Liceu i Aristotelit

liceo_aristoteles

Deri në vitin 336 para Krishtit filozofi Aristoteli Grek themeluar në Athinë, shkolla e parë filozofike, ku ai u dha mësim nxënësve të tij, atëherë ajo u quajt Liceu për të qenë pranë tempullit të destinuar për Apollo Likeios, pranë Liceu Ishte një gjimnaz që përdorej nga të rinjtë vendas, më vonë filozofë të tjerë të kohës jepnin klasa atje, më vonë si shkolla Peripatetike, ata gjithashtu mësuan Theofaster, pasardhës i Aristoteli në Lice, gjithashtu Androniku nga Rodasi. Aristoteli studioi me Platonin dhe ishte kujdestari i Aleksandrit të Madh. Aty u edukuan elita e shoqërisë greke, ishte një nga tre shkollat ​​filozofike të kohës. Rrënojat e Liceut të themeluar nga Aristoteli u gjetën në qendër të Athinës, pak më shumë se një kilometër nga Akropoli. Në vitin 1996 kur po ndërtonin Muzeun e Artit Modern, ata zbuluan një pjesë të arenës ku studentët u stërvitën në luftime, pasi gjetën rrënojat, u tha që do të ishte një Muze i Hapur. Ato rrënoja u kontrolluan për 150 vjet.
Sipas burimeve nga Ministria Greke e Kulturës, punimet do të financohen nga kapitali privat dhe do të konsistojnë në vendosjen e një tavani të tejdukshme në rrënojat e Liceu për të vlerësuar mbetjet e disa prej objekteve të tilla si një dhomë luftimesh dhe banjot nga epoka romake. Rrënojat janë ruajtur mirë dhe janë gjetur vende për zhvillimin e mendjes dhe trupit.
Ministria Greke dëshiron të gjejë një formulë që bashkon arkitekturën antike dhe moderne dhe që të dy mund të bashkëjetojnë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*