Bimë dhe erëza që mund t’i gjejmë në Filipine

Akiote ose anatto

Ky është aksiota, ose anato, e kuzhinës së Filipineve

Falë faktit se disa popuj kanë banuar në Filipine gjatë historisë së tij, sot ky vend ka shumë ndikime gastronomike që nuk bëjnë asgjë më shumë sesa pasurojnë librin e tij tashmë të gjerë të gatimit me të cilin befasojnë çdo lloj shije dhe megjithëse sot të gjithë dinë shumë erëza që ndodhin në këtë gjerësi gjeografike, ne do t'ju kujtojmë disa nga ato që mund të provojmë në një ikje në këtë destinacion.

El Bauang ose hudhra filipinase, është fillimisht nga këtu; Ka një çmim më të lartë se hudhra normale pasi ka një cilësi të lartë dhe një aromë shumë intensive që i jep një prekje shumë të veçantë çdo lloj përgatitjeje gastronomike. Por nuk përdoret vetëm në gatim por edhe si pjesë e trajtimeve të plagëve, si një stimulues dhe madje si një antioksidant i fuqishëm natyral.

El kapanoneve Isshtë një djegës endemik nga Filipinet dhe është thelbësor në kuzhinën rajonale, diçka që mund ta shohim në shumë prej pjatave të tij, ndër të cilat spikasin pjatat ose salcat e para. Veryshtë shumë e lehtë për ta parë dhe shijuar atë në pjata të tilla si derr sinigan ose tinola pule ndër të tjera.

Shiko, ai aksiote, i njohur edhe si anato, vjen nga farat e një fruti që nuk hahet dhe ka formë si zemër. Ngjyra e kuqe e errët e shumë prej pjatave në librin e gatimit në Filipine është për shkak të veprimit të këtyre farave, të cilat nuk japin shumë aromë, por përmirësohen në kombinim me të tjerët.

Ashtu si me shumë kuzhina aziatike, xhenxhefili ka një prani të rëndësishme në kuzhinën filipine dhe është një erëz e përdorur gjerësisht, veçanërisht në supa dhe supe, duke siguruar një aromë të freskët dhe një aromë të padyshimtë intensive. A i njihnit këto erëza?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*