Monumentet përkatëse në Kroaci

Kur udhëtoni për në Kroaci turistët vijnë nëpër një vend që ka arritur të ruajë historinë e tij praktikisht në çdo qytet dhe qytet ku shkon. Si pasojë, ata kanë Monumentet përkatëse në Kroaci duke filluar nga kishat te pallatet, të cilat ishin ndërtuar duke përdorur teknika të ndryshme inovative.

Katedralja e Shibenikut

Qyteti i Shibenikut është Katedralja Sibebik, Emëruar gjithashtu si Katedralja e Santiagos dhe konsiderohet nga UNESCO si një arkitekturë e Rilindjes. Kjo katedrale ndodhet pranë muraleve të kalasë dhe është ndërtuar në 1434 me mermer dhe gur gëlqeror që u soll nga ishulli Braç.

Pallati Dioklecian

Pallati Dioklecian Ajo është e vendosur në qytetin e Splitit dhe i kushtohet Perandorit Dioklecian i cili në fakt e kishte ndërtuar atë si një vend pensioni. Dizajni i pallatit fillimisht kombinon stilet klasike arkitektonike, megjithatë ky dizajn ka evoluar gjatë viteve në një mënyrë të tillë që në epokën aktuale ajo të vazhdojë të ketë një prani të fortë.

Gjëja interesante në lidhje me këtë monument kroat është se brenda ka sfinks të stilit egjiptian që ruanin hyrjen në tempullin e Jupiterit.

Bazilika Eufrasiane.

Bazilika Eufrasiane Wasshtë ndërtuar në 553 dhe konsiderohet si një nga monumentet më të rëndësishme në Kroaci. Kjo kishë bizantine është emëruar pas Peshkopit të Porecit me emrin Euphrasius. Ai ishte ai që porositi katedralen me tre anije në shekullin e XNUMX-të, ku brenda janë mozaikë të bukur me gurë dhe margaritarë që zbukurojnë pllakat e mermerit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*