Kuba dhe origjina e emrit të saj

Emri Kubë

Isshtë ishulli më i madh në Antile dhe një nga destinacionet më të mira turistike në Karaibe. Një vend unik dhe i veçantë për kaq shumë arsye dhe me një histori të gjatë dhe interesante. Por, Nga vjen emri i Kubës? Cila është origjina e emrit të saj? Kjo është pyetja që ne do të përpiqemi të zgjidhim në këtë post.

E vërteta është se origjina etimologjike e fjalës Kubë nuk është aspak e qartë dhe është ende objekt polemikash midis studiuesve edhe sot. Ka disa hipoteza, disa më të pranuara se të tjerat, dhe disa prej tyre me të vërtetë kurioze.


Së pari, duhet sqaruar një pikë e rëndësishme: kur Kristofor Kolombi Ai arriti në ishull për herë të parë (më 28 tetor 1492), në asnjë moment nuk mendoi se po vinte këmbën në një kontinent të ri. Në fakt, sipas llogaritjeve të tyre të gabuara, ajo tokë e re mund të ishte vetëm Cipango (siç dihej Japonia atëherë), me të cilën nuk konsiderohej mundësia e pagëzimit të ishullit në asnjë mënyrë.

zorrë e trashë në Kubë

Christopher Columbus arriti në ishull më 28 tetor 1492, duke dëgjuar për herë të parë fjalën "Kubë" nga goja e popullit indigjen.

Vite më vonë, Spanjollët vendosën ta quanin këtë zbulim me emrin e Ishulli Juana, për nder të princit të ri John, fëmija i vetëm mashkull i Mbretër katolikë. Sidoqoftë, ky emër nuk u kap më. Padyshim, kjo u ndikua nga fakti i vdekjes së parakohshme në 1497 të personit që u thirr të ishte pasardhës i kurorës, në moshën 19 vjeç.

Më pas, përmes dekretit mbretëror të 28 shkurtit 1515, u bë një përpjekje që emri zyrtar i Kubës të ishte ai i Ishulli Fernandina, për nder të mbretit, por emri i vendit nuk u kap. Në fakt, aktet zyrtare të gjysmës së dytë të shekullit të XNUMX-të i referohen vetëm këtij territori nën emrin Kubë.

Origjina autoktone

Sot shpjegimi më i pranuar për pyetjen "nga vjen emri i Kubës" është ai i origjina autoktone.

Shumë Kubanë e duan idenë se emri i vendit të tyre vjen nga një fjalë e vjetër indigjene: Kubë, e përdorur ndoshta në gjuhën e folur nga Tainos. Kjo fjalë do të thoshte "Tokë" ose "kopsht". Sipas kësaj teorie, do të kishte qenë vetë Kolombi që do ta kishte dëgjuar këtë emërtim për herë të parë.

Për më tepër, është e mundur që e njëjta fjalë të jetë përdorur nga popuj të tjerë vendas të ishujve të tjerë të Karaibeve, gjuhët e të cilave vinin nga e njëjta rrënjë, familja gjuhësore Arauca.

kade

Nga vjen emri i Kubës? Sipas disa ekspertëve, kjo mund t'u referohet maleve dhe lartësive

Brenda të njëjtës hipotezë autoktone, ekziston një variant tjetër që sugjeron që kuptimi i këtij emri mund të lidhet me vendet ku mbizotërojnë lartësitë dhe malet. Kjo duket se demonstrohet me disa emra vendesh të duhur Kuba, Haiti dhe Republika Dominikane.

Babai Bartolomeu i Shtëpive, i cili mori pjesë në pushtimin dhe ungjillizimin e ishullit midis 1512 dhe 1515, thekson në veprat e tij përdorimin e fjalëve "kubë" dhe "cibao" si sinonime për gurët dhe malet e mëdha. Nga ana tjetër, që atëherë dhe deri më sot emri autokton i Kubanakan në rajonet malore të qendrës së vendit dhe Lindjes.

Emri i Kubës do të ishte kështu një nga ato rastet në të cilat peizazhi i jep emrin vendit. Fatkeqësisht, mungesa jonë e tanishme e njohurive në lidhje me gjuhët Taino dhe Antillean na pengon ta pohojmë këtë më prerazi.

Hipoteza kurioze për origjinën e fjalës Kubë

Megjithëse ekziston një farë konsensusi midis historianëve dhe gjuhëtarëve se nga vjen emri i Kubës, ka hipoteza të tjera kurioze që ia vlen të përmenden:

Teoria Portugeze

Ekziston edhe një Hipoteza Portugeze për të shpjeguar se nga vjen emri i Kubës, megjithëse aktualisht vështirë se merret në konsideratë. Sipas kësaj teorie, fjala "Kubë" vjen nga një qytet në jug të Portugalisë që mban këtë emër.

Kubë, Portugali

Statuja e Kolombit në qytetin portugez të Kubës

"Kuba" e Portugalisë ndodhet në rajonin e Alentejo e poshtme, afër qytetit të Bejës. Shtë një nga vendet që pretendon të jetë vendlindja e Kolombit (në fakt ka një statujë të zbuluesit në qytet). Ideja që mbështet këtë teori është se do të ishte ai që do të kishte pagëzuar ishullin e Karaibeve në kujtim të atdheut të tij.

Edhe pse është një hipotezë kurioze, i mungon ashpërsia historike.

Teoria arabe

Edhe më çuditshëm se ai i mëparshmi, megjithëse ka edhe disa mbështetës. Sipas saj, toponimi "Kuba" do të ishte një ndryshim i fjala arabe koba Kjo u përdor për të përcaktuar xhamitë që kryesohen nga një kupolë.

Teoria arabe është themeluar në vendin e zbarkimit të Christopher Columbus, Gjiri Bariay, aktualisht në provincën e Holguinit. Atje do të kishin qenë format e rrafshuara të maleve pranë bregdetit që do t'i kujtonin lundërtarit atë të kobave arabe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*