Këshilla për të udhëtuar lirë

Këshilla për të udhëtuar lirë

Ndonjëherë vendosim të mos udhëtojmë për shkak të çështjes ekonomike. Ne gjithmonë mendojmë se do të jetë një shpenzim mjaft i tepruar. Edhe pse nuk ka pse të jetë kështu, nëse marrim disa masa. Disa masa që vijnë në formën e këshilla për udhëtime të lira. Sepse ka gjithmonë zgjidhje që nuk do të dëmtojnë xhepat tanë.

Po, mund të duket pak e pamundur, por sot do të zbuloni se si me hapa të vegjël, mund të kurseni më shumë sesa mendoni. Në këtë mënyrë, askush dhe asgjë nuk mund t’ju ​​heq iluzionin për atë udhëtim për të cilin keni menduar për një kohë. Është koha për dilni të shijoni pa frikë nga ekonomia. Ju jeni gati?.

Destinacionet më të lira

Nëse gjëja juaj po udhëton vërtet, nuk ka asgjë të ngjashme duke mos kërkuar një destinacion specifik. Zmbrapsuni nga qytete ose vende më të largëta, por ato nuk do të jenë më të mërzitshme për këtë. Ju jeni i sigurt për të zbuluar disa xhevahirë të vërtetë, edhe nëse ato nuk shfaqen gjithmonë në kopertinat e destinacioneve kryesore. Ato dytësore janë gjithashtu shumë të rëndësishme dhe si të tilla, për të favorizuar rritjen e tyre, biletat do të jenë disi më të lira në krahasim me zonat e tjera shumë më turistike. Do të jetë një dy për një, pasi nga njëra anë do të kurseni shumë para dhe nga ana tjetër, do të njihni një vend të ri që me siguri nuk ishte ndër përparësitë tuaja.

Destinacionet ekonomike

Këshilla për të udhëtuar me çmim të ulët, për të blerë bileta

Meqenëse nuk na intereson destinacioni, hapi tjetër është të shikojmë biletat. Pa dyshim, çelësi është brenda kërko për oferta. Nëse nuk i gjeni, mos harroni se netët e së martës janë opsioni juaj më i mirë. Shtë një ditë ku ata zakonisht marrin bileta mjaft të volitshme. Alwaysshtë gjithmonë e rëndësishme të krahasosh çmimet falë të ndryshmeve motorët e kërkimit të fluturimit. Një pikë tjetër për tu mbajtur në mend është se udhëtimet direkte zakonisht janë pak më të kushtueshme. Kjo është arsyeja pse nëse do të fluturoni, gjithmonë mund të bëni ndalesa të ndryshme. Po, mund të jetë një sherr për shumë, por një kursim për të tjerët.

Si të merrni bileta ajrore të lira

Mos kërkoni daljen nga aeroporti ose stacioni më i afërt me qytetin tuaj. Ndoshta pak më larg tij, do t'ju lejojë të kurseni në çmimin e biletës. Goesshtë e vetëkuptueshme që është më mirë të udhëtosh brenda javës dhe të shmangësh fundjavat dhe sezonin e lartë të pushimeve verore ose ditëve të tjera të përcaktuara gjatë vitit. Ndoshta ju ka ndodhur që kur fillojmë të krahasojmë çmimet e biletave, ndonjëherë dhe brenda pak minutash ngrihet si shkumë. Mos u shqetëso, gjëja më e mirë që mund të bësh për të shmangur këtë është të fshish cookies nga kompjuteri yt.

Si të kurseni në dhomë dhe bord

Pa dyshim, akomodimi është një tjetër nga pikat që duhet të lëmë të mbyllur para se të largohemi. Ka shumë mundësi që interneti na ofron, por edhe një herë, ne do të bëjmë një krahasim. Ne do të përpiqemi t'u besojmë motorëve të kërkimit dhe opsioneve që ata na lënë. Nëse jeni ende në buxhetin tuaj, ka gjithmonë alternativa. Më e mira është zgjedhin qytetet përreth dhe mos hyni në qytete të mëdha që gjithmonë e bëjnë çmimin përfundimtar më të shtrenjtë. Ju duhet të informoni veten nëse në datat e udhëtimit tuaj, ka një ngjarje të rëndësishme sepse pa dyshim, kërkesa për dhoma do të jetë më e lartë.

Merrni akomodim të lirë

Sot ka shumë oferta që kemi në bujtina, pa pasur nevojë të drejtohemi hotele me shumë yje. Alsoshtë gjithashtu shumë në modë shtrat surfing, e cila ka të bëjë me njerëzit që ju hapin dyert e shtëpisë së tyre në të njëjtën kohë kur ju mund të merrni me qira divanin e tyre. Në të njëjtën mënyrë si shkëmbimi i divaneve, ekziston edhe shtëpia e shkëmbimit. Edhe pse në këtë rast, mund të jetë më rrallë. Me ushqim gjithashtu mund të lëmë shumë para, por gjëja më e mirë është të zgjedhim stendat e ushqimeve të shpejta ose vendet më të zakonshme, të cilat do t'i gjesh nëse pyet njerëzit në zonë. Sigurisht, ju mund të merrni ushqim nga shtëpia nëse do të kaloni një kohë të konsiderueshme në aeroport ose në stacione të ndryshme. Një burim tjetër për të kursyer është të blini në supermarkete që gjithmonë kanë mundësi për të qetësuar defekt.

Kurseni në mjetet e transportit në destinacionin tuaj

Pasi të jemi në destinacionin tonë të pushimeve, ne gjithashtu duam të përfitojmë dhe të shohim të gjitha cepat e saj. Por për këtë, do të na duhet mjetet e transportit. Në këtë rast, duhet të mendoni për ditët që do të jemi atje. Nëse ato janë të mjaftueshme, ideali është të na merrni një kartë. Ka shumë vende që e kanë atë dhe sigurisht, ju mund të shkoni nga një vend në tjetrin me çmime shumë të lira. Ndoshta ju e dini Kartën e Metrosë, ose Qytetin e Kalimit. Thjesht duhet të gjesh një në destinacionin tënd dhe ta bësh, gjithmonë paraprakisht.

Kurseni në mjetet e transportit

Nëse shkoni më pak ditë, gjithmonë mundeni shijoni shpërblimet ose ndani një makinë dhe madje merrni me qira një biçikletë. Një mënyrë e përkryer për të qenë në gjendje të bëni ndonjë gjë në të njëkohësisht. Sigurisht, e gjithë kjo do të varet nga vendi i zgjedhur për të kaluar pushimet tuaja. Gjëja e rëndësishme nga të gjitha është të kontrollojmë mirë faqet e turizmit të qytetit ose vendit në veçanti dhe kështu të dimë se me çfarë do të përballemi dhe cilat janë kushtet e tyre.

Të fitosh para gjatë pushimeve?

Po, është një plan që duket se po funksionon në mënyrë perfekte. Sigurisht, pa dyshim, nuk mund të quhet më mirë pushimi. Megjithatë, është gjithmonë një mënyrë e përsosur për të qenë në destinacionin tonë, por pa shpenzuar më shumë. Nëse jo e kundërta. Ne do të jemi në gjendje të kthehemi me xhepat tanë më shumë sesa mendojmë. Nga njëra anë, mundeni jini mësues ose përkthyes nëse shkoni në një vend të huaj dhe ju keni aftësinë për të. Ju gjithashtu mund të shisni imazhet e udhëtimit tuaj në internet. Nuk është diçka e lehtë sepse ka shumë konkurrencë, por gjithmonë mund të jetë një fillim. Përveç kësaj, ju mund të gjeni diçka si puna në një vendpushim skish ose si monitor. Idetë janë pothuajse të pafundme dhe me pak fat, ne me siguri do ta arrijmë qëllimin tonë. Cilat këshilla për udhëtime të lira i përdorni zakonisht?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*