Çfarë të shohësh në Kordoba

Çfarë të shohësh në Kordoba

Nëse mendojmë për Andaluzinë, e dimë që kemi shumë qytete dhe cepa të tyre për të vizituar. Por sot, ne do të bëjmë një ndalesë në njërën prej tyre që është në këmbët e Sierra Morena. Kordoba është qyteti i tretë me më shumë banorë në Andaluzi. Në të mund të gjesh një trashëgimi të shkëlqyer nga kohërat e tjera. Sot ne ju themi çfarë të shohësh në Kordoba dhe 7 qoshet thelbësore të tij.

Siç e përmendëm mirë, është një qytet për tu njohur dhe me shumë kohë. Sa herë që hyjmë në të, do të na çojë nëpër një histori unike dhe një të kaluar të mbushur me krijimtari. ku lindën filozofë dhe poetë të mëdhenj të kohës. Zbuloni udhëtimin tonë të shkëlqyeshëm sot!

Çfarë të shohësh në Kordoba, Xhamia

Pa dyshim, një nga ndalesat e para është Xhamia e Kordobës. Site e Trashëgimisë Botërore që nga viti 1984 dhe ne po përballemi me një nga monumentet më të rëndësishme. Përveç bukurisë së saj imponuese e cila përbëhet nga më shumë se 1000 kolona, ​​duhet gjithashtu të kthehemi te vlera e saj historike. Ndërtimi filloi në 785.

Xhamia e Kordobës

Edhe pse më vonë ajo u zgjerua në disa raste. Në këtë mënyrë ajo u bë e dyta për nga madhësia në botë. Për të gjitha këto arsye, është një nga vizitat e detyrueshme që duhet të bëhen një herë në qytet. Nga ora 8:00 e mëngjesit deri në 9:30 të mëngjesit, me përjashtim të festave ose të dielave, ju keni qasje falas. Ndoshta nuk keni kohë për të parë shumë, por një pjesë të saj. Hyrja, pjesa tjetër e ditëve dhe orëve është 10 euro për të rriturit dhe pesë për fëmijët.

Alcazar i Monarkëve të krishterë

Një fortesë dhe një pallat që bashkohen brenda mureve të mëdhenj. Këtu Romaku dhe Visigothi bashkëjetojnë, por ka edhe penelata me origjinë Arabe. Kur Fernando III El Santo pushton Kordoba, ndërtesa ishte shkatërruar. Nuk do të zgjasë deri në Alfonso X El Sabio i cili fillon me restaurimin e tij. Alcazar i Monarkëve të krishterë ka pasur disa përdorime. Njëri prej tyre është burgu në shekullin e XNUMX-të.

Alcazar i Monarkëve të krishterë

Pa dyshim, është një zonë për t’u shijuar. Ju do të magjepseni nga katër kullat që kryesojnë mbi këtë fortesë. Ata do t'ju mirëpresin në oborre plot natyrë, të cilat na çojnë korridoret dhe dhomat e ndryshme ku mund të shohim kupola gotike të bëra prej guri. Isshtë e mbyllur të hënën, por ditët e tjera mund ta vizitoni nga mëngjesi herët deri në orën 15:00 pasdite. Të rriturit do të paguajnë 4,50 euro.

Urë romake

Një tjetër nga vendet që kanë më shumë vizita është Ura Romake e Kordobës. Nëse po mendonit se çfarë të shihni në Kordoba, tashmë e dini që është një tjetër nga ato ndalesat më shumë se të rekomanduara. Isshtë një urë e vendosur mbi lumin Guadalquivir. Njihet si «Ura e Vjetër», mbase sepse për disa shekuj ishte i vetmi në këtë qytet. Isshtë pjesë e qendrës historike të qytetit dhe u rimodelua në 2008.

Ura Romake në Kordoba

Megjithëse nëse kthehemi në ndërtimin e tij, duhet të flasim për SI dc Ajo ka një total prej 331 metrash dhe 16 harqe. Edhe pse thuhet se në formën e saj origjinale, ajo do të kishte një më shumë. Si kuriozitet mund ta themi atë në vitin 2014 disa skena nga Game of Thrones u regjistruan në këtë urë. Mund të shihet në sezonin e pestë të serialit në fjalë.

Oborret kordovane

Për turistët, Patiot Cordovan janë me interes të veçantë. Sigurisht, nuk është për më pak. Një qytet si ky gjallërohet falë tenxhereve me bimë shumëngjyrëshe që vendosen në oborre. Kështu që gjatë javës së dytë dhe të tretë të majit, thirrja festohet Festivali Cordovan Patios.

Patio me kordoba

Në të ka disa pjesëmarrës që tregojnë paisjet e tyre të bukura falas. Sigurisht, nëse nuk mund të shkoni në maj, nuk keni pse të humbisni shijimin e kësaj bukurie. Kështu që ju mund të shkoni në Palacio de Viana dhe t'i shijoni, pasi ka 12 patio dhe një kopsht të madh. Sigurisht, mos harroni se ky vend është i mbyllur të hënën.

Banjot kalifale

Në vitin 1903, këto Banja Kalifati u gjetën rastësisht. Ata ishin bashkangjitur në Alcazar Umayyad që u zhduk. Mendohet se ato ishin banjat më të rëndësishme në të gjithë qytetin dhe natyrisht, është një tjetër nga ata qoshet simpatik kur pyesim veten se çfarë të shohim në Kordoba. Ata u mbajtën nën kalifatin e Alhakén II.

Brenda, ne gjejmë disa dhoma dhe të gjitha ato janë të mbyllura mirë dhe të shoqëruara me qemere. Ata janë gjithashtu pjesë e qendrës historike të Kordobës dhe nga viti 2006 u hapën për publikun e gjerë. Nëse vizitoni këtë vend, do të duhet të paguani 2.50 euro dhe do të kaloni nëpër zonën e pritjes, si dhe dhomën e ndenjes ose kopshtin.

Sheshi Tendillas

Midis Banjove, Muzeumeve, Alcazar ose Xhamisë, është gjithashtu mirë të bëni një ndalesë tjetër. Bëhet fjalë për Sheshi Tendillas. Isshtë shumë afër forumit antik Romak dhe është pika kryesore e tregtisë në Kordoba. Pothuajse në bashkim me të ashtuquajturën Calle Gondomar, do ta gjejmë ora në shesh. Ky ka detajin se nuk godet me të vërtetë zhurmat, por përkundrazi që orët si dhe lagjet këndojnë një melodi kitare.

Sheshi i tendencave

Krishti i Fenerëve

Nuk ka rëndësi nëse jeni pak a shumë fetar, sepse ky cep do t’ju ​​bëjë të dashuroheni. Skulptori Juan Navarro León e krijoi atë në 1794. Ajo është e vendosur në Sheshi Kapuçin. Pa dyshim, një vend tjetër që është perfekt për t’u shijuar gjatë natës. Meqenëse kjo do të jetë kur të ndriçohen tetë fenerët që e rrethojnë. Ky vend ka dhënë mjaft vargje, përfshirë edhe atë që u interpretua nga Antonio Molina.

Krishti i Fenerëve Kordoba

Kur pyesim veten se çfarë të shohim në Kordoba, gjithmonë do të ketë qoshe dhe vende të tjera që janë më se thelbësore. Edhe pse kemi mbetur me këto që pa dyshim, ato janë gjithashtu shumë. A i keni vizituar tashmë?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*