Birmani

Burma është në Azia Juglindore, në kufi, midis vendeve të tjera me Kinë e Indi, dy gjigandët e zonës. Megjithatë, Myanmar, siç dihet gjithashtu, nuk është i vogël, pasi që ka pothuajse shtatëqind mijë kilometra katrorë.

Në një territor kaq të gjerë, keni shumë gjëra për të parë. Ka qytete të mëdha si kryeqyteti juaj, Yangon, por edhe qytete të vogla që duket se janë ndalur me kohë. Po kështu, ajo ka tempuj madhështorë, por edhe me peisazhe të mrekullueshme dhe rrugë malore. Përveç kësaj, ajo është një vend me ndikim të fortë budist që është hapur për turizmin jo shumë kohë më parë. Nëse doni të dini pak më shumë rreth Birmanisë, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Çfarë të shohësh në Birmani

Nga ajo që sapo ju thamë, Birmanti është një diamant në perspektivën e turizmit. Relativisht kohët e fundit, ajo është përfshirë në qarqet në Azinë Juglindore dhe mrekullitë e saj monumentale dhe skenike ende nuk presin miliona njerëz në vit. Në çdo rast, ne do t'ju tregojmë disa nga më të mirat.

Rangoon, ish-kryeqyteti i vendit

Ky qytet i populluar me më shumë se pesë milion njerëz ishte kryeqyteti i Birmanisë deri në 2005 dhe vazhdon të jetë pika kryesore e hyrjes në vend. Sidoqoftë, nuk është një qytet veçanërisht i bukur, të paktën nëse e krahasojmë me të tjerët.

Në çdo rast, ajo ka gjëra që duhet t'i vizitoni. Ky është rasti i kompleksit fetar të Shwedagon, në të cilën shquhet faltorja me të njëjtin emër. Shtë një stupë spektakolare (në Birmani quhen maskarenj) 2500 metra i lartë dhe i larë në ar. Megjithëse legjenda e jep atë XNUMX vjet të vjetër, ekspertët e datojnë atë midis shekujve XNUMX dhe XNUMX të epokës sonë. Nga këndvështrimi i Budizmit, ai është më i rëndësishmi në vend, pasi ai strehon relike të veta Buda.

Nuk është stupa e vetme që mund të shihni në Rangoon. Ne gjithashtu ju këshillojmë të vizitoni Pagoda Sule, në formë tetëkëndëshe dhe kupolë po aq të artë, ose Faltore Chaukhtatgyi, e cila strehon një figurë kolosale të Budës, siç ndodh në paya Ngahtatgyi.

Faltore Shwedagon

Shwedagon Pagoda

Naipyidó, qyteti fantazmë

Ndërsa është kapitali administrativ nga Birmania që nga viti 2005, ne nuk e përfshijmë këtu si rekomandim, por sepse është një kuriozitet. Wasshtë krijuar artificialisht në një zonë rurale dhe thuhet se mbulon një zonë gjashtë herë më të madhe se ajo e New York-ut. Sidoqoftë, ka një popullsi shumë e vogël. Në fakt, numri i banorëve është i panjohur, megjithëse vlerësohet në një milion, që nuk është asgjë për një vend kaq të madh. Ne nuk ju këshillojmë ta vizitoni, por nëse e vizitoni, sigurohuni që të shihni stupën e madhe budiste të Uppatasanti.

Bagan, qyteti i tempujve në Birmani

E vendosur në pllajën kryesore të vendit, në brigjet e Lumi Irrawaddy, është deklaruar së fundmi Trashëgimia Botërore për tempujt e saj të mrekullueshëm. Thuhet se janë katër mijë, por ato që duhet të vizitoni në një mënyrë thelbësore janë ato Ananda, nga shekulli i njëmbëdhjetë dhe i quajtur "Abacia Burman Westminster" për madhështinë e saj; sulamani, nga XII dhe përkthimi i të cilit do të thotë "Xhevahir në kurorë"; Dhammayangyi, e pagabueshme për ngjyrën e saj kafe në një zonë ku ato janë pothuajse të gjitha të arta, dhe Shvezigon, i rrethuar nga katër kllounë secili prej të cilëve ka një imazh të Budës.

Mandalay, një tjetër mrekulli Burmeze

Një tjetër vizitë thelbësore në udhëtimin tuaj në Birmani është qyteti Mandalay, emri ndjellës i të cilit është një pamje e gjithçkaje që mund të shihni në të. Për të filluar, humbni në rrugët e ngushta të qytetit të tij të vjetër, plot zhurmë dhe bare.

Por mbi të gjitha, vizitoni të çmuarën Pallati Mandalay, ku jetonte mbreti i fundit i vendit. Ndodhet brenda në kështjellë dhe është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të. Ai përbëhet nga disa ndërtesa me çati të mbivendosura dhe, me anë të anekdotës, do t'ju tregojmë se numri i tyre që ka çdo ndërtim tregon rëndësinë e tij.

Ju gjithashtu duhet të shihni në Mandalay spektakolarin Tempulli Mahamuni, e cila strehon një figurë jo më pak imponuese të Budës. Duke vazhduar me legjendat dhe anekdotat, ne do t'ju tregojmë se konsiderohet vetëm kopje e vërtetë që ekziston prej tij në botë.

Më në fund, nëse e shihni veten të aftë të ngjitni 1700 shkallët e tij, ejani Kodra Mandalay, nga e cila do të merrni pamje spektakolare të qytetit.

Tempulli Mahamuni

Tempulli Mahamuni

Hsipaw, një vizitë alternative

Preciselyshtë pikërisht nga Mandalay që Turi më spektakolar hekurudhor i Mianmarit, i përshtatshëm vetëm për aventurierë. Arrin në qytetin e Lashio, por shquhet për peisazhet e saj mbresëlënëse dhe, mbi të gjitha, për Viadukt i Gokteik, një strukturë e brishtë metalike gati shtatëqind metra nga sipërfaqja.

Treni ndalon gjithashtu në qytetin e Hsipaw, e cila ju ofron një vizitë alternative në Birmani jashtë qarqeve turistike. Në këtë qytet do të shihni se si është jeta e përditshme e banorëve të vendit aziatik dhe gjithashtu mund të vizitoni Little Bagan, Pallati Shan dhe xhamia muslimane. Por mbi të gjitha, shkoni deri në Kodra e Pesë Budave, nga e cila do të vlerësoni një perëndim dielli spektakolar.

Pylli Kakku Stupa

Siç mund ta shihni, e gjithë Burma është plot tempuj dhe stupa. Por nëse doni të shihni një peizazh vërtet unik në vendin aziatik, vizitoni pyllin stupa të Kaku. Shtë një shëtitje e madhe, e përshtatur nga 2500 kllounë të vegjël, secili me figurën e tij të Budës, që do t'ju lërë vërtet të impresionuar.

Liqeni Inle, një vend magjik në Birmani

E vendosur në shan malet Në gati nëntëqind metra lartësi, lundrimi në këtë liqen është magjik. Për fillestarët, duket më shumë si një lumë, i gjatë njëqind kilometra dhe i gjerë vetëm pesë. Por, përveç kësaj, në brigjet e saj ka dyqind fshatra banorët e të cilëve, Inta (o "Bijtë e liqenit"), ruajnë të gjithë hijeshinë tradicionale Burmane.

Mali Popa dhe manastiri i tij

Një vend tjetër i mbështjellë misticizëm Mountshtë mali Popa. Mjafton që ta shihni, të vetmuar në fushë, që të kuptoni se çfarë duam të themi. Përveç kësaj, në krye të saj është e bukura manastiri taung kalat, e cila duket se është vendosur me magji atje.

Për tu ngjitur në majë duhet të ngjitesh 777 shkallë. Por kini kujdes me gjërat që mbani sepse pafund Monos ata ruajnë manastirin dhe do t'i kapin me pakujdesinë më të vogël që keni.

Mali Popa

Mali Popa

Plazhet e Ngapali, Burma më pak e njohur

Logjikisht, në një vend me madhësinë e Birmanisë duhej të kishte plazhe po aq të mrekullueshme. Në rastin tuaj, ata janë në zonën e Ngapali. Ata kanë filluar të shfrytëzohen nga turizmi, por ende mbajnë një ajër të caktuar të virgjër. Gëzimi i tyre do t'ju lejojë të relaksoheni pas kaq shumë vizitave.

Kur është më mirë të udhëtosh në vendin aziatik

Burma ka lloje të ndryshme të klimave. Por, në përgjithësi, ajo mbizotëron në Azia Juglindore. Kjo është, ju mund të gjeni veten dy sezone: i lagësht dhe i thatë. E para, përveç që është me shi, është stina e musoneve dhe është e nxehtë mbytëse kështu që nuk e rekomandojmë.

Shtë më mirë që të vizitoni vendin në sezonin e thatë, posaçërisht midis dhjetorit dhe marsit. Sidoqoftë, i pari i këtyre muajve përkon me sezonin e lartë, për të cilin çmimet janë më të shtrenjta. Prandaj, ju këshillojmë që të udhëtoni në Birmani midis janarit dhe marsit.

Çfarë të hani në Birmani

Një nga mënyrat më të mira për të njohur një vend është duke provuar gastronominë e tij. Të paktën një vizitë është e paplotë nëse nuk e provoni. Kuzhina burmane ndikohet shumë nga ajo e fqinjëve të saj Kinë, Indi y Tajlandë. Si pasojë, oriz Isshtë një përbërës themelor në pjatat e tyre dhe lëndët e para gjithashtu spikasin si Peshku i detit Andaman.

Sa për të parën, ata përgatisin një oriz glutinoz ose paraqitet si një masë kompakte që në larminë e saj nga shejhu merret për mëngjes. Po kështu, petë o petë ato janë një përbërës thelbësor.

Lidhur me pjatat tipike, supave, i thirrur hingyo, megjithëse ato acide quhen chiyei. Nga ana e saj, ngapi Ato janë karkaleca të thartuar që hahen me perime dhe oriz; të lepë thoke është një sallatë me gjethe çaji, e cila gjithashtu ka lakër dhe kikirikë, dhe hto-hpu nwe Përbëhet nga një pastë mielli qiqra me mish derri ose pule dhe e kalitur me speca dhe bimë aromatike.

Liqeni Inle

Liqeni Inle

Por pjata kombëtare e Birmanisë është mohinga, disa petë orizi të shoqëruara me supë peshku dhe qepësh. Ju gjithashtu mund të mbani përbërës të tjerë të tillë si perime, vezë të ziera, thjerrëzat e skuqura dhe madje edhe shiritin e bananes krokante.

Por ju gjithashtu mund të provoni kerri burmane, e cila shoqërohet me pothuajse gjithçka, megjithëse gjithmonë ka oriz, perime, bimë, tofu dhe salcë ngapi ju. Më në fund, nan gyi thoke Ka petë të mëdha të skuqura me pulë, peshk të prerë, vezë të ziera dhe lakër fasule.

Për të përfunduar vaktin tuaj tipik, ju gjithashtu keni ëmbëlsira në Birmani. Në fakt, merrni një çaj me ëmbëlsira Shtë një traditë mes banorëve të vendit. Më të njohurit janë hëna, një lloj topuz i ëmbëlsuar me rrush të thatë dhe kokos, dhe bein moun (supozojmë se hëna do të thotë diçka si tortë), të cilat janë ëmbëlsira me gëzof dhe të ëmbël.

Sidoqoftë, nëse preferoni fruta, keni disa që nuk do t'i shihni në Spanjë. Për shembull, ai durian. Por duhet t'ju paralajmërojmë se aroma e saj nuk është saktësisht e këndshme. Në fakt, ka nga ata që e kanë thirrur "Fruti më i qelbur në botë". Sidoqoftë, pasi të keni kapërcyer atë ndikim, mishi i tyre ka një aromë të veçantë.

Kur bëhet fjalë për pijet, në variantet e tij të ndryshme është ai kombëtar. Por Burmanët gjithashtu konsumojnë shumë birrë dhe madje edhe hir. Më autoktone në zonë është tubë, një pije alkoolike që merret nga palma e kokosit.

Si të shkoni në Birmani

Mënyra më e mirë për të hyrë në vendin aziatik është përmes Aeroporti Ndërkombëtar i Yangon. Ata gjithashtu e kanë atë Mandalay y Naipido, por fluturimet nga jashtë janë të rralla.

Rrugëzgjatja Gokteik

Rrugëkalimi Gokteik

Pasi të jeni në Birmani, për të lëvizur midis qyteteve, më të mirët janë linjat e autobus. Mund t’i gjeni të të gjitha llojeve, nga automjetet moderne me kondicioner te furgonët e vegjël me rreth tridhjetë pasagjerë. Ju gjithashtu keni mundësinë për të merrni me qira një makinë me shoferpor nuk është i lirë. Gjithashtu, një mënyrë tjetër për të udhëtuar është përdorimi i anijeve që udhëtojnë nëpër lumenjtë e vendit.

Më në fund, për të vizituar qytetet e mëdha, gjithashtu keni autobusët e qytetit. Por më tipike janë riksha, kaq popullor në këtë zonë të Azisë. Më origjinale janë automjete anësore dhe thun bein, me tre rrota dhe të ngjashme me të tuk tuk de Tajlandë. Sidoqoftë, mjeti i preferuar i transportit urban për vendasit është Biçikleta. Në të gjitha qytetet kryesore do të gjeni pika me qira për ta.

Si përfundim, Birmania është një vend i bukur që nuk është shfrytëzuar ende shumë nga operatorët e mëdhenj të turneut. Sidoqoftë, kjo tashmë po ndryshon sepse ju ofron tempuj të mrekullueshëm y një natyrë e egër dhe spektakolare. A guxoni të njihni vendin aziatik?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*