Këshilla në Kubë, po ose po

Tipi në Kubë

Nëse ka diçka që nuk mund t'i shpëtojmë në Kubë, ajo është bakshish. Isshtë e zakonshme, pritet kështu që duhet ta merrni parasysh në të gjitha shpenzimet tuaja në ishull. Por ne mund t'ju ndihmojmë pak me përqindjet.

Për shembull, nëse është për të dhënë informata kush parkon makinën për ju mund t’i lini nga 25 cent në 1 CUC pa problem. Në Kubë nuk ka njehsorë parkimi dhe shumë pak vende ku duhet të paguash, por sa herë që dëshiron që dikush të parkojë makinën për ty, duhet të japësh diçka në këmbim. Atje jane parkingtë licencuarit që madje kanë një listë me çmime zyrtare. 25 cent të paktën, 1 CUC në diskotekat ose restorantet më të shtrenjta.

Në lidhje me këshillë për stafin e hotelit dhe vendpushimin Si rregull i përgjithshëm, diçka i lihet dikujt që ju ka bërë një shërbim të veçantë. Nëse banakeri ju shërbeu pas disa orësh, nëse çupa ju lau diçka, ajo lloj gjëje mund të shlyhet me disa para. Një dollar ose 20 CUC është mirë nëse qëndroni një javë. Se mund të shpenzoni gjithsej.

Nëse ka dikë në banjë, banjo është e pastër falë këtij personi dhe është e përshtatshme t'u jepni atyre edhe disa para. Midis 10 dhe 25 cent është e mjaftueshme. Në restorante maja mund të jetë midis 5 dhe 10 përqind. 10% zakonisht ngarkohet në llogari, por nëse nuk jua shtuan atë atëherë kjo është përqindja përkatëse që duhet të lini. Nëse ka muzikantë, në bar, në restorant apo kafene dhe ata luajnë muzikë që ju dëshironi, atëherë mund t'u lini atyre një dollar.

Së fundmi, udhëzuesit e udhëtimeve mund të shpërblehen me 2 CUC për person në ditë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*