Gastronomi sipas rajoneve në Brazil: jugu

feijoada

Pas detajimit të karakteristikave kryesore të kuzhina e Brazilit Sipas rajoneve të tij, dhe pasi të dimë shijet e shijshme të shtetit të Bahia, në verilindje, ne do t'ju transferojmë në jug, ku ndryshon tradita, toka dhe disa zakone.

Në këtë rast, jugu brazilian është afër rajoneve të Uruguajit - dhe më vonë Argjentinës- me konsum të madh të mishit, prandaj kjo pjatë është më e konsumuara, në varietete të ndryshme. Për shembull, ai Prerja më e shijshme në Brazilin jugor është Picanha, një prerje shumë e hollë dhe e përgatitur nga banorët e saj në mënyrën më optimale, të cilët shërbejnë mish në rodizios ose espetos karakteristikë të Brazilit.

Pas pjatës më të famshme të këndshme, rajoni jugor i Brazilit konsumon dy pjata të ëmbla. Nga njëra anë, karamele kokosi -Përgatitur me frutat e palmave- dhe Pe de moleque, një përzierje e sheqerit, gjalpit dhe kikirikëve, e cila kur provohet mund të jetë e trashë, por në të vërtetë ofron një shije të shkëlqyeshme në shije.

Së fundmi, ne ju ofrojmë këshillën më të rëndësishme: shijoni lëngjet e famshme të frutave, sepse në këtë vend ato përgatiten me fruta natyralë shumë të shijshëm, të shoqëruar me ujë, qumësht të kondensuar ose alkool, gjithçka, të përgatitur pikërisht atje në një tezgë rruge.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*