Pallati i Konteshës së Revilla de Camargo, muze arti

Muzeu i Artit Dekorativ të Havanës

Kur ndodhi revolucioni kuban, shumë pronarë kubane u desh të emigronin sepse qeveria u konfiskoi pronat. Një nga këta njerëz ishte Kontesha e Revilla de Camargo, María Luisa Gómez-Mena, një zonjë e pasur që zotëron fabrika sheqeri.

Pallati i Konteshës së Revilla de Camargo u ndërtua me shumë luks në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe pasi u shpronësua u shndërrua në një Muze të Arteve Dekorative. Kjo është arsyeja pse ne mund të hyjmë dhe të shijojmë luksin që dikur ishte rezervë ekskluzive e kësaj zonje të pasur.

Muzeu i Arteve Dekorative të Havana-s është në rrugët e 17-të dhe E, në zonën e Vedado. Kontesha dinte të merrte në atë kohë Dukes of Windsor, mbretin anglez që abdikoi dhe gruan e tij të Amerikës së Veriut, dukeshën e Alba, kontet e Barcelonës, midis të ftuarve të tjerë të shquar. Pallati ka njëmbëdhjetë dhoma dhe dyzet dyer gjithsej dhe është i dekoruar me qejf. Para se të shndërroheshin në një muze, shumë vepra të vlefshme dekorative të artit u gjetën pas një muri me tulla në bodrum: pesë kanavacë romantike franceze të shekullit të XNUMX-të.

E vërteta është se pas revolucionit Kontesha shkoi në mërgim dhe vdiq në Spanjë në 1965. Shtëpia u la në duart e qeverisë dhe po ashtu edhe brendësia e saj. Sot ajo strehon 33 mijë vepra arti dhe ka pjesë nga koha e Louis dhe Napoleon III, porcelani anglez dhe prodhimet franceze. Ka dymbëdhjetë sallë ekspozite: Dhomë ngrënjeje me orë dhe skulptura, Sallon neoklasik me një sekretar i cili ishte i Marie Antoinette, the Dhoma e Buduareve me pjesë të punimeve të arta franceze nga shekulli i XNUMX-të, Vestíbulo me mermeret e saj italiane, Salla e Ekraneve Lindore, me ndarje kineze nga shekujt XNUMX, XNUMX dhe XNUMX, shek Dhoma Orientale me një qilim të bukur Persian, Dhoma Sevres, Salloni Anglez dhe Salloni Eklektik, me ekspozita të përkohshme.

Pallati i Konteshës së Revilla Camargo Ajo ka tre banjo, por vetëm një është në shfaqje dhe është ajo në dhomën kryesore, një banjo e veshur me porcelan francez, xham italian dhe shumë mermer.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*