Edukimi i fëmijëve spartanë

Edukimi i fëmijëve spartanë ishte një shtyllë themelore për krijimin e një nga ushtritë më të frikshme të antikitetit. Ai që ka hyrë në histori për pjesëmarrjen e tij heroike në beteja të tilla si Termopile nën komandën e mbretit të tyre, Leonidas I.

Të gjithë spartanët i ishin nënshtruar kësaj arsimimi luftëtar. Shoqëria e tyre ishte e ndarë në katër klasa shoqërore: homoi ose të barabartë, të cilët ishin qytetarë me të drejta të plota; të lëvizjet ose të huaj; të pjerrësi ose të liruarit dhe helotët ose shërbëtorë. Por të gjithë ata mund të përparojnë në shoqëri duke kaluar nëpër ato mësime. Nëse doni të dini më shumë rreth edukimit të fëmijëve spartanë, ju ftojmë të vazhdoni të lexoni.

Agogé, edukimi i fëmijëve spartanë

Ndërsa edukata e Spartanëve ishte gjithmonë e ashpër, ne mund të krijojmë një kohë kur ajo u bë ajo që dimë sot. Ishte në vit 669 para Krishtit pas disfatës së pësuar nga ushtria e tij në Hisias para trupave të Argos. Ky ishte një goditje e ndërgjegjes spartane, deri në atë pikë sa ata krijuan një formacion të ri për fëmijët e tyre: të ashtuquajturin Aggege, e cila i atribuohet Likurgu dhe ishte më e vështira nga Greqia antike.

Parimet themelore të Agogé

Nga ajo datë, arsimimi i fëmijëve spartanë u bazua në tre parime. I pari prej tyre ishte intensifikojnë edukimin e tyre moral dhe nxisin disiplinën e tyre. E dyta, ajo mësoni teknika të reja të luftës.

Dhe së fundmi, e treta konsistonte në rritjen e numrit të Spartanëve të stërvitur për të shërbyer në ushtri sa më shumë që të jetë e mundur, domethënë në mësues i hapur luftëtar për më shumë spartanë pa marrë parasysh nëse ishin apo jo qytetarë. Në këtë mënyrë, ushtria do të ushqehej nga të gjithë njerëzit në moshë luftimi.

Monumenti i Leonidas I

Një monument i mbretit Leonidas I

Si ishte arsimimi i fëmijëve spartanë?

Siç do ta kuptoni, për të ndërtuar ushtrinë e tyre të fuqishme, Spartanët duhej të fillonin duke trajnuar qytetarët e tyre që në moshë të re. Kështu, fëmijët jetuan deri në shtatë vjet me familjet e tyre. Por ligji i ndalonte këto lloj respekti me te vegjlit. Ata duhej t'i mësonin ata me errësirën, të ishin të nxehtë dhe të ftohtë, dhe madje ishin larë me verë. Kjo e fundit ishte për shkak të besimit se prodhonte konvulsione dhe se këto, për më të dobëtit, nënkuptonin vdekjen.

Faza e parë e Agogé

Deri atëherë, siç do ta shihni, arsimimi i fëmijëve spartanë ishte shume mizor. Sidoqoftë, më e keqja erdhi më vonë. Nga mosha shtatë vjeç ata u dorëzuan në polici, i cili i transferoi ata në kampe ku jetonin me djem të tjerë të moshës së tyre. Në këto nuk u lejohej të laheshin, ata mund të kishin vetëm një batanije ose himatim dhe ata fjetën në një shtrat me kallamishte. Ata nuk morën praktikisht asnjë ushqim dhe bosët e tyre i detyruan ta vjedhin atë. Nëse kapeshin duke vjedhur, ata ndëshkoheshin. Por (dhe kjo do të tërheqë vëmendjen tuaj më shumë) jo për të vjedhur, por për të qenë të ngathët në këtë mënyrë.

Deri në moshën dymbëdhjetë vjeçare ata mësuan lexoni dhe shkruanipor mbi të gjitha teknikat e luftimit dhe trajtimi i armëve. Tashmë në këtë periudhë e tij peedonomer ose mësuesi i nënshtroi ato ndaj të gjitha llojeve të privatësive. Megjithatë, mizorët ishin akoma ritet stërgjyshore në të cilën ata filluan. Njëri prej tyre do t’i bëjë flokët të qëndrojnë në këmbë.

Përbëhej nga një luftim trup me trup midis një prej fëmijëve dhe disa shokëve të së njëjtës moshë. Ajo u zhvillua para altarit të perëndeshës Artemis Orthia dhe i mituri që luftonte i vetëm duhej të mposhtte të tjerët dhe të kapte disa djathëra të depozituar në altar që përmendëm.

Nëse duket si një ritual i ashpër, ajo që do t'ju tregojmë tani është edhe më keq. Gjatë Pax Romana, kur Sparta kishte humbur fuqinë e saj, të përpiqej të bënte luftëtarë edhe më brutalë, dimastogozë për të zëvendësuar atë të mëparshmin. Në të njëjtin vend, fëmijët u vendosën në diell dhe fshikulluan pa mëshirë përpara vështrimeve të shikuesve nga e gjithë Sparta. Sipas historianit grek Plutarku, shumë nga ata djem të palumtur vdiqën gjatë kësaj ceremonie.

Asgjë më e këndshme nuk i priste ata që mbijetuan. Kur ata u bënë adoleshentë, ata iu nënshtruan testeve të gjimnopedi. Këto ishin festa ku u duhej të kapërcenin ushtrime shumë të vështira dhe të qëndronin me orë të tëra në këmbë dhe në diell.

Shifrat e Artemis Orthia

Figurat e gdhendura të Artemis Orthia

E gjithë kjo skenë, siç mund ta keni imagjinuar, u shoqërua nga dënimet çnjerëzore dhe të një disipline për të cilën kualifikuesi i hekurit nuk i mbetet mirë. Ata ishin të kontrolluar nga martongorofoi, i cili u kujdes edhe për dënimet.

Ndërsa morën këtë trajnim, ata u futën gjithashtu bindja dhe shoqëria. Por mbi të gjitha, shpërndarjen në komunitetedhe nëse u kushton jetën e tyre. Për këtë, u formuan grupe hierarkike në të cilat djemtë u integruan si një ananas gjithmonë në favor të së mirës publike.

Faza e dytë e Agogé: eireinado

Duhet ta dini se, me gjithë sa më sipër, arsimimi i disa fëmijëve spartanë nuk mbaroi. Shumica e tyre, tashmë të përgatitur për luftë, u kthyen në komunitet duke zgjedhur grupin të cilit i përkisnin.

Por ata që kishin shkëlqyer në trajnimin e tyre, hynë në i zhdukur, e cila ishte e bazuar në stimulimin e instinktit të tyre të mbijetesës dhe e cila ishte menduar të formohej grupe elite luftëtarësh.

Për këtë ata u përfshinë në Kriptimi, një institucion sekret. Kështu që trajnimi i tyre konsistonte në lënien e tyre vetëm në male, të zhveshur dhe pa provizione. Ata duhej të mbijetonin në atë situatë për një vit pa u kapur apo parë. Ata që i mbijetuan kësaj pjese të fundit të trajnimit u bënë hipje ose ushtarë elitë që madje mund të kujdeseshin për sigurinë e mbretit.

Edukimi i vajzave spartane

Ndryshe nga qytetet e tjera greke ku gruaja ishte e destinuar të ishte shtëpiake, në Spartë vajzat gjithashtu morën një arsimim të rëndësishëm. Shtë e vërtetë që ajo synonte të krijonte luftëtarë të rinj. Por për ta bërë këtë, ata duhej të ishin të aftë dhe aq të fortë sa mund të ishin.

Përkrenare spartane

Përkrenare e një luftëtari spartan

Kështu, mori trajnim në atletikë, mundje dhe gjimnastikë. Kishte madje konkurseve midis tyre. Ata gjithashtu u mësuan të ishin të rreptë në veshje dhe pamjen e përgjithshme. Për spartanët ishte më e rëndësishme të kishin gra të forta dhe të fuqishme sesa tërheqëse.

Përkundër gjithë kësaj, ne do t'ju tregojmë se gratë e Spartës kënaqeshin një status shumë më liberal sesa kolegët e tyre grekë. Ata mund të jetonin së bashku nën barazia me shoqëruesit e saj meshkuj. Besohet madje se ata stërviten së bashku.

Kur mbaroi trajnimin, gruaja spartane u martua. Por meqenëse burri i saj kalonte shumicën e kohës me shokët e tij të luftës, ai vështirë se kishte një jetë familjare. Sidoqoftë, për atë arsye, ishte ai që merret me mirëmbajtjen e ekonomisë së shtëpisë.

Si përfundim, edukimi i fëmijëve spartanë ishte e ashpërsisë së tepruar dhe ndonjëherë mizorisë, siç mund ta shihni. Në të kundërt, ushtria e Spartës kishte frikë në të gjithë Greqinë dhe ka hyrë në histori si shembull i disiplinës dhe guximit. Por me çfarë kostoje?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Luciana dijo

  Më duket e tmerrshme ajo që bënë me djemtë e varfër

 2.   CEILIA FERNANDA MESTAYER LOPEZ dijo

  HSHT E TREFISHME ÇFAR D B DNI K TOTIJ F CHMIJ

  1.    E keqe dijo

   po është e vërtetë, është gjithashtu e tmerrshme sesi ju mësuan të shkruani. Ata i bënë ato, dhe do është shkruar me «c»

 3.   babil dijo

  Ata mund të kenë qenë "të tmerrshëm" por kështu dolën ushtarët më të mirë të botës antike.

 4.   Julian Romero dijo

  Pershendetje dua t'ju them se jam homoseksual hahahaha informacioni eshte puthje e mire

 5.   Martin Alvarez dijo

  Do të doja të arrija atë që dua

 6.   rodrigo dijo

  ata janë budallenj asgjë nuk del nga ajo që na duhet dhe për të gjithë fajin e saj

 7.   Martin Alvarez dijo

  Përshëndetje, si janë botimet? Ato janë maksimoma e të internuarit, ne mund të argëtohemi, përshëndetje për Ariel dhe Roro dhe për shoqëruesit e rrotullave dhe për jakelinën e preferuar.

 8.   takeksoni pin pon dijo

  Martin është homoseksual

 9.   takeksoni pin pon dijo

  allan guecooooooooooooooo
  🙂

 10.   takeksoni pin pon dijo

  martin guecooooooooo
  🙂
  🙂
  🙂
  3 :)

 11.   Camila Ameri dijo

  keq i çmendur për atë që do të na shërbejë në jetë kockave daaaa

 12.   Evelyn (@ Dayana72508477) dijo

  Faleminderit

 13.   Karolina Mansilla dijo

  Përshëndetje, unë jam Carolina Rodriguez dhe më pëlqen shumë ky informacion. Është ajo që më duhej për të studiuar. Tani mund të studioj në paqe dhe të jem në gjendje të mbaroj afatin e mesëm.