Karnavali në Rio de Janeiro, tradita, bukuria dhe sensualiteti

Një nga garotat që tregon atributet dhe talentin e tij në paradën e Sambadrome

Një nga garotat që tregon atributet dhe talentin e tij në paradën e Sambadrome

Edhe pse Karnavali festohet në qytete dhe fshatra në të gjithë Brazilin, Rio de Janeiro është konsideruar prej kohësh Kryeqyteti i karnavaleve e botës.

Dhe nuk është vetëm karnavali më i madh por është edhe standardi krahasuar me të cilin të gjithë karnavalet e tjerë krahasohen si një nga ngjarjet më të rëndësishme artistike në planet.

Pothuajse të gjithë kanë dëgjuar për Karnavalin e Rio-s, ku një nga elementët më të mëdhenj është se jo vetëm ofron argëtim, por gjithashtu jep mundësinë për të mësuar në lidhje me kulturën e vërtetë të Brazilit.

Dhe është që Karnavali është shumë i rëndësishëm për brazilianët, gjë që përmbledh kulturën e tyre. Shtë një ngjarje ku njerëzit euforikë kërcejnë, këndojnë dhe festojnë me shumë argëtim gjithë natën dhe tërë ditën. E vërteta është se Karnavali i Rios është rezultat i muajve të përgatitjes.

Njerëzit me padurim presin fillimin e Karnavalit në Rio çdo vit që fillon me kurorëzimin e Mbretit Momo i cili i dhurohet një çelës i artë i akorduar nga kryetari i qytetit. Këtë vit, paradat e "shkollave samba" në sambódromo Ai do të zhvillohet nga 1 deri më 4 Mars.

Pastaj është karnavali në të gjithë vendin, në rrugë dhe sheshe, bare, klube të natës dhe të gjitha vendet e tjera, duke marrë të gjithë qytetin e Rio de Janeiro dhe duke kulmuar në paradën e Karnavalit në Rio të njohur gjithashtu si paradë samba afër Stadiumit Maracana.

Ku te qendrojme?

Zona Sur (maja jugore e Rio) është larg nga vendi më i këndshëm për të qëndruar. Ndodhet buzë detit dhe është pjesa më moderne e qytetit. Copacabana, Ipanema dhe Leblon së bashku formojnë një skenë të shkëlqyeshme që ofron një karnaval në çdo cep.

Duhet të merret parasysh që normat janë dukshëm më të larta se në periudhat e tjera të vitit, prandaj këshillohet që rezervimet e çështjeve të bëhen me kohë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*