Turizmi në Australi

Kangur në Australi

Australia është një hapësirë ​​e madhe e tokës e rrethuar nga oqeani, është vendi i gjashtë më i madh në botë me një sipërfaqe prej 7.686.850 kilometra katrorë, së cilës i shtojmë edhe zonën e ishujve të saj. Dhe pasi shumë e dinë që shumica e popullsisë së saj është e vendosur në qytete bregdetare dhe një kuriozitet, Konfederata e Australisë është ende një monarki kushtetuese, me një sistem parlamentar të qeverisjes, në të cilën Mbretëresha Elizabeth II aktualisht është kreu i shtetit Australian dhe përdor titulli zyrtar i Mbretëreshës së Australisë.

Nëse keni vendosur që kjo pjesë e botës është destinacioni juaj i ardhshëm, Unë ju jap 10 vendet kryesore që nuk mund të humbisni në turneun tuaj për të shijuar turizmin në Australi. Duke bërë një listë do t'ju tregoj se cilat janë ato:

 • Sydney
 • Cairns
 • Gold Coast
 • Ishujt Fraser
 • Ishulli Magnetik
 • Të dielat
 • Ayers Rock
 • Autostrada e Madhe e Oqeanit
 • Parku Kombëtar Kakadu
 • Tasmania

Dhe tani shkojmë, një nga një:

Sidnei, gjiri që hap Australinë

Gjiri i Sidneit

Gjiri i Sydney Shtë një nga më të bukurat në Australi dhe porta e vërtetë për në vend. Kryeqyteti është qyteti më i populluar dhe u themelua në 1788.

Disa nga vendet që nuk mund të humbni në këtë qytet kozmopolit, me një jetë të gjerë nate të përqendruar në zonën Newtown dhe Annandale, janë opera, ajo ikonë e ndërtuar në 1973 me të cilën ne identifikojmë qytetin, bashkinë e qytetit, Bashkinë e Qytetit, Teatri Shtetëror, Teatri Royal, Teatri i Sidneit dhe Teatri Wharf.

Përtej këtyre vizitave kulturore, unë rekomandoj perëndimet e diellit mbi Urën e Gjirit dhe akuariumin e saj.

 

Cairns, destinacioni më i popullarizuar

karin

Edhe pse Cairns është një qytet i vogël, në vit pret rreth 2 milion turistë, dhe është një destinacion shumë i popullarizuar për të huajt për shkak të klimës së saj tropikale dhe afërsisë së tij me Reefin e Madh Barrier më pak se një orë me anije, Parku Kombëtar Daintree dhe Cape Tribulation, rreth 130 kilometra.

Ky është vendi i rekomanduar për të filluar turizmin në Australi dhe për të filluar këtu rrugët për në Cooktown, gadishullin Cape York dhe Atherton Plateau.

Gold Coast, plazhet perfekte për surfim

surfer në plazhin e Gold Coast

Gold Bregdet është një qytet më vete, dhe gjithashtu zona e plazheve të bukura dhe valëve gjigante të përsosura për të surfuar në Paqësor. Surfers do të dinë shumë më tepër për këtë, por ata thonë se Snapper Rocks Superbank, afër Coolongatta, ka pasur disa nga valët më të larta në botë. Ju gjithashtu mund të ndaleni në Currumbin, Palm Beach, Burleigh Heads, Nobby Beach, Mermaid Beach dhe Broadbeach. Për të pasur valë të pastra dhe jo të mbipopulluara, Bregu i Diellit rekomandohet në Caloundra, Moolooloba, Maroochydore, Coolum Beach dhe Noosa Heads, ku pyjet arrijnë në bregun e plazhit.

Ishulli Fraser, një vend i Trashëgimisë Botërore

Ishulli Fraser

Ishulli Fraser ka qenë një vend i Trashëgimisë Botërore që nga viti 1992 dhe është ishulli më i madh me rërë në botë me 1.630 kilometra katrorë. Emri i saj në gjuhën Aborigjene, K'gari do të thotë parajsë, dhe siç mund ta imagjinoni se është. Me një ekosistem unik, turizmi që ka zhvilluar ruan hijeshinë dhe biodiversitetin e ishullit. Nëse do ta vizitoni, ata do t'ju japin një seri udhëzimesh ndërsa jeni atje, të tilla si mos ushqyerja e dingos. Në fakt, motoja e ishullit është që për sa kohë që qëndroni në të, prania juaj duhet të jetë sa më pak e dukshme dhe sa më pak e dëmshme.

Ishulli Magnetik, ishulli i ndryshimeve në busulla

Koala në Ishullin Magnetik

Emri i tij Ishulli Magnetik vjen nga kur James Cook në 1770 vuri re se busulla e anijes së tij ishte ndryshuar kur kalonte afër, me atë që ai e quajti "efekt magnetik", që nga ajo kohë origjina e ngjarjes është hetuar, por asnjë shpjegim nuk është gjetur. Personalisht mendoj se ky "efekt magnetik" vjen nga 23 plazhet e tij dhe 300 ditë me diell në vit, kush nuk e lejon veten të magnetizohet nga ata apo nga koalët? Dhe është se më shumë se gjysma e ishullit është shpallur një park kombëtar, për të mbrojtur këto kafshë.

Ishujt Whitsundays, ose gumë e madhe pengesë

Të Dielën

Ishujt Whitsunday janë një grup prej 74 ishujsh që kufizohen nga Reefi i Madh Pengesë dhe nga ujërat e mbrojtur të detit lindor, disa prej tyre janë shirita me rërë koralesh shumë të imët, të mbajtur së bashku nga rrënjët e një palme të vetme.

Ky parajsë tropikale është destinacioni romantik me më shumë propozime për martesë dhe muajin e mjaltit për metër katror, kështu që nëse planifikoni të udhëtoni me partnerin tuaj tashmë e dini se çfarë korrespondon. Aborigjenët e ishujve janë Ngaro të cilët janë ndër më të vjetrit të regjistruar në Australi.

Ayers Rock, guri i të huajve

Guri i shenjtë ULURU

Filmi Takimet në Fazën e Tretë (1977) e popullarizoi këtë shkëmb, guri më i madh në botë, vend i shenjtë për aborigjenët Aangu dhe emri i kujt është Uluru.

Formacioni shkëmbor ngrihet 348 metra mbi tokë, dhe 863 metra mbi nivelin e detit, edhe pse pjesa më e madhe e tij është nëntokësore. Skica e monolitit, e cila ndryshon ngjyrën sipas prirjes së rrezeve të diellit, mat 9.4 kilometra. Banorët tradicionalë të zonës organizojnë turne udhëzuese në faunë, florën lokale dhe legjendat autoktone.

Rruga e madhe oqeanike

Rruga e Madhe e Oqeanit me një balenë

Një tjetër nga vendet tipike për të shijuar turizmin në Australi është rruga e madhe oqeanike që nuk është asgjë për t'u patur zili për 66 në Shtetet e Bashkuara.

Rruga e Madhe e Oqeanit shkon nga Melburni në Adelaide përgjatë bregdetit juglindor Australian, duke skajuar detin dhe monolitet e tij gjigante. Ju do të kaloni midis ujëvarave nëpër pyllin e harlisur të Parkut Kombëtar Otway dhe madje do të jeni në gjendje të shihni balena në Warrnambool, duke kaluar pranë shkëmbinjve të Kepit të Ujit ... kini kujdes, sepse do të kaloni gjithashtu nga vreshta dhe vera joshëse me verërat më të mira australiane. Lërini shishet që blini kur të keni arritur në destinacionin tuaj.

Parku Kombëtar Kakadu, pikturat më të vjetra të njerëzimit

Piktura

Parku Kombëtar Cockatoo, në Veri, ju mund të vizitoni vetëm 100% në sezonin e thatëNga maji deri në shtator, në sezonin e shirave nuk është e mundur të hyni në shumë zona. Shtrirja e tij është ekuivalente me atë të Shtetit të Izraelit dhe besohet se përmban 10% të rezervave të uraniumit në botë.

Pjesa më interesante e parkut janë fushat e përmbytjeve, me krokodilët e tij detarë dhe krokodilët e Johnston, të cilët fatmirësisht flenë pjesën më të madhe të ditës. Gjithashtu të shquar janë pikturat në shpellë të Ubirr, Nourlangie dhe Nanguluwur të banuara nga njeriu vazhdimisht për më shumë se 20.000 vjet.

Tasmania, turizmi aventuresk

Tasmania

Tasmania është një shtet i Australisë, i përbërë nga i gjithë ishulli i Tasmanisë dhe ishuj të tjerë të vegjël ngjitur. Ky rajon është i pasur me legjenda të të dënuarve, pionierëve, sharrëxhinjve, minatorëve dhe, së fundmi, aktivistëve të mjedisit.

Natyra e tij e paprishur, gastronomia dhe verërat spikasin, me qytete të vogla me ajër të pastër. Bregu perëndimor i Tasmanisë është i shkëlqyeshëm për pushime aventureske, duke zbritur nga pragjet e lumit Franklin. Unë e dua idenë e trenit historik nga Queenstown.

Cilat vende do të rekomandonit për vizita në Australi? A do të shtonit më shumë nga ato që kemi përmendur? Na lini përvojën tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   naomi dijo

  Ishte gjëja më e mirë për të shkuar në Australi, aq shumë e doja shumë