Liqenet e Plitvicës: Përrallë Kroacia

Liqenet e Plitvicës

Në zemër të Kroacisë ekziston një vend që do të tejkalojë ëndrrat tuaja më të mira: malet e mbuluara me pemë ahu, liqene blu qielli dhe ujëvara që ju inkurajojnë të humbni veten në një ekstazë unike udhëtimi. Mos harroni turin tonë në Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës.

Hyrje e shkurtër në Liqenet e Plitvice

Ujëvara në Parkun Kombëtar të Liqeneve të Plitvicës Kroaci

Nëse bini nga Rajoni i Likës, në kufirin qendror-lindor të Kroacisë, ju mund të habiteni këndshëm. Ju mund të kaloni një urë përrallore dhe të hasni peshq të vegjël që notojnë në ujë të mrekullueshëm blu, hija që duket si diçka nga një ëndërr. Dhe nëse shikoni lart, do të shihni se liqenet janë vetëm fillimi, ka një sërë malesh dhe përroskash të mbuluara me bimësi dhe ujëvara që burojnë nga kudo. Mire se erdhet ne Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës!

Deklaruar tashmë Parku Kombëtar në 1949 dhe caktoi një Trashëgimi Botërore nga Unesco në 1979 me një shtrirje të konceptuar në vitin 2000, Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës është një nga atraksionet më të bukura natyrore ndërsa kaloni nëpër atë vend magjik të quajtur Kroaci.

Një zonë deri në 30 mijë hektarë nga të cilat 22 mijë janë të mbuluara plotësisht me pyje, megjithëse zona që udhëtari mund të vizitojë përfshin rreth 8 kilometra katrorë. Një kënaqësi për shqisat e atyre që vijnë në Kroaci duke kërkuar një foto që tejkalon të gjitha pritjet e tyre.

Konsiderohet si një nga vendet më të bukura në botë (në fakt, ajo ishte një kandidate për të qenë një nga Shtatë mrekullitë natyrore të botës), Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës përmban deri në 16 liqene dhe 92 ujëvara, megjithëse 90% e bimësisë së saj përbëhet veçanërisht nga ahu.

Një pemishte unike që ju fton të merrni deri në shtatë rrugë tematike që mund të bëhen udhëzuesi më i mirë kur bëhet fjalë për të humbur në këtë parajsë në Tokë.

Vizitoni Parkun Kombëtar të Liqeneve të Plitvicës

Liqenet e Epërme të Plitvicës

Kur vizitoni Liqenet e Plitvicës, janë dy qytetet bazë më të afërt për ta bërë këtë Zagrebi, ndodhet 138 kilometra dhe Zadari, 150 kilometra. Të dy vendet janë të mira kur nisen për në park, ose me autobus (BusCroatia dhe bileta e saj vajtje-ardhje prej 20 eurosh është një mundësi e mirë) ose duke marrë me qira një makinë, pasi distanca është e mbuluar për 2 orë dhe në vetë parkun është e mundur të parkoj

Orët e parkut natyror janë nga 8 në mëngjes deri në 6 pasdite, kështu që marrja në vend e gjëja e parë në mëngjes rekomandohet shumë, veçanërisht nëse doni të gjeni një vend në parking dhe të kurseni linja të gjata.

Sipas koha më e mirë për të vizituar liqenet e PlitviceKjo është pranvera ose vjeshta, kjo e fundit sidomos për shkak të spektaklit të ngjyrës që marrin pemët e ahut.

Dhe është se stacioni është gjithashtu i lidhur ngushtë me kapacitetin, por edhe me çmimet e parkut. Nëse vendosni ta vizitoni në sezonin e ulët, midis tetorit dhe marsit, çmimi është 55 kura kroate (7.50 euro), ndërsa në muajt prill, maj, qershor dhe shtator çmimi është 110 kura (14.80 euro) dhe në Korrik dhe gusht 180 (24.22 euro).

Parku Ka dy hyrje dhe bileta përfshin një udhëtim me anije në Liqenin e Kozjak, më i rëndësishmi i kompleksit, si dhe hyrjen me tren atë pjesë deri në dy hyrje. Nga ana tjetër, harta treguese që ata ju japin në hyrje përfshin shtatë rrugët që mund të merrni në varësi të kohës tuaj dhe atraksioneve që dëshironi të vizitoni.

Në rastin e zgjedhjes për hyrjen e parë, ju do të jeni në gjendje të ecni midis liqeneve me lartësi më të ulët derisa të kulmoni në ujëvarë të lumit Plitvice, i cili me 78 metra i lartë është mjaft spektakël. Nga ana e saj, hyrja e dytë përqendrohet më shumë në liqenet e sipërme, duke nënvizuar Proscansko, më të lartin nga të gjithë, ose ujëvara e Labudovacpor, të dy spektakolare. Në çdo rast, treni i lartpërmendur na lejon të lidhim të dy hyrjet ose të shkojmë me atë që zgjedhim.

Një nga liqenet e Plitvicës

Sapo të hyni brenda, ju thjesht duhet të bëheni gati të shijoni një peizazh magjik në të cilin ujëvarat dalin nga të gjitha anët, liqenet evokojnë një blu jo-tokësore dhe natyra vërshon me një mijë nuanca magjepsëse.

Një vizitë në të madhe Liqeni i Plitvicës, kryesorja, përmes së cilës lundron anija e famshme elektrike, ose humbet veten në heshtjen e ftuar nga shtigjet prej druri që gjarpërojnë në të gjithë parkun, duke ju lejuar të merrni pamje thelbësore të liqeneve.

Qëndro në park

Liqeni në Plitvice

Nga Dubrovniku, distanca nga Liqenet e Plitvicës është 400 kilometra, kështu që ideja e qëndro në park për dy ditë Duket e përsosur për ju kur bëhet fjalë për të zbuluar të gjitha hijeshitë e saj pa nxitim dhe në kohën e lirë.

Në rast të veprimit të kësaj, është e mundur të blini një biletë më të lirë dy ditore ndërsa zgjidhni hotelet aty pranë si Grabovac, një nga shtëpizat më të famshme në zonë. Në të njëjtën kohë, vetë parku ka zona kampe i përbërë nga shtëpi njëkatëshe nga të cilat mund të sigurohet pamje e pamposhtur e liqeneve dhe pyjeve të ahut.

Së fundmi, ne nuk mund të harrojmë për mundësinë e ha në një nga restorantet duke shërbyer kuzhinë tipike kroate në afërsi të liqeneve. Midis tyre, ia vlen të theksohet prania e Kozjacka Dragga Buffet, një restorant i tipit hotelierik në Liqenin Kozjak ideal për të rimbushur bateritë ndërsa përfundoni aventurën tuaj.

Siç mund ta shihni, Parku Natyror i Liqeneve të Plitvicës është një parajsë ideale më vete për t'u vizituar gjatë një udhëtimi në Kroacinë e bukur. Qoftë nga Dubrovniku, Zagrebi apo Zadari, apo të vendosni për dy ditë të humbura në mes të natyrës, duke vizituar një nga vendet më të bukura natyrore në Evropë meriton vëmendjen tuaj të plotë në mënyrë që aventura të jetë e përsosur.

Dëshironi të vizitoni Parkun Kombëtar të Liqeneve të Plitvice?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*