Japan Rail Pass, mënyra më e rehatshme për të udhëtuar në Japoni

Kalim hekurudhor Japoneze

Nëse jeni duke planifikuar një udhëtim në JaponiDuhet ta dini se sapo të jeni atje, treni do të jetë mjeti juaj më i mirë i transportit. Shtë një nga mënyrat më komode për të shkuar nga një vend në tjetrin. Pra, nëse e kemi zgjedhur tashmë transportin, tani duhet të marrim Udhëtarin e Hekurudhës së Japonisë.

Shtë një biletë me të cilën mund të udhëtoni nëpër të gjithë rrjetin e gjerë hekurudhor që keni në Japoni. Sigurisht, ka edhe disa përjashtime që duhet të dihen. Gjeni gjithçka që duhet të dini rreth tij Kalim hekurudhor Japoneze dhe zbuloni këtë mënyrë të thjeshtë për të qenë në gjendje të udhëtoni pa incidente të mëdha.

Çfarë është Pass Rail Rail?

Siç e kemi përmendur tashmë, e ashtuquajtura Pass Rail Rail është një biletë që ju jep juve akses në rrjetin hekurudhor të Japonisë. Ne gjithashtu mund ta përcaktojmë atë si një lloj pasimi. Me të, ne do të përdorim shumicën dërrmuese të trenave që menaxhohen nga kompanitë e grupit të quajtur JR.

Në cilat trena kam qasje?

Siç kemi përmendur, ju mund të keni qasje me Japan Rail Pass në shumicën dërrmuese të trenave, veçanërisht për në ato që bëjnë pjesë në grupin JR (Hekurudha Japoneze). Më pak në disa nga të ashtuquajturit trena me shpejtësi të lartë. Ju do të jeni në gjendje të hyni në Shinkansen, përveç Nozomi dhe Mizuho.

Çfarë është Japonia Rail Pass

Akoma, një nga avantazhet më të mëdha është se ju mund të përdorni Linja Tokyo Yamanote. Një linjë që do të të lërë në të gjitha pikat kyçe të këtij qyteti. Ka edhe linja lokale të autobusëve JR, si dhe tragetin JR Miyajima. Ju gjithashtu mund të shkoni në Narita Express që do të vizitojë zonën e aeroportit dhe vendet në Tokio.

Ku mund ta blej Japan Rail Pass?

Një nga pyetjet kryesore është të dish si të blini këtë lloj bilete. Veryshtë shumë e rëndësishme të dini se është gjithmonë më mirë ta blini para mbërritjes në Japoni. Pse? Epo, sepse çmimi do të jetë pak më i ulët sesa nëse e blini në Japoni. Nga ana tjetër, pasi të jetë atje, ai ekziston vetëm në disa stacione shumë specifike. Pra, është gjithmonë më mirë të mos e rrezikosh atë.

Ku mund ta blini Japan Rail Pass

Blerja në internet është opsioni juaj më i mirë. Uebfaqja do t'ju dërgojë një lloj kuponi që do të duhet ta shlyeni kur të mbërrini në Japoni. Bestshtë më mirë të bëni blerjen rreth tre muaj para udhëtimit tuaj. Sapo të jeni atje, do t'ju duhet të shkoni në një zyrë të JR që do të shihni në aeroporte dhe stacione treni. Do të jetë këtu ku do të shkëmbehet kuponi dhe ju duhet të thoni në cilën datë do ta përdorni.

Llojet dhe çmimet e Pass Rail Rail të Japonisë

Ju keni kalime prej 7 ditësh, si dhe 14 dhe 21. Në secilën prej tyre ju mund të zgjidhni nëse dëshironi lejen e gjelbër që do të jetë e klasit të parë ose, turistike ose e klasit të dytë. Duhet thënë se meqenëse trenat janë më shumë se të shkëlqyera, klasi ekonomik është gjithmonë i përshtatshëm. Ju do të kurseni pak dhe do të shkoni në rehati. Qafa turistike 7 ditore kushton rreth 218 euro.

Përdorimi i Pass Rail Rail

Një prej 14 ditësh, gjithashtu në turist, 348 euro dhe së fundmi, nëse zgjidhni 21 ditët atëherë do të duhet të paguani 445 euro. Fëmijët deri në 11 vjeç do të paguajnë gjysmën. Ndoshta nëse udhëtojmë në sezonë të lartë ose pushime, atëherë është e përshtatshme të paguajmë pak më shumë dhe të zgjedhim të bëjmë një rezervim në vendin tonë. Nëse, nga ana tjetër, shkoni në klasë të parë ose të ashtuquajturën Pass Green, atëherë çmimet ndryshojnë pak. 7-ditëshi ka një çmim prej 291 euro. Ndërsa 14 ditët, 472 euro. Më në fund, nëse qëndrimi juaj do të jetë 21 euro, do të duhet të paguani 615 euro.

Kush do të marrë një Pass Rail Rail të Japonisë?

Në këtë rast duhet thënë se Japonia Rail Pass është menduar për udhëtarët e huaj. Por po, për qëllime turistike dhe se ato janë një periudhë e shkurtër kohe në Japoni. Në këtë mënyrë, ajo është në dispozicion për çdo lloj udhëtar i huaj si një vizitor i përkohshëm. Edhe pse kjo lloj bilete nuk ishte menduar për njerëzit me kombësi japoneze, këtë vit kjo ka ndryshuar pak. Duket se nëse plotësojnë një seri kërkesash disi të rrepta, ata gjithashtu mund të përfitojnë prej tij.

Shëlbeh Qafën e Hekurudhës Japoneze

A mund të rezervoj një vend?

Shumica e trenave të shprehur kanë vende që mund të rezervohen. Megjithatë, nuk ka asnjë në trenat lokalë. Për të bërë një rezervim vendesh, është gjithnjë më e shtrenjtë, përveç nëse keni një Pass Rail Rail të Japonisë. Në këtë mënyrë, ajo do të jetë plotësisht falas. Nuk është e detyrueshme të rezervoni një vend, edhe pse nëse do të bëni një udhëtim të gjatë është më e këshillueshme. Në të njëjtat stacione, keni zyra ku mund të bëni rezervime, pasi që ky shërbim nuk është i disponueshëm në internet.

Rezervoni vendet me Japan Rail Pass

A ia vlen të bleni Japan Rail Pass?

Kjo biletë ia vlen nëse do të zbulojmë vende të ndryshme. Kjo do të thotë, nëse do të vizitoni vetëm Tokion ose Rajonin Mount Fuji si dhe diku tjetër, mund të mos ia vlejë më. Më shumë se gjithçka, sepse ato janë vende specifike që mund të paguani për bileta të vetme. Japonia Rail Pass duhet të lëvizë, për të qenë në gjendje të shikojë vizita në vende shumë të ndryshme dhe të mbani në mend se çdo ditë do të ndryshoni destinacionin tuaj. Nëse keni ndërmend të kënaqeni Kyoto, si dhe Tokio, Kobe ose Hiroshima ndër të tjera, atëherë po do t'ju dëmshpërblejë. Ju do të kurseni shumë para me Japan Rail Pass.

Nëse tashmë e kishit të qartë për destinacionin tuaj, tani keni një nxitje të re për ta njohur më mirë. Padyshim, Japonia është një nga zonat me shumë hijeshi, me kënde unike dhe sigurisht, me kujtime të shkëlqyera që ia vlen të shijohen. Pra, çfarë mënyrë më të mirë për ta bërë atë sesa duke investuar në një biletë që na lejon të kemi qasje në të gjitha këto.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*