Madagaskar

Madagaskar është një ishull i madh i vendosur në Oqeani Indian dhe në brigjet juglindore të Afrika. Me një të kaluar koloniale të parë Portugeze dhe më vonë Franceze, ajo arriti pavarësinë e saj në 1960. Kur e mendojmë, imagjinojmë një ishull plot natyrë të egër të pyjet e baobabit dhe e populluar nga miqësore lemurs.

Dhe ka shumë nga e gjithë kjo, por Madagaskari ka pësuar shpyllëzime të tmerrshme në dekadat e fundit. Sidoqoftë, një nga atraksionet e saj të shkëlqyera vazhdon të jetë parqe natyrore që mbulojnë pothuajse të gjithë vendin dhe që kanë zona praktikisht të virgjëra në të cilat mund të aksesoni vetëm me një udhëzues zyrtar. E çmuar plazhet dhe i zhurmshëm ciudades plotësoni ofertën Madagaskar për ju. Nëse doni ta dini, ju ftojmë të vazhdoni leximin.

Çfarë të shohësh në Madagaskar

Pak më i madh se Spanja, kontrasti midis natyrës mbresëlënëse të brendshme të saj dhe plazheve të bukura të brigjeve të saj është një nga karakteristikat e Madagaskarit. Ne do të fillojmë duke biseduar me ju për parqet e saj kombëtare dhe më pas për qytetet e saj.

Rezerva e Anjës

Me rreth katër hektarë, kjo rezervë është fryt i iniciativës së Malagaszëve lokalë, të cilët janë përgjegjës për menaxhimin e tij në një i qëndrueshëm. Ata e bënë atë kryesisht për të shpëtuar popullatën e lemurëve. Në fakt, nëse doni të shihni këto kafshë, një nga simbolet e venditRezervati i Anjës është vendi më i mirë, pasi ka rreth katërqind.

Parku Kombëtar Tsingy de Bemaraha

E vendosur në Rajoni i Melakiut nga Madagaskari, është Trashëgimia Botërore. tsingys Ato janë sipërfaqe karstike në pllaja në të cilat ka shpella të shumta dhe çarje të shkaktuara nga ujërat nëntokësore.

Prandaj, vizita juaj në këtë park do t'ju lejojë të shihni formacione shkëmbore, gryka dhe gryka unike në botë. Mund ta kaloni për një përmes ferrata Sidoqoftë, paraqet disa vështirësi pasi ka seksione horizontale dhe vertikale, si dhe platforma të varura.

Parku Tsingy de Bemahara

Parku Natyror Tsingy de Bemahara

Ju gjithashtu mund të bëni një turne në Lumi Tsiribihina në varkat unike tradicionale. Mund ta punësoni në kryeqytetin e vendit, Antananarivo, por edhe në qytetin e myandrivazo, aty ku fillon udhëtimi.

Parku Kombëtar Isalo, një tjetër mrekulli për të parë në Madagaskar

Nëse e keni vizituar Grand Canyon i Kolorados, ju mund të merrni një ide se çfarë do të gjeni në këtë park. Sidoqoftë, mos prisni ngjyrat e kuqërremta ose mungesën e gjelbërimit nga ajo. Nga ana tjetër, ju do të gjeni kanione të mëdha me specie bimore endemike dhe, natyrisht, me lemurs.

Ju nuk do të jeni në gjendje (as nuk ju këshillojmë) ta vizitoni atë vetëm. Ju do të duhet të punësoni një Udhëzues lokal në qytetin afër Ranohira. Dhe është që turnet në park mund të zgjasin nga disa orë në disa ditë.

Parku Kombëtar Andasibé-Mantadia

Ndodhet shumë afër Antananarivo dhe për këtë arsye vizitohet shpesh nga njerëzit Malagasy. Ka pothuajse pesëmbëdhjetë mijë hektarë tokë pyll i lagësht dhe me një pasuri të madhe lulesh. Por tërheqja e tij kryesore është se atje ju mund të shihni speciet më të mëdha të lemurit: të ashtuquajturat indri-indri, e cila mund të arrijë deri në shtatëdhjetë centimetra në lartësi dhe dhjetë kilogramë në peshë.

Parqe të tjerë kombëtarë për të parë në Madagaskar

Për të mos u zgjatur kaq shumë në parqe dhe për të qenë në gjendje t'ju ofrojmë më shumë informacion për vizitën tuaj në Madagaskar, ne do të përmbledhim hapësira të tjera natyrore që mund të shihni në ishull. Për shembull, ai Parku Kombëtar Andringitra, me malet e tij shkëmbore të përsosura për ngjitje, dhe ai me Ranomafana, i vetmi në të cilin Bambu i artë, një specie tjetër e lemurit.

Parku Andrigitra

Parku Kombëtar Andrigitra

Ishujt e Madagaskarit

Siç e dini, vendi afrikan është një ishull i madh, por gjithashtu ka edhe disa më të vegjël që duhet t’i vizitoni. Isshtë rasti i sakatia, Mitsio o Me hollësi, por dy më të rëndësishmit dhe turistikë janë Nosy Be dhe Sainte Marie.

Nozit Be Isshtë një ishull me krate të shumta vullkanike ku janë formuar liqene të bukura. Pjesa më e madhe është pushtuar nga Rezervuari Natyror Lokobe ku jetojnë speciet e kameleonëve dhe një nga bretkosat më të vogla në botë: Pigma e Stumpffia. Por mbi të gjitha, ky ishull është një nga destinacionet më të rëndësishme turistike në Madagaskar për të plazhe të mrekullueshme.

Nga ana e saj, Sainte Marie ajo gjithashtu ka zona të bukura me rërë dhe shtigje shëtitjeje. Por një nga atraksionet e saj është në qytetin e tij më të rëndësishëm, Ambodifotatra: eshte kisha e Santa Maria, i pari që u ndërtua në Madagaskar pasi daton nga 1857.

Antananarivo, kryeqyteti i Madagaskarit

Pas udhëtimit tonë nëpër mrekullitë natyrore të Madagaskarit, tani do të njohim qytetet kryesore të tij. Antananarivo është kryeqyteti dhe ndodhet në qendër të vendit. Për ta vizituar atë, ju rekomandojmë të shkoni me një udhëzues sepse ka zona të rrezikshme.

Në të mund të shihni pallati mbretëreshë rova, e cila është një rindërtim. I vjetri ishte pjesë e një kompleti që u dogj në 1995. Por ia vlen ta veshësh për të mësuar mbi historinë e Mbretëria e Imerinës Ose, thënë ndryshe, nga Madagaskari para-kolonial.

Ju gjithashtu mund të shihni Pallati Andafiavaratra, një ndërtim barok sot i konvertuar në Muze historik. Të dy ndërtesat janë në pjesën e vjetër të Antananarivo, ku shtëpitë e tjera të veçanta janë me bollëk.

Antananarivo, kryeqyteti

Antananarivo

Nga ana e saj, Avenue e Pavarësisë Isshtë rruga kryesore e qytetit dhe në të do të shihni të shumta shtëpi stil kolonial. Fillon bukur Stacioni hekurudhor Soroano dhe ju gjithashtu mund të shihni në të Pallati presidencial.

Më tipike është Anakely treg, ku mund të thithni jetën e përditshme të banorëve lokalë dhe të gjeni të gjitha llojet e produkteve, nga ushqimi te zanatet. Më në fund, ju mund të vizitoni në Antananarivo Katedrale, ndërtuar në 1873 dhe gjithashtu Liqeni Anasoy, artificial dhe në ishullin qendror të të cilit do të shihni një monument për ata që vdiqën në luftë. Ky liqen është në një zonë veçanërisht të pasigurt, prandaj duhet të keni kujdes.

Antsiranana

thirrje Diego Suarez Deri pak kohë më parë, ky qytet në veriun ekstrem të vendit ishte një nga portet kryesore të tij. Ai në këtë qytet ndodhet në një gji spektakolar nga i cili del e veçanta e tij Bukë sheqeri, një ishull me emrin për ngjashmërinë e tij me malin e Rio de Janeiro. Por, mbi të gjitha, Antsiranana shquhet për kozmopolitizmin e saj dhe për trashëgiminë e saj spektakolare të ndërtesat koloniale franceze.

Toamasina

Me rreth dyqind mijë banorë, është porti kryesor i vendit. Ai u rrit gjatë mbretërimit të Radama INë mesin e shekullit të nëntëmbëdhjetë, një karakter i neveritshëm që përdori qytetin si pikënisje për skllevërit me të cilët tregtonte. Përveç tregjeve të saj të populluar në rrugë, siç është ai në Bazary Be, nuk ka shumë më shumë për t'ju ofruar. Për shkak se plazhet e tij janë të bukura, por në shumë prej tyre noti është i ndaluar për shkak të ndotjes dhe peshkaqenëve.

Morondava

Në vend të kësaj, ne ju këshillojmë fuqimisht që të vizitoni këtë qytet të vogël. Atje do të gjeni Plazhe të mrekullueshme ku të lahen dhe të praktikojnë sporte të tilla si kayaking. Por, mbi të gjitha, sepse është vendi ku mund të shihni spektakolarin Avenue e Baobabs. Shtë një shteg i gjatë i kanalizuar nga pemë të shumta të këtij lloji, shumë kurioz për formën dhe lartësinë e tyre.

Rruga e Baobabëve

Avenue e Baobabs

Kushtojini vëmendje të veçantë baobab i dashuruar, dy ekzemplarë që janë rritur të ndërthurur. Si mund të ishte ndryshe, ata kanë një të bukur legjenda lokale. Kjo thotë se ata personifikojnë dy të rinj nga fshatra të ndryshëm që ishin të dashuruar dhe u kërkuan perëndive të tyre të ishin gjithmonë bashkë.

Cila është koha më e mirë për ju për të vizituar Madagaskarin

Megjithëse vendi afrikan ka një larmi klimash për shkak të madhësisë së tij, në përgjithësi, muajt më të ftohtë janë korriku dhe gushti, ndërsa më të ngrohtat janari, shkurti dhe marsi. Mbani në mend se pozicioni i saj gjeografik do të thotë që stacionet e tij shpërndahen në mënyrë të kundërt sesa në Spanjë.

Sidoqoftë, muajt e ngrohtë përkojnë me sezonin me shi dhe ciklon, kështu që nuk jeni të interesuar të udhëtoni në ato data. Këshilla jonë është që të vizitoni Madagaskarin midis majit dhe tetorit. Temperaturat, megjithëse është koha e dimrit, janë të buta dhe të këndshme me shumë pak reshje.

Çfarë të hani në Madagaskar

Gastronomia e ishullit Afrikan ka një përbërës themelor: oriz. Aq sa shfaqet në të gjitha vaktet e ditës, përfshirë mëngjesin. Po kështu, ajo është e kombinuar me pothuajse gjithçka: perime, mish, peshk dhe madje edhe fruta të tilla si kokosit.

Pikërisht pjata tipike par ekselencë e Malagasy është oriz me zebu. Ky gjedh është gjithashtu mishi kryesor në Madagaskar, edhe pse hahet shumë pulë gjithashtu. Në fakt, nëse ata ju ofrojnë akoho s dhe voanio Shtë një oriz me mish pule dhe kokosi. Isshtë gjithashtu shumë tipike në zonat bregdetare peshk ne salce kokosi. Nga ana tjetër foza s dhe henakisoa Isshtë mish derri i skuqur me oriz.

Në anën tjetër, amalone është ngjala me mish derri; lazopia është një supë perimesh; të sesika Isshtë një lloj suxhuku gjaku vendas që shërbehet, natyrisht, me oriz dhe fasule dhe ravitoto bëhet me kasavë të grimcuar dhe shoqëruar me mish zebu ose mish derri.

Diego Suarez

Antsiranana

Lidhur me ëmbëlsirat, mofo i gazuar dhe mokari Isshtë një lloj petull orizi dhe koba Isshtë një tortë që ka miell orizi, mjaltë, kikirikë dhe fëstëk. Më në fund, keni dy pije tipike. Ranon'ampago Isshtë bërë me orizin që ngjitet në tigan kur gatuhet ai dhe aranzhimi rhum Theshtë rum i ishullit, i cili ka vanilje dhe mjaltë.

Si të shkoni në Madagaskar

Aeroporti kryesor në vend është Antananarivo por është edhe ajo ndërkombëtare e Nozit Be. Pastaj ka fusha të tjera ajrore në qytete si Toamasina, por ka vetëm fluturime të brendshme.

Pasi të jeni në Madagaskar, duhet të keni parasysh se udhëtimi nuk është i lehtë. Rrugët janë të pakta dhe në gjendje të keqe. Përkundër kësaj, quhet transporti parësor në ishull për udhëtime të gjata taksi. Shtë një lloj furgoni ose minibusi që duhet ta ndani me më shumë pasagjerë. Mbani në mend se rrugët janë të gjata dhe të rënda, kështu që do të keni kohë për të takuar njerëzit e mirë Malagasy.

Ekziston edhe një hekurudhë. Më tipike është e ashtuquajtura Tren xhungle, i cili bën udhëtimin nga malësia në bregdet. Turi bëhet nga një autokolonë e vjetër dhe e pakëndshme që zgjat më shumë se shtatë orë në një udhëtim prej më pak se dyqind kilometra. Sidoqoftë, përvoja është e paharrueshme si për kontaktin me popullsinë vendase ashtu edhe për vendet e rajonit Pamje të mrekullueshme Çfarë ofron ajo.

Më në fund, për të lëvizur brenda qyteteve kryesore, ju keni pousse pousse, të cilat janë të ngjashme me të famshmet riksha nga India dhe vendet e tjera aziatike.

Si përfundim, udhëtimi në Madagaskar do të jetë një përvojë e paharrueshme. Do të shihni peisazhe të mrekullueshme, disa unike në botë, do të njihni qytete të populluara, do të shijoni gastronomi të shijshme dhe do të zhyteni në një kulturë tjetër. Përkundër gjithë kësaj, ju këshillojmë të merrni masat paraprake në lidhje me sigurinë tuaj sepse ishulli afrikan nuk është aq i qetë sa duhet.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*