shkuar nga Dakar në vende si Cap Skirring ose ishulli Gorea. Por mënyra më e shpejtë dhe më efikase për të lëvizur nëpër Senegal janë ato makina në shtator, të cilat kanë kapacitet për shtatë persona dhe tarifa fikse për secilin qytet destinacion.

Një përplasje makine në Dakar

Një makinë e shpejtë në kryeqytet

Ju gjithashtu mund të merrni të famshmet shpejtësi makine, të cilat, pavarësisht nga emri i saj, nuk janë aspak të shpejta. Ato janë furgonë me kapacitet për pesëmbëdhjetë pasagjerë që fillojnë vetëm kur janë mbushur plot e përplot; Përveç kësaj, ata kanë ndalesa të pafundme. Një version i këtyre janë ndiaga ndiaye, të cilat mbajnë deri në tridhjetë persona dhe bëjnë rrugët më të gjata.

Vaksinimet, për të shijuar me qetësi se çfarë të shohësh në Senegal

Mbani në mend se Senegal është Afrika, kështu që do të keni nevojë për vaksinime para se të udhëtoni. Bestshtë më mirë që të informoni veten në Ministria e Shendetesise. Por, në përgjithësi, do t'ju duhet të vishni vaksinat e etheve të verdha, tifo dhe disa të tjera. Ju gjithashtu do të duhet një trajtim parandalues ​​kundër malaries.

Si përfundim, ju e dini se çfarë të shihni në Senegal. Është një vend i mrekullueshem me peisazhe të jashtëzakonshme, plazhe që nuk kanë asgjë për t’u patur zili atyre të vendit Caribe, qytete të rëndësishme, gastronomi të shijshme dhe, mbi të gjitha, njerëz miqësorë dhe mikpritës. Çfarë jeni duke pritur për të rezervuar udhëtimin tuaj në Senegal?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*