Darka e Krishtëlindjes në Kubë

La navidad Shtë një kohë shumë e veçantë për të qenë larg shtëpisë, në një udhëtim, në pushime. Personalisht, më pëlqen të kaloj pushimet në një vend tjetër, në një kulturë tjetër. Ju gjithmonë jetoni ndryshe. Kështu që, sot, ne pyesim veten se si jetojnë Krishtlindjet në Karaibe dhe çfarë Darka e Krishtëlindjes në Kubë.

Kuba është një vend me një traditë të krishterë, kështu që me siguri do të gjejmë tradita shumë të ngjashme me ato Spanjolle. Ose jo? Le të shohim.

Krishterimi në Kubë

Megjithëse ka një liri të madhe fetare në ishull, kolonia ka lënë një gjurmë të fortë të krishterë në të. Sidoqoftë, tregtia e skllevërve nga Afrika ka prodhuar gjithashtu një interesant dhe sinkretizëm i madh fetarPra, ka shumë fetar afrikan në ishull.

Kjo është parë, për shembull, në praktikën e santeri, një kult i Afro-Kubanëve që në kohërat koloniale burrat dhe gratë e sjella nga Afrika duhej të praktikonin të fshiheshin.

Sot, sigurisht, nuk është kështu, dhe Santeria bashkëjeton me katolicizmin. Kisha thotë se a 60% e popullatës kubane është katolike. Ka edhe protestantë, kisha të ndryshme, myslimanë, hebrenj dhe budistë, thjesht për të përmendur besimet më të rëndësishme.

Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që nga Revolucioni Kuban praktika fetare ishte e kufizuar dhe që nga ajo kohë nuk ishte shumë e lehtë për të praktikuar ndonjë fe. Pak nga pak, me kalimin e dekadave dhe ndryshimet e botës, kjo situatë po ndryshonte dhe ekzistonte një e caktuar pajtimi midis shtetit dhe kishës katolike në veçanti dhe fetë në përgjithësi.

Krishtlindjet në Kubë

Kur mendoni për numrin e Krishtlindjeve që keni festuar, numrin e dekoratave, pemëve, dritave dhe dhuratave që keni parë në jetën tuaj ... pyesni veten se si është ajo Krishtlindjet në Kubë janë diçka si një festë relativisht e fundit. Dhe po, është Dhe arsyeja ka të bëjë me atë që kemi në seksionin e mëparshëm. Për një kohë të gjatë feja, nëse nuk ishte e ndaluar, nuk inkurajohej aspak.

E vërteta është se shumica e Kubanëve nuk kujdesen aspak ose aspak për festat fetare të fundvitit. Ka edhe nga ata që janë gjithashtu pak të inatosur që për një kohë kjo pjesë e Krishtlindjeve është më e pranishme dhe është një ngjarje tregtare më shumë se fetare. Të dyja.

Krishtlindja në botën perëndimore nuk është më vetëm një moment takimi, bashkësie me tjetrin dhe ndjenjave dhe dëshirave të mira. Ka shumë kohë që ka kaluar dhurata, shpenzime, blerje ... dhe në Kubë ajo që është më pak e bollshme janë paratë. Pra, ekziston një festë që konsumerizmi ju nxit të festoni, por nuk keni para për të. Ekuacioni i keq.

Por a është e gabuar të kalosh një Krishtlindje pa para? Sigurisht që jo, gjithmonë duhet të jetë kështu, nëse më pyetni. Pra, çfarë është e mirë për këtë Krishtlindjet në Kubë kanë të bëjnë më shumë me bashkimin familjar dhe kaloni një kohë cilësore me të dashurit dhe miqtë sesa me shkëmbimin xheloz të dhuratave. Pra, nëse jeni duke kërkuar për një Krishtlindje jo tregtare, Kuba është destinacioni i treguar.

Duhet thënë që Sot ju shihni më shumë frymë të Krishtlindjeve në rrugë, me zbukurime dhe sende të tjera. Për shembull, në Calle Obispo të famshme ose në Havana e Vjetër në përgjithësi varen kurora ose shfaqen pemë të Krishtlindjeve dhe burra dëbore në dyqane. Jashtë këtu, është shumë e rrallë të shohësh dekorata dhe të mos përmendësh parada apo ceremoni të ndezjes së dritave me ngjyra. Shkëmbimi i përshëndetjeve me fqinjët? Ose

Disa njerëz vendosin pemën e Krishtlindjes në shtëpitë e tyre, por mund të mos ketë dhurata poshtë dhe as dhurata për të shkëmbyer. Sigurisht, kush ka një pemë ka një grazhd. Ju nuk do ta shihni Santa Claus askund, as do të dëgjoni këngët e Krishtlindjeve ose të shihni kartolina të Krishtlindjeve. Përtej parave që shpenzohen për diçka tjetër, nuk ka zakon.

Gjithashtu, edhe pse është një festë katolike / e krishterë ata që praktikojnë Santeria zakonisht ato ditë i kalojnë edhe me familjen e tyre. Përkundër faktit se sot feja dhe shteti nuk po luftojnë, e vërteta është se katolicizmi nuk ka qenë në gjendje të kthehet në numrin e besimtarëve që kishte para Revolucionit, as nuk ka para për parti, ngjarje dhe të tjerët, kështu që kremtimi zakonisht reduktohet në ushqim me familjen dhe fëmijët që nuk shkojnë në shkollë.

Dita më e rëndësishme është Nata e Vitit të Ri, shumë më tepër sesa Krishtlindja, thjesht sepse ajo është festuar gjithmonë dhe nuk është ndaluar kurrë. Më vonë, brenda botës së krishterë, momenti më i rëndësishëm është prag i Krishtlindjes, siç ndodh në shumë vende të tjera të Amerikës Latine. Shumë më shumë se 25 dhjetor, nata e 24 është momenti ku familja ribashkohet dhe të gëzojnë një Darka e Krishtëlindjes në Kubë.

Darka është ushqim tradicional kuban dhe pjata më e zakonshme është mishi i derrit. Nëse familja është e madhe, edhe e gjithë kafsha është gatuar dhe zakonisht shërbehet me të delli i skuqur, perime dhe oriz. Ju gjithashtu hani derr gjiri, mish derri i pjekur me oriz dhe fasule të zeza, gjethe delli, kroketa ...

Për ëmbëlsirë duket puding me oriz ose patate te embel, flanndonjëherë disa tortë me çokollatë zhytur mirë në rum, rumi që nuk pihet. Në thelb bëhet fjalë për një aheng, mbledhjen së bashku, ngrënien, pirjen, vallëzimin, duke luajtur disa lojëra argëtuese dhe duke kaluar natën.

Po nese, nëse ka dhurata ato hapen pas orës 12 të natës. Kështu që gjithçka fillon rreth orës 9:10 të darkës, e ndjekur nga ëmbëlsirë, muzikë dhe biseda, dhe përfundon diku në mëngjes pasi të hapni dhuratat dhe të vazhdoni takimin.

Por a nuk ka ndonjë lloj feste popullore? Po, Parrandat. Festohet 24 Dhjetori Palët, por ato nuk kanë të bëjnë me Krishtlindjet, ato bien vetëm në prag të Krishtlindjeve dhe pastaj bëhen më të popullarizuara. Më të njohurat janë Parrandas de Remedios, me fishekzjarre dhe gjithçka. Dhe ato janë të bukura, aq sa UNESCO i ka përfshirë ato në listën e tij të Trashëgimi e paprekshme e njerëzimit.

Siç e shihni Krishtlindja nuk është një kohë e keqe për të shkuar në një udhëtim në Kubë. Bota nuk ndalet, pasi në vendet e tjera, nuk është komerciale, por shumë shoqërore. Dhe darka e Krishtlindjes është shumë tradicionale, kështu që nëse keni fatin ta ndani atë me një familje kubane, do të ushqeheni shumë mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)