Zogjtë e zezë ose misri, një klasik i plazhit në Brazil

Ne kemi biseduar tashmë këtu për disa nga zakonet më të njohura të Brazilit, për shembull, për Bahianët e rinj që shesin pjesë të vogla djathi të shkrirë ose djathë të pjekur në skarë dhe se kjo është një ëmbëlsirë pas disa orësh në diell dhe në ujë. Isshtë një nga ushqimet e shpejta që shiten në këto plazhe që, të shoqëruar me një birrë, bëjnë një aperitiv të mirë. Megjithatë, një tjetër nga ushqimet e shpejta braziliane është misri ose zogjtë e zinj që shiten në të gjitha stendat e lëvizshme që qarkullojnë nëpër rërën e Brazilit.

misri 

Cornshtë misri klasik që mund të shoqërohet me gjalpë. Ato shiten në të gjitha plazhet, nga jugu në veri dhe nëse ka dyshime për origjinën e tyre të dyshimtë, të gjithë e kanë provuar atë pa ndonjë problem. Përveç kësaj, ato gatuhen mbi ujë të valë dhe mund të hahen në çdo kohë.

Midis djathit të shkrirë, misrit ose zogjve të kuq, këmbët e vogla të pulës së skuqur, feta peshku dhe madje edhe hot dog-et klasikë, me një birrë Skol ose Pilsen do të shijojmë një shërbim të shkëlqyeshëm në plazhet e bregdetit brazilian. Veryshtë shumë e zakonshme që udhërrëfyesit të rekomandojnë kontrollimin para se të konsumojnë këto ushqime që, me pak fjalë, janë klasike dhe konsumohen nga ata që vizitojnë këtë parajsë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*