Flora braziliane në rrezik zhdukjeje

lule brazil
Brasil Ndodh të jetë vendi më i gjelbër në Amerikën e Jugut, një vend me hapësira të mëdha natyrore dhe biodiversitet të pabesueshëm. Sidoqoftë, kjo pasuri e pamasë kërcënohet seriozisht, veçanërisht ajo flora braziliane.

Një studim i kryer disa vjet në vendin e Amerikës së Jugut vlerësoi numrin e specieve të kërcënuara të bimëve në 2.118. Jo vetëm kaq: gjithashtu, sipas biologut prestigjioz brazilian Gustavo Martinelli, koordinator i Libri i Kuq i Florës së Brazilit (2013), shkalla e zhdukjes e specieve është shumë më shpejt sesa mendohej vetëm disa vjet më parë.

Martinelli ka kryer një punë titanike të katalogimit dhe klasifikimit pasuria vegjetale e Brazilit. Përpjekjet e tyre drejtohen gjithashtu drejt ngritjes së vetëdijes në shoqëri dhe autoritetet për rëndësinë e bisedës në lidhje me këtë thesar.

Shumë specie të florës braziliane janë përfshirë në Lista e Kuqe e Bashkimit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN). Sidoqoftë, në dritën e kërkimeve të reja, lista aktuale është shumë më e gjerë.

Ekspertët vlerësojnë se në xhunglat braziliane ata ende fshihen shumë specie të pazbuluara. Këto specie mund të jenë midis 10% dhe 20% të florës reale braziliane. Interesante, shkalla e identifikimit të specieve të reja është shumë më e ngadaltë sesa shkalla e zhdukjes së specieve të njohura.

L arsyet për këtë zhdukje masive janë të njohur mirë. Ato mund të përmblidhen në tre:

  • Prerjet pa kriter për qëllime bujqësore.
  • Shpyllëzimi i lidhur me urbanizimin e hapësirave të reja.
  • Zjarret në pyje.

Speciet e bimëve të kërcënuara në Brazil

Speciet e kërcënuara të florës braziliane klasifikohen si katër grupe sipas nivelit të kërcënimit. Ky klasifikim është bërë bazuar në kriteret e shkallës së rënies, madhësisë së popullsisë, zonës së shpërndarjes gjeografike dhe shkallës së copëtimit të popullsisë.

Kjo është një listë e shkurtër e specieve më emblematike të kërcënuara nga zhdukja:

Andrequicé (Aulonemia effusa)

Njihet edhe me emra të tjerë si kampinchorâo, aveia do mbyllet o samambaia Indiana. Isshtë një bimë shumë e ngjashme me bambu që tradicionalisht u rrit në rajonet bregdetare të Brazilit. Sot ai është në rrezik serioz.

Brazilian (Syngonanthus brasiliana)

Një nga speciet e rrezikuara në Brazil është pikërisht ajo që i jep emrin këtij vendi. Druri i tij u përdor nga kolonët portugezë për prodhimin e ngjyruesve dhe prodhimin e disa veglave muzikore.

gji jacaranda

Degët e Jacaranda de Baia

Jacaranda da Baia (dalbergia nigra)

Pema endemike e florës braziliane druri i së cilës vlerësohet shumë. Prerjet pa kriter e zvogëluan numrin e ekzemplarëve në pothuajse shkallën.

Marmelinho (Glaziovii brosimum)

Bimë shkurre që prodhon manaferra me shumë veti të dobishme shëndetësore. Kjo bimë, e cila i përket të njëjtës familje me pemët e manit, rrezikon seriozisht të zhduket në Brazil.

Dhimbje

Paininha me lulet e saj të kuqe dhe të verdhë të ndritshme. Një specie e rrezikuar.

dhimbje (Trigonia bahianis)

Bimë me lule të bukura të kuqe dhe të verdha, prania e të cilave në rajonet bregdetare është zvogëluar në mënyrë drastike vitet e fundit.

Zemra e palmës-juçara (Euterpe edulis)

Nën speciet e palmës xhuxh me një trung të hollë që rritet në disa pjesë të jugut të vendit. Pemët e mëdha të palmave të së kaluarës janë të kufizuara sot në një prani dëshmie.

parana pinheiro

Pinheriro do Paraná ose Araucária: pisha "Brazilian" në rrezik zhdukjeje.

Pinheiro do Parana (Araucaria angustifolia)

Llojet e pemëve të familjes së Auraucariaceae të listuara si flora e prekshme. Kjo pishë braziliane, e quajtur gjithashtu kuri, mund të arrijë 35 metra lartësi. Fillimisht ajo shtrihej në formën e masave të mëdha të pyllëzuara në jug të vendit. Pengesa e tij në dekadat e fundit ka qenë dramatike.

Gjaku i Dragaos (Helosis cayennensis)

Pemë nga rajoni i Amazonës, lëngu i kuq i së cilës, i ngjashëm me gjakun, përdoret për të bërë shumë produkte shëndetësore dhe bukurie.

Më shiko së shpejti (hirsute camarea)

Bima e famshme "fije e zezë", dikur shumë e bollshme, është zhdukur praktikisht në vend.

me lesh

Bimë me flokë, e rrezikuar

 

i ashpër (Duguetia glabriscula)

Bimë me lule rozë, tipari kryesor dallues i së cilës është kërcelli dhe gjethet "flokë". Një shekull më parë ai ishte shpërndarë në pothuajse të gjithë vendin, sot mbijeton vetëm në zona të caktuara të mbrojtura.

Ruaj florën braziliane

Fairshtë e drejtë të thuhet se iniciativa të rëndësishme po kryhen që synojnë ruajtjen e florës braziliane. Brazili është një nënshkrues i Konventa mbi Diversitetin Biologjik dhe Synimet e Aichi (2011), një angazhim ambicioz ndërkombëtar për të parandaluar zhdukjen e specieve të kërcënuara.

Midis shumë masave të tjera, qeveria federale e botuar disa vjet më parë a harta e zonave me përparësi, shumë prej të cilave tashmë kanë marrë një statusi i mbrojtjes speciale. Dhe jo vetëm për të shpëtuar florën, por edhe faunën e vendit.

Në të gjitha këto projekte të ruajtjes, teknologji luan një rol të rëndësishëm. Falë tij, është e mundur të ruhen farat e bimëve të kërcënuara për përdorim në të ardhmen në habitatet e rikuperuara.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*