7 mrekullitë e botës moderne

7 mrekullitë e botës moderne

Kur bota zbuloi se shumë nga Mrekullitë e Botës Antike ishin harruar nga koha, mënyra më e mirë për të ringjallur peisazhin kulturor global ishte zgjedhja e kandidatëve të rinj që mund të ngrinin historinë. Rezultati ishte këto 7 mrekullitë e botës moderne në të cilën ne hyjmë në kërkim të historive dhe sekreteve të reja.

Chichen Itza (Meksikë)

Chichen Itza në Meksikë

La Gadishulli i Jukatanit Isshtë më shumë se plazhe përrallore dhe vendpushime me një rrip dore. Në fakt, ky ishte këndi i shkëlqyeshëm i lojërave Mayanët e fiksuar pas ritualeve dhe astronomisë; Aq më shumë, sa kështu lindi qendra ceremoniale e njohur si Chichén Itzá në një moment në Shekulli XNUMX para Krishtit Megjithëse ndikimi i saj tërhiqet nga kultura Toltec, ky kompleks monumentesh në të cilët Majat përfshiheshin për të lexuar yjet ose për të paguar haraç perëndive shtrihet sot midis xhunglës dhe cenotave misterioze duke na kujtuar fuqinë magjepsëse të një kulture përpara kohës së saj.

Koloseu në Romë (Itali)

Coliseum i Romës

E vetmja nga 7 mrekullitë e botës moderne e vendosur në territorin evropian e meriton këtë dhe më shumë dizajne falë një historie të pasur me nuanca dhe karakterit të saj si simbol i asaj që ishte një nga perandoritë më të fuqishme në botë. Edhe pse origjina e saj bazohet në praninë e një statuje të shkatërruar në atë kohë, Kolosi i Neronit, ikona e madhe e qytetit të Romës Ai dinte ta përjetësonte famën e tij duke organizuar shfaqje të ndryshme të gladiatorëve dhe luanëve të sponsorizuar nga Perandori Vespasian, udhëheqësi që dha urdhrin për ndërtimin e kompleksit në viti 70 para Krishtit Shekuj më vonë, dhe përkundër shumë kulturave, zjarreve dhe neglizhencës të cilave iu nënshtrua, Koloseu shkëlqen sot në zemër të Qytetit të mirënjohur të Përjetshëm duke tërhequr një turmë vizitorësh që gjejnë në qytetin e Romës djepin e kulturës perëndimore.

Krishti shëlbues brazil)

Krishti Shëlbues në Brazil

El Mali Corcovado Tashmë ishte konsideruar si një nga vendet më të mira në qytetin e Rio de Janeiro përpara se prifti Pedro María Boss të urdhërojë ndërtimin e një statuje të madhe që do të nderonte entuziazmin e Rios. Pas disa vitesh ndërtimi, më në fund statuja art deco më i madhi në botë (30,1 metra e lartë pa llogaritur mbështetjen prej 8 metrash që e mbështet atë) u ngrit në 710 metra mbi nivelin e detit duke përqafuar çdo të porsaardhur në një nga qytetet më të gjalla në botë. Tërheqëse, pa dyshim.

Muri i Madh i Kinës (Kina)

Muri i Madh i Kinës

Në shekullin e XNUMX-të para Krishtit, dinastia e fuqishme Qin shpiku një mënyrë për të ndaluar sulmet e vazhdueshme të grupeve etnike nomade nga Mongoli dhe Mançuria. Ideja ishte të ngrihej skica e një gjarpri të gjatë prej guri që do të vepronte si muri mbrojtës perfekt i Kinës së lavdishme. Përgjatë më shumë se njëzet e një shekujve, udhëheqësit e ndryshëm të gjigantit lindor falsifikuan një nga ndërtimet më mbresëlënëse midis shkretëtirës së Gobit dhe kufirit me Korenë duke rezultuar në një Mur të Madh të më shumë se 21.200 kilometra të gjatë bëhet një nga ikonat e mëdha kulturore të Lindjes. Një parajsë për dashamirët e fotografisë dhe historisë, të cilët nuk mund të mos ndiejnë pëshpëritjen e kohërave të vjetra që u ulën mbi kullat e vrojtimit që dikur ruheshin nga roje të bindur.

Machu Picchu, Peru)

Machu Picchu, në Peru

Ju ecni në atë shteg të mjegullt të njohur si Gjurmë Inca të cilit alpakat i shikojnë ndërsa një fllad mistik të trondit. Dhe aty, mes maleve dhe një perëndie dielli që ende duket se vazhdon të nderojë, vizatohet ai vend unik. ikona më e madhe e Amerikës së Jugut. I konsideruar si një pikë referimi për çanta shpine, Machu Picchu vazhdon të rrezatojë atë përzierje madhështie dhe misticizmi në zorrët e Perusë, duke e ftuar vizitorin të zbulojë të gjitha sekretet e tij pasi të kemi kapërcyer sëmundjen e lartësisë. E vendosur në 2.430 metra mbi nivelin e detit, Machu Picchu u ndërtua, sipas ekspertëve, si rezidenca verore e perandorit Pachacuti, një nga udhëheqësit e fundit Inka para ardhjes së kolonializmit, megjithëse nuk u zbulua deri në fillim të shekullit të XNUMX-të. Katër shekuj heshtje që përfunduan me një hapje të pamëshirshme ndaj botës.

Petra (Jordan)

Petra në Jordan

Diku në Jordani, ekziston një grykë e famshme e njohur si Siq e cila na çon në një ndezje rozë që përfundon duke u zbuluar si një nga 7 mrekullitë e mëdha të botës moderne. Rezultati i punës së nabateanët që prej vitesh jetoi i përqafuar në vetminë e shkretëtirës, ​​Petra është një qytet i skalitur në male, sharmi i të cilit ka magjepsur vizitorët për dekada, duke mishëruar thelbin e një vendi jordanez që është bërë imazhi i tij kryesor. Vendi perfekt nga i cili eksploroni vende si El Tesoro, ikona e saj e madhe, një grykë që në muzg mbushet me magji dhe qirinj ose një shëtitje në shkretëtirën e afërt të Vadi rum ku presin përvoja të reja.

Taj Mahal (Indi)

Taj Mahal në Indi

Në 1632 Mumtaz Mahal, gruaja e princit Mughal Sha Jahan, vdiq pasi solli në jetë fëmijën e katërmbëdhjetë të klanit. Një humbje që bashkëshorti i saj i ve nuk dinte ta kapërcente derisa nuk guxoi të ngrihet monumenti përfundimtar për të nderuar mungesën e asaj gruaje të re të cilin e takoi në një pazar. Për gati tre dekada, qindra punëtorë, elefantë dhe artizanë (thuhet se vetë princi urdhëroi t'i priten duart këtij të fundit në fund të punës së tij, në mënyrë që të mos mund ta riprodhonin diku tjetër), Taj Mahal u bë jo. vetëm a mauzoleumi më madhështor në botë, por një nga ikonat e mëdha romantike në planet.

Taj Mahal ndodhet në Qyteti Agra, të përfshira në të famshmet Trekëndëshi i Artë i Indisë, dhe shikon nga një Lumi Yamuna në bregun përballë të cilit Jahan planifikoi gjithashtu ndërtimin e një mauzoleumi me ngjyrë më të errët. Një monument, perëndimet e diellit e kanë bërë atë një vend mitik dhe shpirtëror falë kupolave ​​të tij të famshme me qepë, pishinave dhe kopshteve të tij, ose një artizanati në formën e gdhendjeve dhe veprave të artit që përfshin artin Mughal, Hindu dhe Mysliman. Pa dyshim, një nga 7 mrekullitë më të merituara të botës moderne.

Cila nga këto 7 mrekulli të botës moderne preferoni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*