muzg

Taj Mahal

A doni të shijoni një të bukur perëndimi i diellit? Shtë një nga fenomenet më mbresëlënëse natyrore dhe nga i cili duhet të përfitoni gjithmonë. Për këtë arsye, edhe pse ndonjëherë nuk e marrim parasysh, është e vërtetë që ka zona që i përmirësojnë këto cilësime, pasi ato do të shihen si shfaqje të shkëlqyera.

Për gjithçka që përfshin, ne bëjmë një përzgjedhje të vendet me te mira ne bote dhe midis të cilave gjejmë disa pika të vendit tonë, të cilat nuk duhet t'i anashkalojmë as. Shkruani vendet e mëposhtme sepse të gjitha ato do t'ju lënë me momentet më të veçanta!

Pse vlerësohet kaq shumë perëndimi i diellit?

Oneshtë një nga momentet kur zhduket duke i dhënë lamtumirë ditës dhe si i tillë, dielli perëndon. Prandaj, ndërsa drita e saj po largohet ose zbret, ajo do të krijojë një mjedis magjik për shkak të kombinimit të ngjyrave. Si në pjesën e qiellit ashtu edhe në tokë. Kështu që shkëlqimet më krijuese do të ndodhin gjithmonë. Diçka që duam dhe duhet ta përjetësojmë. Prandaj, është gjithashtu një mjedis më romantik dhe relaksues. Meqenëse të gjithë do ta shijojnë sipas dëshirës.

Vendet më të mira në botë për të shijuar një perëndim të diellit

Mali fuji

Isshtë zona më e lartë në të gjithë Japoninë, prandaj është bërë një nga simbolet e shkëlqyera të vendit. vullkan Ka frymëzuar vepra të shumta dhe si mund të ishte më pak, është gjithashtu një nga zonat ku perëndimi i diellit është më i pabesueshmi. Meqenëse dielli duket se po hyn në vullkan dhe do të krijojë një fund të hijeve të kuqërremtë të ngjashme me lavën.

malin fuji

Maldivet

Me motin që rrallë bie nën 25º, ne do të kemi gjithashtu opsionin më të mirë për të shijuar një perëndim të diellit të plotë. Përveç kësaj, imazhet flasin vetë, por kombinimi i toneve portokalli me nuancën e kaltërosh dhe mbresëlënësen plazhet, ato gjithmonë na bëjnë të përballemi me një nga vendet më parajsore.

Santa Monica

Shtë e vërtetë që Plazhet e Santa Monikës mund të na tingëllojë nga seriali apo filmi i çuditshëm. Por fama e saj shkon më tej dhe është se perëndimet e diellit janë gjithashtu një nga momentet më magjike. Pikërisht në anën e bankës së të akuzuarve, me atraksione të tilla si rrota vigjilente Ferris, do të krijohet një atmosferë më shumë se mbresëlënëse.

Kejptaun

Ne shkojmë tani deri në Afrika e Jugut të jetë në gjendje të flasë për vendin e tij të dytë më të populluar që nuk është askush tjetër përveç Kejptaunit. Edhe pse është i famshëm për zonën e portit, atje është i lidhur edhe me perëndimet e diellit. Gjatë majit dhe gushtit ata do të hyjnë në dimër, prandaj këshillohet ta vizitoni atë në verë për të shijuar një kombinim më mbresëlënës të ngjyrave.

Ishujt Maldiva

Taj Mahal

Në këtë vend ndodh pak si mali Fuji dhe kjo është, ai kombinim i perëndimit të diellit reflektohet në të dhe do të krijojë një mjedis me magji të tejmbushur. Nëse në vetvete, vendi është i pabesueshëm me atë kombinim të elementeve persiane, islamike ose turke, ndër të tjera, të bëhet natë I jep një bukuri pothuajse të pashpjegueshme, thjesht duhet ta jetosh.

Shkretëtira Thar

Ky vend njihet edhe si i madhi shkretëtirë indiane. Shtë një zonë mjaft e gjerë që shkon nga pjesa veriperëndimore e Indisë në Pakistanin lindor. Ka disa bimësi dhe zona shkëmbore. Epo, ju mund ta kaloni natën në të, pasi ka ekskursione për këtë qëllim. Kështu, ju do të jeni në gjendje të shihni muzgun drejtpërdrejt dhe të drejtpërdrejtë, ndërsa shijoni një përvojë unike.

Maasai Mara

Sikur të ishte një film, nuk mund të mbaronim pa folur për këtë park në Kenia. Shtë një zonë e mbrojtur e savanës ku të gjitha llojet e kafshëve jetojnë në të. Për këtë arsye, imazhet tipike të botës së kinemasë vijnë në mendje. Por në distancë do të shijojmë edhe lamtumirën e diellit që na lë një sferë gjigante në horizont.

Zonat më të mira për të parë muzgun ose perëndimin e diellit në Spanjë

Mirador de San Nicolás

Ne shkojmë në Granada dhe me Alhambra Në sfond, mund të dëshmojmë një nga perëndimet e diellit më të veçanta. Pa dyshim, është e vetëkuptueshme që jetesa e tij është krejtësisht e ndryshme nga mënyra se si ne mund ta rrëfejmë atë. Kombinimi i ngjyrave dhe prekjet e bukurisë shkojnë krah për krah në një vend si ky.

Parku Guell

kjo park se ne jemi në Barcelonë gjithashtu ka një nga privilegjet e mëdha. Përveç që është mahnitëse më vete me të gjitha ato paraqitje arkitektonike, ajo nuk do të ndalet së ndriçuari kur dielli godet. Kombinimi i ngjyrave që dëshmohen atje janë vërtet të mahnitshme.

Laguna e Gallocanta

kjo rezervat natyror Aragona dhe Zaragoza është një tjetër nga zonat më emblematike. Shtë një nga lagunat më të mëdha në Spanjë. Pavarësisht se nuk keni peshk, është e zakonshme të shohim se si zogjtë mblidhen në zonë. Prandaj, ata, si dhe vendi dhe mbrëmja, bëjnë një kombinim shumë të veçantë për t'u marrë parasysh.

finisterre

Finisterre, një muzg i veçantë

provinca e A Coruña. Në Galicia, ne gjejmë zona perfekte për të parë perëndimin e diellit. Por një nga më të vizituarat për këtë është pika që konsiderohej si më perëndimore, ku mbaroi toka dhe prej këtu del emri i saj. Me pamje mahnitëse të detit, shfaqja nuk do të jetë më pak.

Far i Punta Orchilla

Këtë herë do të arrijmë El Hierro dhe posaçërisht në një nga zonat më të vizituara që nga kohërat antike. kështu që nuk mund të shpëtonte nga të qenit një tjetër nga cepat më të veçantë për të qenë në gjendje t'i them lamtumirë ditës. Magjia që është krijuar është shumë pak për t’u rrëfyer dhe shumë për t’u shijuar.

Donana

Po flasim përsëri për një park, por është e vërtetë që midis kombinimit të kënetat si dhe fauna e gjetur në një vend të tillë, ajo ju fton të relaksoheni dhe të shijoni një moment unik. Nuk është për t'u habitur që është një nga rastet kur më shumë njerëz priren të afrohen.

Vshtë Vedrá

Kjo është një ishull shumë afër Ibizës dhe një tjetër nga qoshet që nuk mund ta harrojmë. Ju mund ta shihni atë nga pika të ndryshme, pasi që për të arritur në ishull, mund të hyni në të vetëm përmes detit. Megjithëse duhet thënë se bukuria e saj është e tillë që çdo cep afër mund ta shijoni atë moment të shkëlqyeshëm që përmendëm. Ka shumë më tepër vende për të shijuar perëndimin e diellit në Spanjë, cila është e juaja?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*