Informacion rreth Kubës

makina tipike të Kubës

Kurdoherë që mendoni për Kubën, peisazhe të harlisura, plazhe të bukura, njerëz të gëzuar dhe miqësorë, si dhe zakone dhe traditat e Kubës që shumë prej nesh e dinë tashmë. Por edhe nëse nuk është hera e parë që udhëtoni në këtë vend të Karaibeve, është një ide e mirë të informoni veten dhe të mësoni pak më shumë për këtë ishull të mrekullueshëm. Prandaj, më poshtë ndajmë informacion në lidhje me Kubën dhe disa fakte kurioze rreth Kubës.

Faktet kurioze për Kubën

rruga e Kubës me flamur

Për të rishikuar shkurtimisht fakte kurioze të Kubës, ne do të përqendrohemi në disa aspekte të tilla si historia, zhvillimi dhe informacione të tjera në lidhje me Kubën që do të jenë të dobishme për ju.

Historia e Kubës

kuti me informacion në lidhje me Kubën

 • Ndoshta nuk e dini, por emri zyrtar i Kubës është "Republika e Kubës", i cili nga ana e tij përbëhet nga Ishulli i Kubës, Isla Juventud dhe disa arkipelagë më të vegjël.
 • Udhëtarët që përsëriten shpesh i referohen Cuca si "El Caimán" ose "El Cocodrilo", kryesisht për shkak të mënyrës se si duket se është forma e saj kur shihet nga një pamje ajrore.
 • Për shkak të shtrirjes së saj territoriale, Kuba konsiderohet si ishulli më i madh në Karaibe, pasi ajo mbulon një sipërfaqe prej 110.860 km².
 • Jo vetëm kaq, Kuba ka më shumë se 11 milion banorë, duke e bërë atë ishullin e dytë më të populluar në Karaibe, si dhe ishullin e gjashtëmbëdhjetë më të populluar në të gjithë botën.
 • Një tjetër nga fakte interesante të Kubës është se banorët e saj të parë ishin indianë amerikanë të njohur si Ciboney. Ata emigruan nga Amerika e Jugut, ndërsa Taíno arriti nga Hispaniola gjatë shekullit të XNUMX-të pas Krishtit dhe Guanajatabey, të cilët ishin të vendosur në pjesën perëndimore të Kubës kur mbërritën për herë të parë Evropianët.
 • Christopher Columbus arriti në bregun verilindor të Kubës më 28 tetor 1942, shumë afër asaj që tani njihet si Bariay, në Provincën e Hoguín. Në atë moment, Kolombi pretendoi ishullin e Kubës për Mbretërinë e re të Spanjës.
 • Megjithëse nuk ka siguri për këtë, besohet se emri i Kubës rrjedh nga gjuha Taíno. Përkthimi juaj më i afërt mund të jetë "Vendi ku toka pjellore është e bollshme" (cubao) ose "Vend i bukur" (kobana). Besohet gjithashtu se Christopher Columbus e quajti Kubën pas Ciudad Kubës në Portugali.
 • Vendbanimi i parë spanjoll në Baracoa u themelua nga Diego Velázquez de Cuéllar në vitin 1511.

Zhvillimi i Kubës

vizatim kubë

 • Havanë është qyteti më i populluar në Kubë Me më shumë se 2 milion banorë, është gjithashtu i treti më i populluar në Karaibe. Isshtë kryeqyteti i Kubës dhe është këtu ku ndodhen organet më të larta të Shtetit dhe Qeverisë së Kubës.
 • Për shkak të zhvillimit të ishullit si një Koloni Spanjolle, popullsia vendase e Kubës ra shpejt, kryesisht si pasojë e sëmundjes, si dhe kushteve të vështira që ekzistonin në shekullin tjetër.
 • Një numër i madh i skllevërve afrikanë u importuan në Kubë në mënyrë që të punonin në plantacionet e kallamit të sheqerit dhe kafesë. Si rezultat, Havana u bë lapsi i nisjes për flotat vjetore me thesare që udhëtojnë në Spanjë nga Peruja dhe Meksika.
 • Kuba mbeti një koloni spanjolle deri në 1898, megjithëse deri në pesë presidentë të ndryshëm u përpoqën të blinin ishullin midis 1845 dhe 1898. Në fakt, President McKinley ofroi 300 milion dollarë për të blerë Kubën, pak para se amerikanët ta pushtonin atë gjatë Luftës Spanjolo-Amerikane të 1898.
 • Kuba fitoi pavarësinë e saj pas disfatës së Spanjës në Luftën Spanjollo-Amerikane. Pavarësisht nga fakti dhe falë Traktatit të Parisit, Shtetet e Bashkuara u lanë me kontrollin e ishullit si protektorat në Janar 1899 dhe zgjatën kontrollin e tij deri në 1902.

Fakte më kurioze rreth Kubës

Fidel Castro

Ne do ta përfundojmë artikullin me katër fakte kurioze rreth Kubës që duhet të dini:

 • Në vitin 1959, Fidel Castro shfaqet në skenë si një pjesë kryesore në ushtrinë rebele të revolucionarëve komunistë që përfundimisht do t'i çonte ata drejt fitores. Nga ai moment, qeveria autoritare e Fidel Castro do të zgjaste për 50 vjet, deri në Shkurt 2008, kur ai u detyrua të hiqte dorë nga pozicioni i tij për shkak të ndërlikimeve shëndetësore.
 • Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Dwight David Eisenhower, miratoi në 1960, një plan të CIA-s për të armatosur dhe trajnuar një grup refugjatësh Kubanë me qëllimin e përmbys qeverinë e Kastros. Pushtimi i famshëm i Gjirit të Derrave u zhvillua në 14 Prill 1961. Në atë kohë, rreth 1.400 refugjatë Kubanë zbarkuan në Gjirin e Derrave, megjithatë ata dështuan në përpjekjen e tyre për të përmbysur Qeverinë.
 • Në Kubë, të gjithë shtetasit që janë mbi 16 vjeç dhe të cilët nuk janë dënuar për një vepër penale mund të votojnë. Zgjedhjet e fundit të mbajtura në Kubë ishin në 3 Shkurt 2013, zgjedhjet e radhës në 2018.
 • Raúl Castro, i cili aktualisht qeveris Kubën, ka njoftuar se do të largohet nga detyra për vitin 2018, në fund të mandatit të tij aktual 5-vjeçar.

A dini më shumë fakte kurioze të Kubës Çfarë mund të shtojmë në ato që ju kemi thënë? Na tregoni në lidhje me përvojën tuaj dhe na ndihmoni të zgjerojmë këtë informacion në lidhje me Kubën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   Mariam dijo

  Cristobal Colon arriti në Kubë në 1492 jo në 1942 hahaha, përshëndetje

 2.   Putlockerykam dijo

  Periudha televizive 2019-20 po formësohet si viti më i vështirë, si dhe më i panumërti ende. Ka oferta të mëdha pilotësh të mahnitshëm, fillestarë që vijnë, si dhe vetëm si disa ristartime / ringjallje në punë, gjithashtu. Sidoqoftë siç pohon pretendimi, "Dal me të vjetrën, me markën e re". Ndërsa disa koleksione po përfundojnë në një notë të lartë të para-planifikuar, të ekuilibruar mirë, jetëgjatësitë e shfaqjeve të ndryshme janë zvogëluar në zhvillim të shkurtër. Prandaj, për fat të keq, më poshtë është një listë e të gjitha shfaqjeve TELEVIZIONE të cilave ju mund t'iu tregoni lamtumirë këtij viti.

  Më gjeni në