Pallati Infantado

Pallati Infantado

Thirrja Pallati Infantado Isshtë një pallat, siç sugjeron emri i tij, me detaje të një fortese dhe ka një stil gotik elizabetan. Quhet, si dhe është pjesë e një stili të Kurorës së Castile. Një informacion më shumë për të shijuar një bukuri unike që ndodhet në Guadalajara.

Ndërtimi i tij filloi në fund të shekullit të XNUMX-të, me urdhër të oigo López de Mendoza. Palacio del Infantado thuhet se është unike në llojin e vet kur autorët duan t'i referohen një vepre si kjo. Si pjesa e fasadës, ashtu edhe gjithçka që do të gjejmë brenda, nuk do të pushojnë të na mahnitin.

Historia e Pallatit Infantado

Ky pallat ndodhet në Plaza de España, ku gjendeshin shtëpitë kryesore të familjes. Por disa kohë më vonë, Íñigo López de Mendoza i shkatërroi në mënyrë që të ndërtonte një ndërtesë të re. Në radhë të parë, u pa fasada, e cila deri në vitin 1483 ishte përfunduar tashmë. Pastaj erdhi ndërtimi i oborrit dhe më në fund, struktura e tij themelore mund të vlerësohej. Në shekullin e XNUMX-të u zhvillua këtu, dasma midis Philip II dhe Isabel de Valois. Disa vjet më vonë filluan disa reforma: U hapën dritare të reja, u dekoruan tavanet e sallave dhe u prezantua edhe kopshti mitologjik.

çfarë të shohësh në Pallatin Infantado

Kur Mendoza duhej të linte Guadalajara, atëherë pallati mbeti pa mysafirë. Sigurisht, në fund të shekullit të XNUMX-të, një pjesë e tij u shit në këshillin e qytetit. Një nga përdorimet që kishte pas kësaj shitje ishte si kolegj për jetimët e prindërve ushtarakë. Sigurisht, në mes të luftës civile të vitit 1936, Palacio del Infantado u sulmua seriozisht. Në vitet 60-të ajo u mundësua përsëri, por është e vërtetë që diçka kishte humbur gjatë luftës dhe megjithëse duket si kurrë më parë, thuhet se ndonjë shkëlqim nuk iu kthye asaj. Sot duhet thënë se është selia e Muzeut Krahinor.

Një vizitë në Palacio del Infantado

Nëse duhet të përshkruajmë stilin e tij, mund të thuhet se ai ka detaje gotike, siç ndodh në pjesën e ballkoneve. Por në fasadë ka edhe penela Trashëgimi maure, deri në artin Mudejar dhe qëndro me Gotiken Elizabetane që kemi përmendur tashmë. Për këtë arsye, secila pjesë që bën një vizitë në këtë vend do të na lërë me cepat më të veçantë.

Vizitoni Pallatin Infantado

Fasada

Kur shohim fasadën duhet të flasim për art gotik civil. Isshtë një stil që u zhvillua në Evropë në Mesjetën e vonë. Në këtë fasadë, do të bien në sy disa pjesë në formë diamanti që duken të theksuara ose të spikatura. Por nëse ngremë sytë lart, shohim që ballkonet sikur na mirëpresin. Në mënyrë që të hyjmë nga dera kryesore, ne do ta bëjmë atë në këtë pjesë. Por mos prisni të keni një derë të përqendruar mirë, por do ta gjeni në anën e majtë. Fasada është bërë prej guri gëlqeror që u soll nga një zonë që ishte më shumë se 50 kilometra larg këtij vendi.

Mbulesa

Fasada gjithashtu meriton vëmendjen tonë, siç është rasti me pjesën tjetër të pallatit. Ka shume detajet e ndërtesave të tjera të shekullit të XNUMX-të. Dera është midis dy kolonave. Ajo ka një hark dhe figura të ndryshme, si dhe një mburojë, atë të Mendozës, e cila mund të shihet si dy burra që e mbajnë atë.

Historia e Pallatit Infantado

Patio Qendrore ose Patio de los Leones

Ka një formë drejtkëndëshe dhe ka harqe të dyfishtë. Meqenëse është i përbërë nga galeritë me hark, si në pjesën e poshtme të saj dhe në pjesën e sipërme, e cila është gjithashtu shumë e ngjashme. Sigurisht, galeritë mbështeten nga një seri kolonash dhe këto janë me origjinë toskan. Emblema e një prej familjes Mendoza ishte luanët dhe ata gjithashtu portretizohen atje. Këtu ju gjithashtu mund të shihni mburojat, si dhe letra në Gotik që shpjegojnë historinë e një pallati të tillë.

Kopshti

Edhe pse nuk ishte e zakonshme të dekorohen këto vende me kopshte të mëdhaDuket se këtu ishin thyer rregullat. Në këtë mënyrë, dikush mund të shohë një tjetër nga vendet që i japin asaj bukuri të madhe dhe nga ku mund t'i vlerësojmë të gjitha detajet më lehtë.

Patio i luanëve Pallati Infantado

Brendësia e pallatit

Në brendësi gjejmë Muzeu Guadalajara. Meqenëse do të jetë ky që zë një pjesë të madhe të pallatit. Aty ku zakonisht vendosen ekspozita të përkohshme, ishin dhomat private të dukës. Disa afreske që datojnë nga shekulli XVI ruhen akoma. Gjithashtu në argjend të ulët mund të shihni piktura të ndryshme për të thithur më shumë artin e djeshëm dhe gjithmonë.

Tarifat dhe çmimet

Duhet thënë që Hyrja në Patio de los Leones është plotësisht falas. Pra, nga e marta deri të dielën mund të hyni në të, duke filluar nga ora 9:00 e mëngjesit. dhe pasdite deri në orën 20:00 pasdite. Ju mund të hyni për të parë vetëm këtë pjesë ose të qëndroni dhe gjithashtu të shijoni zonën e muzeut. Sigurisht, ia vlen dhe është që ju të paguani 3 euro për të. Ai do të mbyllet të hënën dhe muzeu gjithashtu do të mbyllet të dielën pasdite. Mbani në mend se në ditën e Krishtlindjes, 31 dhjetor, e premte e mirë ose 8 maj, ajo gjithashtu do të jetë e mbyllur. Përveç kësaj, duhet të merrni parasysh edhe disa ditë të festivaleve vendorë siç është XNUMX shtatori.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*