Rajonet e Kroacisë

Nëse dëshironi të vizitoni Kroacia, Duhet ta dini se ndahet në cdallgët, por grupuar nga rajone, të cilat janë shumë të përshtatshme dhe interesante për çdo turist, pasi secili ka të vetat traditat, duke qenë shumë e veçantë. Këto janë: Dalmaci (zona kryesore turistike dhe bregdetare), Istria (ndikuar shumë nga Italia, për shkak të afërsisë së saj), Kroacia Qendrore (është kryeqyteti, Zagrebi) dhe Sllavonia (më pak e njohur).

Në Dalmaci, ka qarqet Zadar, Sibenik-knin, Split dhe Dubrovnik-Neretva.

Në Istria: Primorije-Gorski Dotar, Lika - Senj dhe Istria.

Në Kroacinë Qendrore: Qarku i Zagrebit, Krapina-Zagorije, Sisak - Moslavina, Karlovac, Varazdin, Koprivnica-Krizevci, Bjelovar-Bilogora, Medimurje dhe qyteti i Zagrebit.

Në Sllavoni: Virovitica-Podravina, Pozega, Brod-Posavina, Osijek-Baranja dhe Vukovar.

Me të gjitha këto rajone, është një aventurë e shkëlqyer për çdo turist t'i njohë ato.

Për turistët, destinacionet e tij kryesore janë përqendruar në bregdet, sepse peisazhet e tij janë shumë të bukur. E gjithë vija bregdetare e saj vlen të shihet, duke përfshirë monumentet dhe burimet e saj natyrore.

Në Pula, spikat amfiteatri romak, në Porec, Bazilika Eufrasike, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, Rovinj, ka një peizazh spektakolar, pasi duket se del nga ujërat e Detit Adriatik.

Turizmi, po pëson një rritje spektakolare, me vizitën në ishujt e vendosur në gji, këto janë Krk, Cres, Rab ose Pag.

Në Sibenik, ekziston një sit tjetër i Trashëgimisë Botërore, Katedralja e Santiagos, pranë së cilës ndodhet Parku Kombëtar i mrekullueshëm i lumit Krka.

Më i vizituari në Kroaci është Pallati i Dioklecianit, i cili ndodhet në qytetin e Splitit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*