Traditat e Krishtlindjeve në Brazil

Një skenë e lindjes së Krishtlindjeve

Skena e lindjes së Krishtlindjes

Traditat e Krishtlindjeve në Brasil Ato janë rezultat i bashkimi i kulturave që përbën atë vend amerikan. Nga njëra anë, ka disa grupe etnike vendase dhe, nga ana tjetër, popullsia e përbërë nga pasardhës të emigrantëve nga kombe të ndryshme, veçanërisht portugezë. Kjo është logjike pasi territori i Rio de Janeiro ishte kolonia e tij për shekuj me radhë. Megjithatë, qytetarë me origjinë spanjolle, italiane dhe madje edhe gjermane gjithashtu janë të shumtë.

Si rrjedhojë, mund të themi se traditat e Krishtlindjeve në Brazil kombinojnë ndikimet e kultura latine dhe e krishterë me ata nga Vendet e Evropës Qendrore dhe Protestante. Nëse doni të dini më shumë rreth këtyre zakoneve, ne ju inkurajojmë të vazhdoni të lexoni.

Traditat braziliane rreth Krishtlindjes

Gjëja e parë që duhet t'ju kujtojmë është se Krishtlindjet në Brazil zhvillohen në verë. Ndërsa vendi është në hemisferën jugore, dhjetori është pjesë e asaj stine dhe kjo ndikon në traditat. Ne do të shohim disa prej tyre përreth Dita e Krishtlindjeve.

Pema dhe skena e lindjes së Krishtit

Brazilianët gjithashtu instalojnë pemën e Krishtlindjes në shtëpitë dhe rrugët e tyre. Dhe ata e zbukurojnë atë me objektet tradicionale që ne përdorim këtu, por edhe me të lule të kopshteve të saj. Për shembull, në Rio de Janeiro tashmë është traditë Arvore Natal da Lagoa, e cila është instaluar në mes të lagunës Rodrigo de Freitas.

Sa për skenën e lindjes së Krishtit, në Brazil quhet prespian, e cila vjen nga fjala latine presepium, kuptimi i së cilës është "grazhd". Ajo u prezantua në ato toka nga një murg françeskan me emrin Gaspar de Santo Agostinho në shekullin XVII. Qyteti i olinda Ka meritën që ka pritur skenën e parë të lindjes së Krishtit që u instalua në Brazil, por tani është një traditë në të gjithë vendin, veçanërisht në pjesën veriperëndimore të tij, në qytete të tilla si Bahía, Paraíba, Pernambuco ose Río Grande do Norte.

Një pemë e Krishtlindjes

Pema e Krishtlindjes

Darka në prag të Krishtlindjeve

Brazilianët gjithashtu festojnë prag të Krishtlindjeve me darka. Në fakt, si në Spanjë, ata janë mjaft të bollshëm. Një darkë tipike do të përfshinte, për shembull, gjel deti, oriz me ngjyrë, proshutë, perime të freskëta dhe fruta.

Siç mund ta shihni, menuja është më e ngjashme me atë të Amerikës së Veriut sesa me atë Evropiane. Nga ana tjetër, brazilianët gjithashtu marrin pjesë në Mesha e mesnatës, e cila përfundon në agimin e 25 dhjetorit. Po atë ditë, ata takohen përsëri për të festuar festën Ceia nga Natal ose darkë për Krishtlindje.

Karolina dhe nougat e Krishtlindjeve

Traditat e Krishtlindjeve në Brazil gjithashtu përfshijnë këto dy elemente. Lidhur me këngët e Krishtlindjeve, të njëjtat këndohen si në pjesën tjetër të botës, veçanërisht e famshme 'Nata e Heshtur', e njohur si 'Gëzuar Noite'. Sidoqoftë, ka edhe brazilianë, për shembull, të diplomuar 'Një Borboleta' y 'Sapatinho na janela' ('Këpucë në dritare').

Sa i përket nugatëve, ato gjithashtu hahen në shumë pjesë të Brazilit për shkak të ndikimit evropian, si dhe panetone Italisht dhe Stollen Gjermanisht Por më tipike janë feta, shumë e ngjashme me dolli tonë francez. Në varësi të zonës së vendit të Amerikës së Jugut, ato përgatiten me sheqer dhe kanellë, me verë Porti ose me shurup mjalti.

Një paneton

panetone

Babagjyshi

Tradita e Tre Mbretërve nuk ekziston në Brazil, por ajo e Santa Claus. Atje ai njihet si Papai Noel dhe, si në pjesë të tjera të botës, ai sjell dhurata për fëmijët dhe vjen nga Groenlanda. Sidoqoftë, veshja e tyre është e ndryshme, diçka logjike nëse marrim parasysh se në Amerikën e Jugut është verë. Në mënyrë të veçantë, tradita dikton që ai të jetë i veshur me një kostum mëndafshi i ftohtë, jo me rroba të ngrohta dimri.

Traditat rreth fundit të vitit

Kremtimi i Vitit të Ri në Brazil ka të gjithë përbërësit që gjenden diku tjetër. Sidoqoftë, ai gjithashtu ofron disa elementë diferencues dhe disa shumë kuriozë.

Gara në San Silvestre

Shtë e zakonshme për të gjitha vendet e botës të mirëpresin vitin e ri. Dhe Brazili nuk është përjashtim. Të gjitha qytetet e vendit organizojnë vendet e tyre San Silvestre. Ky zakon u krijua në vitin 1925 dhe që atëherë nuk ka ndaluar së festuari.

Kumbimet

Cariocas gjithashtu del për të dëgjuar kumbimet në mesnatë. Isshtë e vërtetë që atje nuk ka rrush dhe se, në vend të shesheve, ata zakonisht shkojnë në plazhet. Whatshtë ajo që ata e quajnë Festa e Reveillon dhe burimet kryesore të eksitimit të saj janë muzika dhe fishekzjarrët, kjo e fundit me të vërtetë mbresëlënëse në disa zona, ku ata ndriçojnë qiellin për disa minuta.

Gara në San Silvestre

Shën Silvestri i Sao Paulos

Ritualet, një klasik midis traditave të Krishtlindjeve në Brazil

Pothuajse në të gjitha pjesët e botës, fillimi i vitit përfshin disa rite ose zakone, por në vendin e Amerikës së Jugut ato janë veçanërisht të shumta. Kështu, zakonisht brazilianët veshin të bardha në prag të viteve të reja. Po kështu, ata që festojnë ardhjen e vitit të ri në plazh shkojnë në det dhe shtatë valë kërcejnë. Me sa duket është një rit i sjellë nga Afrika për skllevërit e parë që arritën në territor.

Së bashku me këto rituale, është gjithashtu e zakonshme midis Cariocas për të dhënë tre kërcime me një gotë shampanjë në dorë në dymbëdhjetë të natës; përhapet lule të verdha nëpër dhomat e shtëpisë dhe mbani gjithmonë rrobat e duhura. Më në fund, legjenda thotë se, nëse vizita e parë më XNUMX janar kryhet nga një burrë, kjo është një shenjë e prosperitetit për vitin e ri. Sidoqoftë, ky mit do t'ju duket pak maçok, ashtu si edhe neve.

Dritat e Krishtëlindjes

Ndriçimi i Krishtlindjes

Tradita të tjera të Krishtlindjeve në Brazil

Gjatë sezonit të Krishtlindjeve, brazilianët zakonisht luajnë shoku sekret. Siç e dini, ai përbëhet nga një grup njerëzish që i japin njëri-tjetrit dhurata pa e marrë marrësi emrin e personit që ua dha. Në ditën e Krishtlindjes të gjithë ata njerëz vijnë së bashku për të marrë dhuratat dhe për të gjetur se kush është shoku i tyre i fshehtë.

Si përfundim, traditat e Krishtlindjeve në Brazil janë mjaft të ngjashme me ato Evropiane dhe gjithashtu me ato të vendeve të tjera të Amerikës. Megjithatë, ajo gjithashtu ka disa elemente kurioze që, në këtë pjesë të botës, të tërheqin vëmendjen tonë. Një shembull i mirë i kësaj janë ritualet e tyre të vitit të ri. A nuk ju duken vërtet të veçantë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*