Sarma (rrotulla lakër turshi kroate)

Sarma (rrotulla lakër turshi kroate)

Origjina të këtij ushqimi Kroate es turk. Ka shumë mënyra për të bërë «sarma»Dhe ndryshojnë sipas rajonit.

Përbërësit:

1500 g lakër turshi

2 gota shëllirë (nga lakra turshi) (opsionale)

500 g viçi të bluar

500 g mish derri të grirë

200 g proshutë

Vezë 2

Kripë 15g

10 g piper i zi (pluhur)

150 g qepë

125 g oriz

300 g lakër turshi (feta)

500 g brinjë mishi derri (të tymosur dhe të tharë)

300 g proshutë (e thatë, e tymosur)

5 g sallo

3 g miell

2 g piper i kuq (i kuq, i tharë)

Përpunimi:

Merrni të gjithë lakër turshi dhe hiqni gjethet me kujdes duke shmangur dëmtimin e tyre. 1.500 g duhet të japin midis 20 dhe 25 Sarmas. Pritini pjesën e trashë në pjesën e poshtme të secilës fletë (prerë trekëndëshi).

Përzieni mish viçi të bluar, mish derri dhe proshutë. Shtoni dy vezë dhe qepën e grirë hollë. Gatuajeni derisa orizi të bëhet gjysmë dhe shtoni në mish. Shtoni kripë, piper dhe përziejeni.

Merrni fletën e lakrës dhe vendosni mishin në të dhe bëni një pako të vogël duke u kujdesur për të mbyllur skajet. Ju duhet të shtypni në fletën përfundimtare, ta bëni derisa të keni mjaft mish ose gjethe.

Merrni një tenxhere shumë të madhe dhe filloni të vendosni Sarmas në të. Në pjesën e poshtme vendosni lëkurat e proshutave të tymosura nëse keni, një shtresë Sarmas, një shtresë proshutë ose brinjët e mishit të derrit. Shtoni gjithashtu lakër turshi të prerë në mes. Pasi të keni vendosur të gjithë Sarmas dhe proshutë, brinjë dhe salcë lakër të copëtuar, hidhni 2 gota shëllirë mbi të gjitha gjërat.

Gatuajini për 1 orë në nxehtësi të ulët. Disa njerëz, dhe duan të shtojnë këtë: merrni një tenxhere të vogël, shkrini gjalpin dhe miellin e skuqur derisa të skuqen, shtoni specin dhe pak ujë të ftohtë dhe bëjeni atë kremoze (ne e quajmë këtë «ajmbren«). Shtojeni këtë në sarma dhe gatuajeni për 2 deri në 3 orë.

La sarma më e mirë është të nesërmen, jo ditën kur e keni gatuar. Ju mund të hani sarma deri gjatë gjithë javës, gjithashtu mund të ngrihet porcione. Hahet me patate të gatuar në dhjamë derri dhe qepë, të quajtur «restani krump".

Burimi - Absolut Kroacia


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*