Lumi më i gjatë në botë

Lumi më i gjatë në botë ndoshta nuk është ai për të cilin të gjithë mendojmë kur na bëhet kjo pyetje. Ose, të paktën, nuk është i vetmi. Sepse shkenca nuk mbaron dakordimin në lidhje me të, madje as në lidhje me kriteret që duhet të ndiqen për të vendosur atë.

Me siguri, nëse do të duhet të thoni se cili është lumi më i gjatë në botë, do ta tregonit Amazonas. Dhe nuk do të gabonit plotësisht. Sidoqoftë, një pjesë e mirë e ekspertëve, të cilët bazohen në karakteristika të tjera, do t'ju thoshin se është Nili. Gjëja më kurioze është që të gjithë do të kishim të drejtë. Varet nga kriteret në të cilat bazohemi.

Kriteret për të vendosur se cili është lumi më i gjatë në botë

A priori, mund të duket e lehtë të përcaktohen dimensionet e një lumi. Do të ishte e mjaftueshme për të marrë pikën e lindjes dhe gojën e saj dhe për të matur distancën. Sidoqoftë, nuk është as e lehtë të vendosësh ato kufij fizikë. ekzistojnë degët që bashkohen për të formuar një kanal të vetëm. Prandaj, është e vështirë të tregosh saktësisht se nga fillon një lumë.

Përveç kësaj, ndërsa disa ekspertë mbështeten në kriterin e gjatësia, të tjerët e bëjnë atë duke parë rrjedhën e saj. Kjo është, në metra kub ujë që shkarkon në det. Në parim, nëse do të përcaktohet cili është lumi më i gjatë në botë, kriteri i parë duket më i besueshëm. Sidoqoftë, shkenca i pranon të dyja.

Prandaj, më e mira që mund të bëjmë është t'ju ofrojmë të gjitha të dhënat në lidhje me dy lumenjtë e përmendur në mënyrë që ju të mund të formoni mendimin tuaj. Dhe, rastësisht, pasi që ne merremi me udhëtime në tonat web, ne do t'ju tregojmë disa nga vendet më të bukura nëpër të cilat kalojnë.

Nili, lumi më i gjatë në botë për nga gjatësia

Siç ju thamë më parë, vendlindja e Nilit nuk është e qartë. Dihet që e bën këtë në tanzani perëndimore dhe shumë ekspertë e vendosin origjinën e saj në liqeni Viktoria. Por ndërsa ujërat e këtij liqeni kolosal furnizohen nga lumenjtë, ka shkencëtarë që lokalizojnë burimin e Nilit në Lumi Kagera, degë e saj më e madhe.

Liqeni Victoria

Liqeni Victoria

Kjo dilemë është e rëndësishme sepse, në rastin e parë, lumi i madh afrikan do të kishte një gjatësi prej 6650 kilometra. Sidoqoftë, në të dytën, domethënë, nëse Kagera merret si vendlindja, ajo do të udhëtonte 6853 kilometra.

Për të përfunduar duke i komplikuar gjërat, ky kolos lumi ka dy degë. E para është thirrja Nili i Bardhë, vendi i lindjes së të cilit do të ishte Ruanda dhe se do të përshkonte rajonin e Liqeneve të Mëdha. Nga ana e saj, e dyta do të ishte Nili i kaltër, e cila ka lindur në liqeni tana, më i madhi i Etiopia, dhe kalon nëpër Sudan për t'u bashkuar me të parën pranë kryeqytetit të këtij vendi, Khartoum.

Më në fund, ajo derdhet në juglindje të Detit Mesdhe duke formuar të ashtuquajturën Delta e Nilit pasi kaloi nëpër dhjetë vende. Por përveç kësaj, lumi afrikan ka më pak rrjedhje sesa Amazon. Kjo sjell mesatarisht 200 metra kub në Oqeanin Atlantik, ndërsa Nili mbart një sasi uji gjashtëdhjetë herë më pak. Dhe Amazon është gjithashtu më e gjerë, pasi që në shtrirjet e saj më të gjera arrin njëmbëdhjetë kilometra të gjerë.

Nga ana tjetër, siç ju kishim premtuar, ne do t'ju këshillojmë disa nga këto vendet me te bukura që mund të vizitoni në brigjet e lumit Nil.

Liqeni Victoria

Me gati shtatëdhjetë mijë kilometra katrorë, është liqeni i dytë më i madh në botë pas Superiorit, në Kanadë. Brigjet e saj përfshijnë tre kombe: Tanzania, uganda y Kenia dhe e merr emrin nga mbretëresha Fitorja e Anglisë.

Me një shtrirje të tillë, është logjike që të ketë mrekulli natyrore. Për t'ju dhënë një shembull, ne do të përmendim Ujëvara Murchison ose Kabalega, të cilat i përkasin Ugandës dhe që i kanë dhënë shkas një parku kombëtar. Ato në fakt janë një grup prej tre ujëvarash të mëdha që arrijnë një lartësi maksimale prej dyzet e tre metrash.

Diga Aswan

Edhe pse nuk është një monument natyre, ne po flasim për këtë digë për shkak të rëndësisë së saj kapitale për kanalin e Nilit. Në të vërtetë, ajo përbëhet nga dy diga, e lartë dhe e ulët. Por më spektakolari është i pari, i ndërtuar në vitet pesëdhjetë të shekullit të kaluar.

Diga Aswan

Diga e Asvanit

Isshtë një punë kolosale inxhinierike që u ekzekutua për të parandaluar derdhjen e lumit. Madhësia e tij e madhe do t'ju japë një ide të faktit që mat pothuajse katër kilometra në gjatësi y gati njëqind e dhjetë i gjatë. Sa për trashësinë e bazës së saj, ajo është gati një kilometër.

Kështu që ata nuk humbën, shumë monumente që ishin në zonë duhej të zhvendoseshin para se të kryenin punën. Midis tyre, Tempulli i Debodit, transferuar në Madrid. Por gjithashtu ato të Ramses II dhe Dendur, përkatësisht në Khartoum dhe New York.

Qyteti antik i Meroe

E vendosur në Sudan, ishte kryeqyteti i Mbretëria e Kushit, një nga dy që përbëjnë të vjetrën Nubia. Ekzistenca e saj daton në shekullin e 350-të para Krishtit, por ajo u shkatërrua rreth vitit XNUMX pas Krishtit. Megjithatë, mbetjet e murit janë ruajtur, Pallati mbretëror, tempulli i madh i Amunit dhe te miturit e tjere. Nuk është aq spektakolare sa zonat egjiptiane për të cilat do të flasim më tej, por ka një vlera e madhe arkeologjike.

Lugina e Mbretërve

Gjithashtu në brigjet e Nilit ndodhen disa nga monumentet më të rëndësishme në botë: ato të Egjiptit të Lashtë. Midis këtyre, dallohen ato që ndodhen në Luginën e Mbretërve, të cilat nga ana tjetër formohen me Teba Arkaike një set i deklaruar Trashëgimia Botërore.

Lugina përbëhet nga varret e faraonëve të ndryshëm të Mbretërisë së Re dhe shumë afër tyre janë tempujt e Luxor dhe Karnak, si dhe të ashtuquajturat Lugina e Mbretëreshave, me varret e këtyre të gërmuara në shkëmbinj. Pa dyshim, është një nga ansamblet më imponues monumentalë në brigjet e Nilit, ku mund të shihni shumë mrekulli të tjera, por tani do të përqendrohemi në Amazon.

Tempulli i Luksorit

Tempulli i Luksorit

Amazon, lumi më i madh në botë nga rrjedha e ujit

Nga ana e saj, Amazon është pak më e shkurtër se Nili. Por gjatësia e tij gjithashtu është subjekt i polemikave. Vetë hartografët hidrografikë nuk pajtohen.

Sipas Shërbimit të Parkut Kombëtar të Shteteve të Bashkuara, Amazon ka një gjatësi prej 6400 kilometra. Sidoqoftë, Instituti Brazilian i Gjeografisë dhe Statistikave publikoi një studim disa vjet më parë, në të cilin deklaroi se ky lumë i madh buron në jug të Perusë dhe jo në veri, siç vlerësohej deri atëherë. Me atë, Amazon fitoi në gjatësi deri në Nil. Por polemikat janë ende të gjalla dhe shumica e shkencëtarëve ende e konsiderojnë lumin Afrikan më të gjatë.

Në çdo rast, nëse në vend të gjatësisë fluksi ose gjerësia merren si masë, Amazon mund përsëri Nilin. Ndërsa për të parën, siç po thoshim, lumi i madh i Amerikës së Jugut derdhet në Atlantik mesatarisht 200 metra kub në sekondë. Dhe, në lidhje me gjerësinë, Amazon mat në seksionet e tij kryesore 11 kilometra. Me fjalë të tjera, tjetri mezi shihet nga një breg.

Nga ana tjetër, siç kemi bërë me Nilin, ne do t'ju tregojmë disa nga vendet me te bukura që mund të shihni në pellgun e lumit të madh të Amerikës së Jugut.

Amazon

Sasia e madhe e ujit të transportuar nga lumi është kryesisht përgjegjëse për faktin se brigjet e tij janë shtëpia e xhunglës më të madhe në botë të quajtur pikërisht Amazona. Isshtë një mushkëri e vërtetë për Tokën dhe ka një vlera ekologjike e pallogaritshme si për këtë arsye ashtu edhe sepse ka një pasuri të madhe të florës dhe faunës.

Amazona

Lumi Amazon

Edhe pse është pjesë e Shtatë mrekullitë natyrore të botësPër fat të keq, ekosistemi Amazon ka qenë në rrezik për vite me radhë për shkak të aktivitetit të shumëkombësheve të mëdha me prerje dhe për arsye të tjera.

Iquitos, Amazon peruan

Isshtë qyteti më i madh në të gjithë Amazonën Peruane dhe është gati të presë udhëtarët. Fatkeqësisht, ishte një nga vendet kryesore të thirrjes Ethet e gomës që shkatërroi pjesën më të madhe të rajonit.

Në të mund të vizitoni të bukurën Katedrale, një mrekulli neo-gotike e ndërtuar në fillim të shekullit të XNUMX-të. Dhe gjithashtu Casa del Fierro, Cohen dhe Moreysi dhe e vjetra Hotel Pallati, një mrekulli e stilit art deco. Sheshi kryesor, ku mund të shihni Obeliskun për Heronjtë.

Manaus, kryeqyteti i Amazonas

Ne i lejojmë vetes këtë lojë me fjalë edhe pse ky qytet, logjikisht, nuk është kryeqyteti i pyjeve të Amazonës në tërësi, por i shtetit brazilian të Amazonas. Në fakt, ajo është e vendosur në mes të xhunglës dhe emri i saj është një haraç që themeluesit portugezë i bënë indianëve Manaus, të cilët e kanë origjinën prej saj.

Qendra e saj nervore është Sheshi San Sebastian, ku është e çmueshme dhe imponuese Teatri Amazonas. Ne gjithashtu ju këshillojmë të vizitoni qendrën historike, me shumë shtëpi madhështore të ndërtuara gjatë Rush Gome; të Tregu Adolpho i Lisbonës, me më shumë se njëqind vjet histori, dhe Qendra Kulturore e Popujve të Amazonës, një muze spektakolar për fiset që banonin në xhunglën e madhe që nga kohërat antike.

Teatri Amazonas në Manaus

Teatri Amazonas, në Manaus

Belém, hyrja në Amazon

Ky qytet brazilian konsiderohet si një nga më kryesorët hyrje në Amazon, pasi është në grykëderdhjen e vetë lumit. Alsoshtë gjithashtu kryeqyteti i rajonit Brazilian të Pará dhe ka një qytet të vjetër plot pallate madhështore dhe muze.

Ata gjithashtu theksojnë Catedral Metropolitana, një xhevahir klasik, dhe Kalaja e Zotit Santo Cristo de Presépio de Belém. Përveç kësaj, Tregu Ver-o-Peso do t'ju lejojë të zhyteni në jetën e përditshme të qytetit dhe Parku Margal de las Garzas Kjo ju tregon qindra lloje të shpendëve të ujit. Në fund, mos harroni të vizitoni Kopshti Botanik Rodrígues Alves, frymëzuar nga Bois de Boulogne i Paris në paraqitjen e saj, por me speciet vendase të florës.

Si përfundim dhe kthimi në polemikë rreth lumi më i gjatë në botë, ne do t'ju tregojmë se, sipas gjatësisë është Nili. Por, nga vëllimi, Amazon do të rrëmbente titullin. Në çdo rast, të dy kanë në bankat e tyre shumë mrekulli për t'ju ofruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*