Ballkani: Çfarë të shohësh në një nga vendet më të panjohura në botë

Çfarë të shohim në Ballkan

Rrethuar nga Adriatiku, Jon, Egje, Marmara dhe Deti i Zi, Gadishulli Ballkanik vlerëson një të kaluar të historisë, luftës dhe kulturës që sot po shfaqet në një vend përrallor, ideal për tu humbur në mjedise pa turma. Për të shërbyer si skica e parë e një rruge të ardhshme, ne ju udhëzojmë përmes vendet më magjike për t’u vizituar në Ballkan.

Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës (Kroaci)

Imazhe peizazhi në Kroaci

Konsiderohet si një nga parqet më të bukura kombëtare në botëI denjë për një vazhdim të filmit Avatar, Plitvice shkëlqen si një domosdoshmëri për çdo vizitë në vendin e Kroacisë. Një grup prej 30 mijë hektarësh makerohet me pyje, male dhe madje 16 liqene të formuara nga lumi Korana bollëku i së cilës vjedh midis pishave dhe shtigjeve, duke festuar një natyrë që këtu fiton një dimension unik.

Ura e Mostarit (Bosnjë dhe Hercegovinë)

Ura e Moskarit në Bosnjë Hercegovinë

Ashtu si një histori, e njohur ndryshe si Ura e Vjetër në qytetin Hercegovinë të Mostarit është një nga më interesantet në botë. Zgjatja e Lagjes së Vjetër të Mostarit, e caktuar Trashëgimia e njerëzimit nga unesco në 2005, ura shërbeu si një lidhje mbi Lumi Neretva midis të dy zonave të qytetit, duke u ndërtuar në shekullin e XNUMX-të deri në arritjen e statusit të ikonës kulturore gjatë periudhës osmane të vendit. Një klasik nga Ballkani.

Liqeni Bled (Slloveni)

Liqeni Bled në Slloveni

I formuar në 1991 pas ndarjes nga Jugosllavia, kombi Slloven shkëlqen sot si një nga destinacionet e ekoturizmit më i famshëm në Evropë. Një kombinim i qyteteve mesjetare (Ljubljana), rrugët nëpër Alpet Julian dhe vendet e denja për një histori nga Vëllezërit Grimm, më e rëndësishmja Liqeni Bled. Një hapësirë ​​uji në epiqendrën e së cilës është një ishull i Bled, i përcaktuar nga prania e Kisha e Marisë, të stilit barok dhe të paraprirë nga 99 hapa rreth të cilave festohet festivali Ditët e Bled dhe Nata e përgjakur, e cila festohet në korrik dhe karakterizohet nga 15 mijë qirinj të formuar në lëvozhgë vezësh që notojnë përtej liqenit. Një festë që, sipas thashethemeve, do të kishte frymëzuar një skenë të caktuar nga filmi Disney Tangled.

Parku Kombëtar Durmitor (Mali i Zi)

Parku Kombëtar Durmitor në Ballkan

I mbuluar nga malet për një pjesë të madhe të shtrirjes së tij, Mali i Zi gjen një nga përfaqësuesit e tij më të mirë në Parkun Kombëtar Durmitor. Ideale për të hyrë në Alpet Dinarike, parku është një grup liqenesh, malesh dhe pyjesh me pisha të përshkuara nga lumi Tara, ideal për t’u praktikuar transportim tungjesh, përveç një sërë shpellash akullnajore ndër të cilat i famshmi Shpellë akulli, e cila zbulon majën e një mase akulli që pakkush guxon të hyjë. Aventurë e pastër në Ballkan.

Ohri (Maqedoni)

Kalaja në Ohër në Maqedoni

E vendosur në brigjet e një liqen i madh i ndarë me Shqipërinë fqinje dhe të caktuar Trashëgimia Botërore nga UNESCO, Ohri është një nga vendet më të famshme në Maqedoni. Një qytet plot histori i përcaktuar nga vende si Pazari i Vjetër, zona e biznesit dhe dyqanet; pema e lashtë e Kinës, në mes të sheshit Republika Krushevska; ose një Qytet i papërmbajtshëm Bieja i gdhendur në gur në të cilin prania e kisha e San Juan Kaneo, me pamje nga një liqen ku, gjatë muajve të verës, turistët dhe banorët e zonës nuk hezitojnë të shtrihen për tu bërë diell.

Tiranë (Shqipëri)

Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë

Kryeqyteti i Shqipërisë është një nga vendet më të mira kur bëhet fjalë për të hyrë në këtë vend unik të Ballkanit. Rrethuar nga kodra, lugina dhe Deti Adriatik, Tirana rrotullohet rreth saj Sheshi Skënderberg, plot me kopshte dhe ndërtesat kryesore administrative të qytetit, përveç monumenteve të tjera të tilla si Xhamia e Et'hem Beut, kontrast i pastër, ose Piramida e Tiranës, aktualisht një qendër konferencash me një dizajn më të veçantë. Një qytet unik, mënyra më e mirë e të cilit për të parë në një mënyrë panoramike është përmes një itinerar teleferiku deri në majë të malit Dajt.

Akropoli (Greqi)

Akropoli grek

Megjithëse normalisht nuk e shoqërojmë atë drejtpërdrejt si pjesë e Ballkanit, e vërteta është se vendi mitik grek gjithashtu i përket këtij gadishulli historik. Djepi i ishujve të saj të famshëm Grekë, Greqia gjen në Akropolin e Athinës, kryeqytetin e saj, ikonën më të madhe të trashëgimisë së saj. "Qyteti i Epërm" i vjetër është sot një gjurmë po aq interesante ku Parthenon, i njohur gjithashtu si tempulli i Athinës, tërheq të gjithë sytë përveç që rrethohet nga monumente të tjera të tilla si Teatri i Dionisit, një vend ku Sofokliu përdorte oratorinë në më shumë se një rast.

Dubrovnik (Kroaci)

Dubrovniku në Ballkan

Turistike, po. Por çdokush mund t'i rezistojë vendit më të famshëm në vendin kroat. Një qytet me çati të kuqërremta me pamje nga Adriatiku dhe i rrethuar nga një mur i madh që formon njërën nga vendet e tjera vendet më interesante mesjetare në Evropë. Aq sa një pjesë e kërkesës suaj aktuale bazohet në gjendjen tuaj vendndodhja e xhirimeve për pjesën më të madhe të episodeve të Game of Thrones dhe pamjet nga trilogjia e fundit Star Wars. Ngjyrosjet kinematografike për një qytet që pajton vizitorin me fuqinë monumentale të Kroacisë dhe, pse jo, edhe disa plazhe ishujsh që rrethojnë qytetin duke ftuar të zhyten pas një rruge historike.

Buzludhza (Bullgari)

Buzludhza në Bullgari

Njihet gjithashtu si UFO BullgareBuzludhza është një strukturë e ligë e mbështjellë me mjegull që shërbeu si vendi i festimeve të zyrtarëve të lartë komunistë në Bullgari. Një vend i denjë për X-Files i ngritur në majë të malit Buzludzha, hyrja e kufizuar e të cilit nuk zbret një vizitë për rrethinat, ndërsa atje lart, siguria që alienët arritën në Ballkan në një moment bëhet më e besueshme.

Siç mund ta shihni, ballkanasit ata krijuan një hartë tërheqjesh midis të cilave për të gjetur qytete simpatike, parqe kombëtare të ëndërruara, monumente mitike dhe madje edhe një liqen të denjë për një film animacion Disney.

A keni vizituar ndonjë nga këto vende në Ballkan?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*