Çfarë të bëni në Benidorm

Çfarë të bëni në Benidorm

Benidorm është bërë 'New York i Mesdheut'. Kështu njihet ky vend dhe na lë me një spektakël të ndërtesave të mëdha të rrethuara nga plazhe dhe limane unike, me një atmosferë shumë të veçantë. Pra, nëse do të mendonit çfarë të bëjmë në Benidorm, kemi një lajm të mrekullueshëm për ju.

Sepse ka shumë gjëra që mund të bësh në këtë vend. Përveç kësaj, këto plane nuk janë vetëm për njerëzit më të rinj, por secili prej nesh do të gjejë atë që i përshtatet më mirë nevojave tona. Eshte një destinacion për tu marrë në konsideratë, kështu që nëse doni ta shfrytëzoni në maksimum, ne ju tregojmë se si.

Çfarë të bëni në Benidorm, shijoni plazhet

Pa dyshim, kur pyesim veten se çfarë të shohim në Benidorm, gjëja e parë që na vjen në mendje janë plazhet e saj. Kilometra rërë dhe ujëra të kristalta është ajo që mund të na ofrojë një mjedis si ky. Pa dyshim, një nga më të njohurit është 'Plazhi Levante', e cila është më shumë se dy kilometra e gjatë. Perfectshtë e përkryer për më të rinjtë, pasi ata do të gjejnë pothuajse një festë të vazhdueshme. Edhe pse për të shijuar sporte të ndryshme ujore. Nga ana tjetër, nuk është 'Poniente Beach', e cila kufizohet me marinën në veri. Longshtë e gjatë rreth 3 kilometra dhe është më e njohur se ajo e mëparshme.

Shëtitorja Benidorm

La 'Cala Mal Pas' Isshtë e gjatë 120 metra dhe mbrohet nga shkëmbinjtë në të dy anët. Kjo është zona që ndan plazhet e lartpërmendura. Ershtë më e qetë, ka dushe si dhe hamakë me qira. Ne nuk mund të harrojmë për 'Cala Almadrava', e cila është 100 metra e gjatë. Një vend i qetë në këmbët e Sierra Helada. 'Cala Tío Ximo' Ndodhet në rrëzë të kodrës dhe gjithashtu duhet të merrni të njëjtën rrugë që të çon në atë të mëparshme. Një vend i vogël, por i përsosur për të rimbushur energjinë tuaj.

Ekskursion në ishullin Benidorm

I ashtuquajturi ishull Benidorm është një ishull që mund të shihet vetëm në brigjet e këtij vendi. Mund të shihet nga çdo pikë dhe pa dyshim, është një nga ikonat e mëdha të zonës. Në ishull do të gjeni vetëm një restorant, por është më se i mjaftueshëm për t'ju mirëpritur. Bestshtë më mirë të shkoni në ishull me anije, pasi ka disa 4 kilometra nga bregu i Benidorm. Sapo në ishull ka një shteg për të arritur majën e tij. Gjithçka është e përcaktuar mirë dhe gjithmonë duhet të respektoni indikacionet, pasi është park i mbrojtur.

Ishulli Benidorm

Vizitoni parqet me familjen

Këtu kemi disa opsione për të gjithë familjen. Parqet e argëtimit dhe ujit janë një nga ato vendet thelbësore. Prandaj, në pyetjen se çfarë të bëjmë në Benidorm, ne gjithmonë do të kemi të njëjtën përgjigje. Nga njëra anë, është parku ujor, 'Aqualand'. Aty do të gjejmë atraksione për të gjitha shijet, ku do të argëtojmë mirë gjithë familjen. Sigurisht nga ana tjetër, nuk mund të mungonte 'Terra Mítica'. Një tjetër nga parqet temë, ku mund të shijojmë civilizime antike dhe shumë surpriza të tjera.

Pikëpamja e kështjellës Benidorm

Pikëpamja e kalasë së Benidorm

Një tjetër nga vendet më emblematike dhe të bukura është ky kënd. këndvështrimi i kalasë së Benidorm Njihet gjithashtu si 'Ballkoni i Mesdheut'. Në Mesjetë ishte një zonë strategjike dhe mbrojtëse, ku ndodhej kalaja. Sigurisht, disa kohë më vonë ajo u braktis derisa u rindërtua dhe i dha një jetë të re, duke qenë një pikë tërheqëse për turistët. Meqenëse lë disa pamje të mahnitshme, veçanërisht kur bie perëndimi i diellit.

Pikëpamja e kryqit

Një shëtitje në këndvështrimin e Kryqit

Ne vazhdojmë me pamjet e pabesueshme që nuk mund të humbasim. Në fund të 'Playa de Levante', ju ngjiteni në Rincón de Loix. Mund ta bëni si me makinë ashtu edhe duke ecur nëse ju pëlqen. Sapo në krye do të gjeni disa itinerare, si dhe shtigje që ju lejojnë të shijoni shkëmbinjtë. Ju mund të përfitoni për të arritur në Far i Albir, ku do të shihni një kullë që daton nga shekulli XVII. Kur të mbërrijmë në këndvështrim, do të shohim se si kryqi është ai që yjet në vend. E para ishte bërë prej druri dhe u vendos në 1961, megjithëse 14 vjet më vonë, një stuhi e rrëzoi atë dhe një shumë më rezistente u zëvendësua.

Kisha e San Jaime dhe Santa Ana

Njihuni me qytetin e vjetër

Sepse jo gjithçka do të jetë plazhe dhe pikëpamje, por ne gjithashtu duhet të hyjmë në qytetin e vjetër dhe të shijojmë kujtimet dhe historinë e tij. Në përgjithësi, është një zonë me rrugë të vogla dhe shumicën dërrmuese, për këmbësorë si dhe kalldrëm. Do të gjeni një numër të pafund dyqanesh komerciale, por edhe zonën e pinchos dhe tapas, të njohur si zona e baskëve. Në zonën e 'El Callejón', ju do të keni vendet më të mira për të shijuar një mbrëmje gjatë natës. Ndërsa shkoni do të shihni kisha e San Jaime dhe Santa Ana, nga shekulli i XNUMX-të. Me siguri pas gjithë kësaj shëtitje, do të keni kohë për të shijuar orizin tipik Alicante.

Blerja në tregje

Një tjetër shëtitje dhe vizitë që nuk duhet të harrojmë janë përmes tregjeve në zonë. Një nga më të vizituarat është i ashtuquajturi 'Mercadillo del Hotel Pueblo', i cili është në dispozicion nga e Mërkura deri të Dielën në mëngjes. Sigurisht, çdo ditë do të keni në dispozicion 'Mercadillo del Cisne', ngjitur me Vetminë e Sanz. Më e popullarizuara, si dhe e lashtë është 'Foietes Market', një tjetër nga gjërat thelbësore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*