Linjat më të mira të trenave në Evropë

Përkundër faktit se aeroplani është ende mjeti më i përdorur i transportit nga shumica e popullsisë, e vërteta është se treni ka arritur të hapë rrugën pak nga pak në itineraret e udhëtimit, veçanërisht në Evropë. Kjo demonstrohet nga pasimet e ndryshme të trenave që janë shfaqur, të cilat lejojnë lëvizjen midis vendeve të ndryshme me shumë lehtësi. Nga ana tjetër, udhëtimi me tren në Evropë nuk duhet të jetë i shtrenjtë, në fakt është e mundur për të gjetur marrëveshjet më të mira me Omio dhe filloni një aventurë. Dhe është se mundësitë e ofruara nga treni kur udhëtoni janë unike, duke zbuluar vende të pabesueshme të pamundura në rrethana të tjera.

Sidoqoftë, zbulimi i peizazheve spektakolare dhe kostoja e tyre ndonjëherë më e lirë nuk janë të vetmet avantazhet e këtij mjeti transporti por ofron komoditet më të madh kur udhëton dhe, natyrisht, lidh shumicën e qyteteve kryesore. Kjo e fundit çon në itinerare të shumta në të gjithë Evropën, varësisht nga shijet dhe interesat e udhëtarit. Për më tepër, më të zakonshmet janë zakonisht ato që lidhin kryeqytetet evropiane ose qytetet më të njohura në kontinent, por ka edhe shumë që zgjedhin rrugët e trenave që ju lejojnë të udhëtoni në një vend të vetëm në një kohë të shkurtër dhe pa humbur asgjë.

Midis këtyre rrugëve, spikasin disa që janë bërë thelbësore nëse ndonjëherë vendosim të bëjmë një udhëtim me tren nëpër Evropë. Në Spanjë, një nga këto rrugë është ajo që kalon Transcantábrico duke u bashkuar me León me Santiago de Compostela. Gjatë tetë ditëve, qytete të ndryshme në Bregun Kantabrian vizitohen, duke shijuar të dy kulturën dhe gastronominë e hollë të zonës. Në Skocinë e bukur ndodhet një turne shumë i veçantë për dashamirët e magjistarit të ri Harry Potter. Linja hekurudhore lidh Glasgow me Mallaig duke ofruar peisazhe si në ëndërr në të cilat shquhen Viaduct i famshëm Glenfinnan dhe liqenet e Elit dhe Shiel.

Në Gjermani ekziston një nga rrugët më të vjetra në botë: pylli i zi. Kjo linjë lidh qytetet e Offenburgut dhe Konstancës ndërsa përshkon një pjesë të Pyllit magjik të Zi, duke bërë ndalesa në pika të lë pa frymë dhe fshatra të vegjël malorë. Meqenëse jeni këtu, nuk dëmton të vini bast për një itinerar që udhëton qytetet më thelbësore nga vendi. Por nëse jemi duke kërkuar një rrugë të paharrueshme, ajo është ajo e realizuar nga Express Bernina përmes Zvicrës dhe Italisë. Rruga përshkon 55 tunele, 196 ura, qyteti më i vjetër në Zvicër dhe qytete të vogla në Lombardinë Italiane. E tillë është bukuria e saj që rruga është shpallur një Trashëgimi Botërore e UNESCO-s.

Holland është një tjetër nga vendet që ka një rrugë me bukuri të madhe, veçanërisht në pranverë. Thirrja Rruga e Luleve shkon nga Haarlem në Leiden duke kaluar nëpër fusha spektakolare të tulipanëve me ngjyra të ndryshme. Sidoqoftë, për ata që duan të qëndrojnë më afër shtëpisë, është gjithmonë e mundur të zgjedhin të shohin kryeqytete të tilla si Paris, Londër, Bruksel ose Berlin. Këto komunikohen shumë mirë me njëra-tjetrën, kështu që lëvizja mes tyre nuk do të jetë problem. Në fund, mos harroni se këto rrugë mund të bëhen edhe jashtë Evropës, duke udhëtuar me tren në Japoni, për shembull, përmes kalimeve speciale të secilit vend që ju lejojnë të lëvizni nëpër vend lehtë dhe shpejt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*