Destinacionet më të mira në botë për të praktikuar ekoturizmin

Sipas Shoqërisë Ndërkombëtare të Ekoturizmit, kjo tipologji supozon «një udhëtim i përgjegjshëm në zonat natyrore që ruajnë mjedisin dhe përmirësojnë mirëqenien e popullatës lokale ”. Një përkufizim që konfirmon shumë përparësi të praktikoni turizmin e qëndrueshëm gjithnjë e më shumë në rritje, veçanërisht në ato vende me bukuri të madhe natyrore ose ekonomi të pazhvilluara.

Ekoturizmi nuk është përgjegjës vetëm për promovimin e masave që lejojnë shijimin e mjediseve natyrore dhe respektimin e shumë llojeve të kafshëve dhe bimëve, por gjithashtu përfshin shumë aspekte të tjera të përqendruara në bërjen e botës një vend më të drejtë dhe më të qëndrueshëm. Ekoturizmi përfshin rrjetet e akomodimit në të cilat uji i shiut ripërdoret ose inkurajohet futja e paneleve diellore, aktivitetet kryhen për të gjithë audiencat të tilla si mbjellja e pemëve, por, veçanërisht, ajo gjithashtu lartëson vlerat njerëzore në lidhje me kulturat e të gjithë botës.

Blini zanate ose produkte vendore, respektojnë fiset autoktone ose punësoni shërbimet e vendasve me përvojë që ekoturizmin ta shndërrojnë një biznes më i drejtë, u përqendrua në ruajtjen e ekonomisë lokale dhe në përmirësimin e mëtejshëm të punës së mirë të vendasve, gjë që e bën këtë modalitet të ri mënyrën më të mirë për të rigjallëruar ekonominë e vendeve të pazhvilluara. Për këtë arsye, vizitoni një nga duke ndjekur destinacionet më të mira në botë për të praktikuar ekoturizmin bëhet një vlerë e sigurt për botën, për vendasit dhe po, edhe për ne.

 

Kostarikë

Vendi i Amerikës Qendrore që Jacques Costeau verbuar përfshin 4% e natyrës së të gjithë planetit dhe është një nga kandidatët më të fortë për të qenë 100% i qëndrueshëm për dekadën e ardhshme. Kapur mes dy oqeaneve, Kosta Rika ofron vende si ajo Parku Tortuguero, e cila është më e lehtë për të kaluar me anije sesa me makinë, në bregdetin e Atlantikut; të Parku Natyror Manuel Antonio, në provincën paqësore të Puntarenas, ose Vullkani Turrialba, një nga më imponuesit në kontinentin Amerikan, i gjatë 3.340 metra. Një nga destinacionet më të mira në botë për praktikoni ekoturizmin, patjetër.

Indi

Nënkontinenti Indian është ndoshta një nga vendet më të vetëdijshëm për ekoturizmin dhe gjithçka që përfshin: energji e qëndrueshme, vegjetarianizëm dhe po, gjithashtu vende për të praktikuar turizmin e gjelbër, më i spikatur është shteti i Kerala. E vendosur në indi tropikal i jugut, i njohur si «Toka e zotit»Mund të mburremi me kanali më i madh në botë dhe sistemi i kënetave me 900 kilometra ujë të bllokuar midis pemëve të kokosit të pjerrëta, qindra specie zogjsh shumëngjyrësh dhe të përshkuara nga i famshmi ujërat e pasmë, varka që përdorin varkat e vjetra me oriz (ose ketuvalamet) për të kapërcyer këto ujëra plot magji dhe mister.

Butan

E vendosur pranë Indisë, Butani konsiderohet si Vendi më i lumtur në botë falë Lumturisë së Brendshme Bruto të Brendshme, një sistem i imponuar nga qeveria e këtij kombi të vogël në vitet 70 në mënyrë që të promovojë një mënyrë jetese më natyrale dhe të shëndetshme: pa qese plastike, një lidhje praktikisht inekzistente të Internetit dhe një natyrë të bazuar në male me pika me tempuj budistë dhe flamuj me ngjyra ose pyje ku miqësore Panda e kuqe, një kombinim i panda dhe rakun që është përhapur në të gjithë Burma, Indi, Kinë, por veçanërisht Butan. Sigurisht, ju keni për të paguani 200 euro në ditë në sezonin e lartë.

Sllovenia

Vendi që është rizbuluar përsëri për të qenë vendi i origjinës së Zonjës së Parë të re, Melania Trump, është konfirmuar si xhevahiri i ekoturizmit të Evropës falë një 53% e zonës së mbrojtur natyrore, një nga më të lartat në botë. Në Slloveni ka ambiente të denja për Game of Thrones siç është kryeqyteti i saj, Ljubljana, por edhe mekas natyrore si p.sh. lugina e 7 liqeneve ose ngjitja në Mali Triglav, më i larti në vend, në Alpet Julian. Në vitet e fundit, projekti Evropian EDEN ka qenë i ngarkuar me promovimin e ekoturizmit në Slloveni falë një rrjeti akomodimi turistik ku ne mund të bëjmë mjaltë shtëpiak deri te fjetja nën yje.

Afrika e Jugut

Në 1996 Afrika e Jugut ishte vendi i parë që miratoi turizmin e përgjegjshëm vendosjen e opsioneve të pafundme që konfirmojnë shkathtësinë e vendit të Nelson Mandela: natyra e Tabela Malore, në Kejptaun, vreshtat e tij, Big 5 (luan, rinoceront, buall, elefant dhe leopard afrikan) që mund të shohim në Parku Kombëtar Kruger ose ekzotike Rruga e kopshtit, i cili pret konturet e vendit përmes brigjeve të veçuara, reve të shpendëve dhe plazheve ku pinguinët dikur vinin nga jugu duke kërkuar temperatura më të ngrohta.

Borneo

Ishulli i tretë më i madh në botë Ajo u shpërnda vite më parë nga Indonezia, Malajzia dhe vendi i vogël i Bruneit, i cili u zotua të ruajë këtë oaz aziatik që sot vazhdon të jetë një kënaqësi për adhuruesit e natyrës. Në Borneo ne jo vetëm që mund të shohim orangutanin e tij karizmatik që lëkundet midis pemëve, por edhe të humbasim në formacionet gëlqerore të Parku Kombëtar Gunung Mulu, fotografi 5oo specie të ndryshme orkidesh që rriten në Parkun Kinabalu ose të lundroni në Ishulli Selingan, një vend ku jetojnë specie të ndryshme të breshkave të detit, një nga kafshët më të kërcënuara në planet.

Amazonas

Mushkëria më e madhe në planet Isshtë shpërndarë midis nëntë vendeve të Amerikës së Jugut, me Brazilin që është ai me pjesën më të madhe. Fiset autoktone ende të kamufluara në tropikët, lumenjtë ku jetojnë delfinët rozë, hotelet e përshtatura për pemë ose disa ujëra të lumit Negro, ku shikimi i piranas është një aktivitet sa vdekjeprurës, aq edhe stimulues, bashkohen në një nga ekosistemet më të veçanta në botë , të cilat convenientshtë e përshtatshme të vazhdojmë të mbrohemi nga prerjet dhe ndotjet pa kriter duke e vizituar atë me ndërgjegje, duke iu përshtatur mjedisit sikur të ishim vetëm një vend tjetër.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*