Veshje për burra hindu

Veshje për burra hindu

Për veshjet e përdorura në Indi, shumë prodhues përdorin pëlhura me cilësi dhe ngjyra të ndryshme. Në rroba burrash, pëlhurat janë të përgatitura për t'i bërë ballë çdo lloj moti të keq ose janë gjithashtu të përqendruara në doktrinat e fesë.

të gjithë veshje për burra në Indi ata kanë qenë duke kaluar nëpër modifikime. Kjo pasi pak nga pak ndikimi islamik ka hyrë ngadalë në kulturën indiane, duke modifikuar edhe stilet e veshjeve.  

Ndikimi mongol Në veshjet indiane shënohet edhe sot nga xhaketat e lidhura që mund të shihet sot në disa veshje. Kjo xhaketë e lidhur në bel quhet xhamë dhe nëse vishet me pantallona, ​​emri i plotë është pizhame.

Të gjitha rroba indiane ajo plotësohet me disa bizhuteri prej ari dhe argjendi dhe ato përdoren nga unaza në këmbë ose kthetra në kopsa për zonën e hundës (megjithëse kjo e fundit përdoret vetëm nga gratë).

Njerëzit më të pasur të Indisë shpesh mbajnë zbukurime të dukshmes, cilat janë ato që kufizojnë klasat, më shumë sesa pëlhura në të cilën janë krijuar rrobat tuaja.

Llojet e kostumeve hindu për burra

dhoti

Dhoti, një kostum hindu

Dhoti janë një lloj kostumesh hindu që është përdorur në Zona e Bengalit Kryesisht, por pak nga pak është bërë një veshje e përdorur në më shumë pjesë të Indisë.

Shtë një veshje me formë drejtkëndëshe dhe që është projektuar tërësisht në pambuk. Mund të matet deri në 5 metra dhe është mbështjellë rreth trupit.

Në shumicën e rasteve, dhoti Isshtë një lloj veshje që është në ngjyrë të bardhë ose krem. Zakonisht mbështillet rreth zonës së belit dhe midis këmbëve. E gjata, merrni pantallona të lehta, por elegante dhe të sipërme.

Khalat

Khalat, një tjetër veshje hindu për burra

Khalat janë kostume hindu projektuar në pambuk ose mëndafsh (varet nga mënyra se si e dëshiron secili person) dhe përdoret në shumë pjesë të Indisë. Kjo lloj veshje mund të vishet nga burrat dhe gratë, pasi nuk ka asnjë lloj dallimi gjinor.

Kjo veshje përdoret zakonisht si një çmim nderi, ashtu si manteli përdoret në Indi.

Kirpan

Kirpan

Edhe pse kjo nuk është një lloj veshje si e tillë, ajo është gjithashtu pjesë e burrave në Indi. Isshtë një armë e vogël vetëm për qëllime simbolike. Kamë simbolizon fundin e shtypjes dhe padrejtësisë.

kjo Komplet i veshjeve për burra në Indi, është i veshur në rripin e quajtur Gatra. Më parë ishte një shpatë e madhe që përdorej në ceremoni, por në ditët tona, ajo është bërë vetëm një kamë e vogël për t'u veshur në rroba.

Ky aksesor nuk mund të përdoret kurrë si armë.

Kurta

Kurta, një nga kostumet më të njohura hindu

El Kurta Ato janë një lloj tjetër i kostumeve hindu për burrat nga India që përbëhet nga një këmishë e gjerë dhe e lirë që normalisht arrin në zonën e gjurit dhe mund të vishet nga burra ose gra në mënyrë të paqartë. Në rastin e grave, kurta arrin mbi gju.

Edhe pse në kohën e fundit, Kurta Zakonisht vishet me xhinse, normalisht vishet me pantallona Salwar dhe churidar. Këto pantallona janë të gjera, por ato kanë veçori që janë ngjitur në zonën e kyçit të këmbës.

Ky lloj veshje mund të vishet si veshje zyrtare, edhe pse shumë njerëz e veshin atë çdo ditë.

Churidar ose salwar

Churidar ose salwar

El churidar është një lloj shumë i popullarizuar i pantallonave dhe është bërë një variant i pantallona salvar; Sidoqoftë, salvari ndryshon në atë që pakësohet në kyçin e këmbës dhe kon churidar pak para se të mbërrijë, gjë që u jep atyre një pamje krejtësisht të ndryshme, duke e bërë skicën e këmbëve të dukshme në këtë të fundit.

Llojet më të mira të pantallonave të këtij stili janë ato që kanë pak elasticitet, pasi që kur janë kaq të ngushta, është e rëndësishme që personi që i përdor mund të lëvizë lirshëm.

Shahtoosh

Shahtoosh

Ky komplement quhet "kënaqësia e mbretërve”Dhe është një lloj shalli i thurur shumë mirë në të cilin përdoren fije të ndryshme të flokëve të antilopës. Thurësit e këtij lloji shall janë endës kashmiri dhe ata bëjnë vepra të vërteta arti.

Më parë, këto shall ishin një luks i vërtetë për personin që i mbante ato, pasi që për shkak të prodhimit të tyre të shtrenjtë dhe shumë kohë, çmimi ishte shumë i lartë. Përveç kësaj, kërkohej shumë aftësi për të qenë në gjendje të qepësh qimet e antilopës, sepse ato kanë një diametër prej 9 mikrometra.

Personi që kishte një shall të tillë kishte në zotërim një objekt shumë të shtrenjtë dhe me vlerë.

A ka qenë e qartë për ju se çfarë janë kostumet më tipike hindu për burra?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

30 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   Izrael dijo

  Tunikat, fundet dhe veshjet pa pirun për burra janë opsioni më i mirë, për shëndetin, komoditetin dhe respektin. Pantallonat janë një torutra gjatë gjithë kohës

 2.   ximena dijo

  sepse ata përdorin vetëm modele mashkullore për të veshur ato rroba sepse nuk përdorin burra të vërtetë nga India

 3.   Nicolas dijo

  si eshte veshja jote

 4.   adiela dijo

  Përdorimi i OVEROL, ose pantallonave, po promovon sëmundjet moderne të burrave: impotencë, sterilitet, probleme të prostatës, kancer të testikujve. Asnjë pjesë e trupit të burrave nuk është e mavijosur ose abuzuar aq shumë sa organet gjenitale. Ka shumë më tepër arsye që e justifikojnë burrin të VESH P SKR SHKALLTST. Pantallonat kanë qenë një simbol i abuzimit, ekspozicionizmit dhe poshtërimit ndaj grave dhe foshnjave. Shumë më mirë, më e shëndetshme, më komode dhe më e respektueshme dhe inovative, që burrat të veshin funde, apo fustane me një fund.

 5.   Gustavo dijo

  Ne poezitë që kanë kostum tipik të ftohtë i kanë këta njerëz përveç që është shumë komode

 6.   Jose dijo

  Për mua është një veshje e rehatshme dhe elegante, e shkëlqyeshme, do të doja ta kisha përdorur në vendin tim. Komoditeti dhe shëndeti së pari.

 7.   Gabriel dijo

  hooooooooooooooooooooola

 8.   Gabriel dijo

  Përshëndetje babi, i fundit me të zeza, ai bie bukur
  hoooooooooooooooooooooooooooo baba!

 9.   Gabriel dijo

  nuk është ajo që unë imagjinoj me atë në të zi ahyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy babi unë dua të shoh smile .. buzëqeshjen tuaj

 10.   Gabriel dijo

  E di që ju jeni pak indian por gjëja e madhe nuk del

 11.   Gabriel dijo

  dhe nese jam guy yyyyyyyyyyyyyyyyyyy ?????????????????????? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
  Unë dua që ju të dini se ju shtriheni me mua në shtrat, babi në të zezë !!!!!!
  lart bilbilave !!!!!!!!!!!!!!!

 12.   fran dijo

  ju mund të dërgoni lidhjet se si të përdorni një dhoti

 13.   Maria Emilia dijo

  Kostumet e tyre tipike janë shumë të bukura për shkak të presionit të kombinimeve të tyre
  si në ngjyra ashtu edhe në pjesë rrobash.

 14.   HAAAAAAA dijo

  INDIAN OFT E INDIS HA KAN THE DJALIN PENIS JAAAAAAAAA

 15.   citlali dijo

  Ata nga India kanë një .... Ata tashmë e dinë se për çfarë e përdorin.

 16.   raul dijo

  Një propozim shumë burrëror dhe elegant

 17.   tina dijo

  uyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy nga moda këtu në Kolumbi por ato rroba janë të freskëta dhe gratë gjithashtu

 18.   Colima Meksikë dijo

  No Mamen është një veshje e jashtëzakonshme, elegante, mistike dhe veçanërisht zotërinjtë duken jashtëzakonisht tërheqës dhe shkaktojnë eksitim dhe e bëjnë imagjinatën të fluturojë. Kur vajzat takojnë një INDU, prekeni atë dhe ata do të ndjehen sikur po udhëtojnë në Indi dhe të rrethuar nga djem të bukur.

 19.   ztefan dijo

  BURRAT MOST T BE BUKUR T IND INDIS AND DHE ASNJERHER TO T TO THON PR RROB THET E TYRE I DUA TIJ Q WH SHIKONI DETIN E INDISITH PA JEGEJE TAG SHPENZUAR
  CUTE !!!!!!! 1

 20.   josabeth dijo

  Ky i çmuar i jep burrit një ajër mistizmi në të njëjtën kohë të elegancës, këtë të bukur

 21.   kalep dijo

  Unë i dua rrobat nga vendet e tjera, por është e vështirë kundër këtu në Bolivi, Santa Cruz. Unë do të doja t'i blija ato rroba dhe detaje të tjera, si mund t'i gjej, ju lutem?

 22.   Jose Alfredo Velasco dijo

  Dikush e di se ku mund ta blej atë lloj rroba, mos lexo që është nga vetë India, vetëm se dua të blej dhe këtu ku jetoj nuk e shesin dhe e vërteta është që unë e dua sepse kam gjak indian por unë dua gjithçka nga India
  përgjigje x fas është koreoja ime earvanggogh@hotmnail.com

 23.   ali dijo

  Unë kam miq indu dhe ata nuk vishen ashtu por ajo veshje më duket shumë komode

 24.   Ricardo dijo

  CILAT JAN SITET Q TO T BE JEN N gjendje të shohin dhe të blejnë rroba për burra INDU, FALEMINDERIT

 25.   renfadatsgarraf dijo

  Në Barcelonë në rrugën Casp është dyqani Tribal Area

 26.   Yuli dijo

  ajo kulturë është pak e çuditshme
  nuk e besoj???

 27.   ngushëllues dijo

  Rrobat e tyre tipike janë interesante, por ajo që nuk më pëlqen tek indu është se ata adhurojnë çdo kafshë, për shembull minjtë.

 28.   aleksinë dijo

  xhixhi rrobat e tua haha ​​xd xd

 29.   maria de los angeles sanxhez alvarez dijo

  djali im duhet të dalë i veshur me indu ku mund të marr një kostum

 30.   natashagb26 dijo

  Interestingshtë interesante por ata duhet të shpjegojnë më shumë ngjyrat orijen por mua më pëlqente dhotiiiiiiii