Vizitat thelbësore kur udhëtoni në Barcelonë

Ju do të udhëtoni për në Barcelonë? Shtë një nga vizitat më të planifikuara për të gjitha llojet e turistëve dhe natyrisht, nuk habitemi. Ai qëndron si qyteti i dytë më i populluar në Spanjë dhe në të mund të gjejmë thesare të ndryshme të bëra në formën e monumenteve dhe gastronomisë.

Bashkimi i gjithë kësaj e bën atë një tjetër nga pikat për t'u vizituar. Prandaj, nëse mbërrini së shpejti dhe nuk keni shumë ide se ku të filloni, ne ju lëmë me disa nga ato vizitat që duhet të bëni në Barcelonë. Disa nga ato që do të përmendim janë Vende të Trashëgimisë Botërore. A do t’i zbulojmë?

Udhëtoni për në Barcelonë dhe vizitoni Sagrada Familia

Një nga ndalesat më të detyrueshme kur udhëtoni për në Barcelonë është ky. E njohur nga shumë dhe e admiruar nga shumica dërrmuese, kështu ngrihet Sagrada Familia. Kjo bazilikë është një nga pikat kryesore dhe u dizenjua nga Antonio Gaudí, siç e dinë shumë prej jush. Ajo filloi përsëri në 1882 por ka vazhduar në ndërtim për shumë më gjatë. Një nga monumentet më të vizituara, ku gjykimi përfundimtar dhe ferri ose vdekja përfaqësohen nga jashtë. Mund ta vizitoni dhe të zbuloni kolonat origjinale brenda.

Las Rambas dhe qendra e tij historike

Ka shumë turistë që po përgatiten të udhëtojnë në Barcelonë, nga pjesë të ndryshme të botës. E vërteta është se ajo ka një kombinim shumë të mirë të mjeteve të transportit, ndër të cilat aeroplani është ende i preferuari për shumë. Kur fluturon dhe nuk dëshiron të kesh problemet e parkimit ose kohën e pritjes, është gjithmonë e preferueshme ta luani të sigurt. Si? Epo, duke e lënë makinën në Parkimi në aeroportin e Barcelonës. Kështu, do të keni kohë për të shijuar udhëtimin tuaj, për të cilën bëhet fjalë vërtet.

Duke filluar nga kjo, sapo të kthehemi në tokë centro histórico. Një tjetër nga pjesët shumë të vizituara, midis të cilave veçojmë Las Ramblas, një zonë shëtitoreje që përfshin portin e vjetër, si dhe qendrën dhe Plaza de Cataluña. Në çdo hap, ju do të jeni në gjendje të takoni artistë të rrugës, tezga të ndryshme ose kafene, midis shumë institucioneve të tjera. Mos harroni gjithashtu se këtu mund të admironi Gran Teatro Liceo, për shembull.

Lagja gotike

Ne kemi përmendur qendrën e saj, por tani në një mënyrë më konkrete, ne kemi mbetur me një tjetër nga vendet unike dhe të veçanta. Një nga tiparet vitale të këtij vendi është se ai ende ka detaje nga periudha romake, gjë që e bën atë edhe më tërheqës. Por ishin kohët mesjetare që e formësuan atë me kohën e saj pallate të stilit gotik. Të dy katedralja e saj dhe rrugët e saj të ngushta do t'ju bëjnë të humbni në to dhe t'ju çojnë të jetoni një epokë të kaluar.

Paseo de Gracia dhe bizhuteritë e saj të shkëlqyera

Një nga rrugët më të rëndësishme, edhe pse siç e shohim, Barcelona ka shumë pikë që janë. Por në këtë rast, janë veprat arkitektonike ato që e luajnë me yll. Një shembull i mirë i tyre është që këtu gjejmë Casa Amatler ose Casa Batló, të bërë gjithashtu nga Antonio Gaudí dhe që është një shprehje e modernizmit katalanas. Nga ana tjetër, nuk është Shtëpia Milá, e cila ishte nga një familje borgjeze që ka një lloj kolonash në çatinë e saj që duken si luftëtarë.

Parku Guell

Ky park publik është Trashëgimia Botërore. Duhet thënë se përsëri është vepër e Gaudí por në këtë rast nga faza natyraliste, pra nga dekada e parë e shekullit 100. Liria dhe imagjinata e artistit bashkohen në një nga vendet më thelbësore. Ne do të dallojmë në të, pavionet e hyrjes, si dhe shkallët ose të ashtuquajturën Dhoma Hypostyle (Dhoma me XNUMX kolona) që është në atë të mëparshme. Pa harruar sheshin dhe të gjitha rrugët që e përbëjnë atë.

Shijoni pamjet më të mira në këndvështrimet

Përveç lagjeve dhe katedraleve apo kishave, madje edhe parqeve, është gjithashtu e vërtetë që kur udhëtojmë, na pëlqen të sjellim kujtime nga pika të ndryshme. Pikat që do të jenë gjithmonë thelbësore nëse mendojmë se mund të merren pikëpamje të shkëlqyera prej tyre. Për këtë arsye, këndvështrimet janë gjithmonë të pranishme. Të udhëtosh për në Barcelonë po vazhdon Montjuik, 175 metra i lartë, ose në Tibidabo rreth 500 metra. Cila ju pëlqen më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*