Zagreb, çfarë të shohësh

zagreb

zagreb Shtë kryeqyteti i Kroacisë dhe qyteti i saj më i populluar. Ndodhet saktësisht midis lumit Sava dhe malit Medvenica, 122 metra mbi nivelin e detit. Megjithëse turizmi në këtë zonë mund të pranojë të vizitojë qytete të tjera të tilla si Dubrovniku, ky kryeqytet gjithashtu meriton vëmendjen tonë.

Ka bukuri të madhe dhe një bukuri që duhet ta zbulojmë. Ju mund të bëni një turne të mirë për më shumë se një ditë, edhe pse ndoshta, nëse dashuroheni, vizita juaj do të zgjasë pak. Prandaj, ne do të komentojmë për të gjithë ata vendet thelbësore për të vizituar. Jeni gati apo gati?

Kisha e San Marcos

Zagrebi mund të ndahet në disa zona. Njëri prej tyre quhet Qyteti i Epërm. Në të do të gjejmë vende po aq thelbësore sa kisha e San Marcos. Ajo daton nga shekulli i trembëdhjetë, megjithëse është e vërtetë që ajo kishte disa reforma me kalimin e kohës. Ajo është e vendosur në shesh mban gjithashtu të njëjtin emër. Me stilin romantik si bazë, më vonë kishte elementë në të të Gotikut të vonë.

Kisha e San Marcos

Kulla Lotrscak

Ajo gjithashtu daton nga shekulli i XNUMX-të dhe ishte pjesë e një zone mbrojtëse, shoqëruar me mure. Por sot vetëm kulla dhe bukuria e saj e madhe qëndrojnë në këmbë. Për të arritur atje, duhet të merrni të ashtuquajturën hekurudhë raft. Por sapo të jemi atje, ne mund të shijojmë pamje pothuajse të privilegjuara. Brenda tij strehohet një galeri arti. Nëse nuk dëshironi ngjiten në majë të kullës, ky vend gjithashtu ju ofron një zonë tarracë dhe muzikë live.

kulla e Zagrebit

Porta e Gurit

Ndodhet në qytetin e sipërm, ashtu si vendet që sapo përmendëm. Shtë një nga pikat e hyrjes që kishte qyteti, pasi siç e kemi përmendur, ai ishte i rrethuar me mure. Megjithëse vështirë se ka mbetje nga e gjithë kjo. Nga të katër dyert, vetëm një qëndron ende. Pra, konsiderohet gjithashtu një tjetër nga pikat për t'u vizituar. Ka brenda një kishëz me një imazh të Virgjëreshës Mari dhe Jezusit, i cili doli nga një zjarr i paprekur, kështu që konsiderohet të jetë një vend i mrekullueshëm.

Portë guri

Katedralja e Zagrebit

Lagja Kaptol, është Katedralja. Ka kulla të larta që mund të shihen në të gjithë qytetin. Megjithëse kishte disa reforma, duhet përmendur gjithashtu se ky vend daton nga shekulli XI, megjithëse është e vërtetë që në vitet e mëparshme, filloi ndërtimi i tij dhe atë kohë më vonë, ai u rinovua. Kryesisht për shkak të pushtimeve dhe gjithashtu tërmeteve. Sido që të jetë, është një nga monumentet më të rëndësishme në Zagreb.

Katedralja e Zagrebit

Sheshi Ban Jelacic

Shtë një vend që Ndodhet midis qyteteve të sipërme dhe të poshtme. Ajo nderon një nga udhëheqësit e Kroacisë dhe u ndërtua gjatë Luftës së Dytë Botërore. Megjithëse është e vërtetë që ky vend ekzistonte tashmë në shekullin XVII. Duke qenë një nga vendet kryesore, ajo ka tendencë të zbukurohet shumë kur të vijnë festa të tilla si Krishtlindjet, ndër të tjera.

Patkua e Gjelbër

Shtë një zonë e quajtur kështu sepse ka një formë patkoi ose U. Ndodhet në qytetin e poshtëm dhe përbëhet nga zona të gjelbërta me parqe, sheshe dhe shëtitje të pabesueshme, si dhe ndërtesa të periudhës. Një mënyrë për të shijuar natyrën dhe për të parë prapa për të mësuar pak më shumë rreth historisë së këtij vendi. Në shëtitje do të takoni Pavijonin e Artit ose Stacionin Hekurudhor. Gjithashtu në këtë zonë do të gjeni Kopshtin Botanik. Ecja nëpër të gjithë patkua e Gjelbër është rreth 3 kilometra, afërsisht.

Teatri i Zagrebit

Teatri Kombëtar Kroat

Nuk bën keq të shohësh personin e parë Teatri Kombëtar Kroat. Wasshtë ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe shumë artistë, kombëtarë dhe ndërkombëtarë, kanë kaluar këtu. Pa dyshim, vetëm fasada e saj është një tjetër nga ata xhevahirë që meritojnë të përjetësohen.

Muzetë e Zagrebit

Nëse dëshironi të dini pak më shumë për historinë e vendit, si dhe legjendat e tij, asgjë si një turne në zonën e muzeut. Në njërën anë është Muzeu Arkeologjik Ka objekte të tipit egjiptian dhe gjithashtu tekste në etruskisht. Nga ana tjetër, ne gjejmë Muzeu Folklorik, e cila në këtë rast ka artizanat lokal. Ai i quajtur si Muzeu i Qytetit Shtë ai që ka manastirin e Santa Clara dhe në të do të shohim një kullë që daton nga shekulli i XNUMX-të. Kështu që këtu do të shohim të dy mbetjet e historisë ose kulturës dhe gjetjet e tipit romak.

Hotel Zagreb

Esplanade Regente

Ne theksojmë një tjetër nga ndërtesat që kërkojnë të gjithë spikatur. Sepse po përballemi me një nga vendet më emblematike në Zagreb. Për shumë banorë të zonës, kjo është shumë e rëndësishme. Kjo pasi është një hotel ku kanë qëndruar emra të rëndësishëm nga bota e kinemasë, si p.sh. Elizabeth Taylor. Pra, siç mund ta shohim, ka shumë kënde që na ofron një qytet si ky. A e keni vizituar tashmë atë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*