Setenil de las Bodegas: arti i gdhendjes së gurit

Kantinat e verës Setenil de las Pueblos Blancos

En kufijtë e Cádiz, pothuajse duke prekur provincën e Malagës, ndodhet një qytet i konsideruar Pasuri me interes kombëtar turistikl per shume arsye. Por kryesorja është padyshim aftësia e tij për t'u përshtatur me atë mal në të cilin Setenil de las Bodegas Wasshtë gdhendur disa vjet më parë. Dëshironi të udhëtoni me ne në këtë qytet magjik në Andaluzi?

Histori e shkurtër e Setenil de las Bodegas

Rruga Cuevas del Sol në Setenil de las Bodegas

Fotografi: Alberto Piernas

Edhe pse data e lindja e Setenil de las Bodegas, ekspertët konfirmojnë se, duke gjykuar nga objekte të ndryshme të gjetura në afërsi të zonës, qyteti do të kishte qenë banuar për më shumë se 5 mijë vjet. Një datë më shumë se larg nga ngjarjet e ndryshme që e bënë këtë qytet të gërmonte në mal një nga qytetet më të shquara në Andaluzi si gjatë pushtimit Nasrid që strehoi Spanjën Jugore ashtu edhe për Ripushtimin që do t'i jepte fund më shumë se dhjetë shekujve domain.

Në fakt, do të ishte në 1407 kur marrja e asaj që në atë kohë quhej Villa de Setenil do të bëhej një nga lëvizjet më strategjike gjatë Ripushtimit. Vendndodhja e saj gjatë rrugës për në Granada e çoi atë të ishte ripushtuar në 1407, duke qenë vendi që do të strehonte deri në shtatë zona nga mbretërimi i Juan II të Castile deri në ngritjen e Monarkëve Katolikë, duke u bërë i njohur si Spetem Nihil (ose Shtatë Sites), skica e emrit me të cilin sot ky qytet është i njohur në të gjithë botën.

Tashmë nën sundimin e krishterë, Setenil u emërua "villa de realengo", duke marrë një Kartë privilegjesh në 1501 që do të tërhiqte një numër të tillë titujsh dhe përmend vetëm të krahasueshëm me ata që mbante qyteti i Seviljes në atë kohë. Prej atëherë e tutje, ky qytet i lavdishëm filloi rrugën e tij të përqafuar nga rritja e hardhive (prandaj i famshmi "de las Bodegas"), gjueti dhe peshkim, duke e bërë atë një nga qytetet më të famshme në Andaluzi.

Një mjedis unik i larë nga lumi Guadalporc structuren, struktura e tij e mrekullueshme e përshtatur në mal nuk e ka kthyer vetëm Setenil de las Bodegas në Pronë Turistike e Andaluzisë, por në një ndalesë të detyrueshme të thirrjes Rruga e Fshatrave të Bardha të Cádiz-Málaga. Në fakt, kjo bëhet një gjë e domosdoshme për të parë nëse jeni në qytete si Jerez de la Frontera ose Ronda, pragjet perfekte të këtij qyteti të vjetër ku ka shumë për të parë dhe përjetuar.

Çfarë të shihni në Setenil de las Bodegas

Mushkëritë e shkëlqyera të bardha në mes të tokave të egra të një Cadiz që kufizohet me Malagën, Setenil de las Bodegas është një kënaqësi për shqisat. Thjesht duhet t'i afrohesh vendit të tij më të famshëm, Rruga Cuevas del Sol, për të kontrolluar praninë e të gjitha atyre shtëpive të skalitura në një mal që nga ana tjetër mbështet pjesën tjetër të qytetit të vjetër. Një atmosferë e hollë në të cilën mund të shijosh kallamishte dhe shijshme të Cádiz, duke përfituar nga freskia e shkëmbinjve ose duke shijuar praninë e ballkoneve që hapen fjalë për fjalë në shkëmbin e madh.

Një shëtitje e përjetshme dhe tradicionale në të cilën, natyrisht, këto dallohen vendet e mëposhtme për të parë në Setenil de las Bodegas gjatë një mëngjesi, megjithëse ky autor rekomandon rënien nga qyteti në muzg gjatë muajve të verës, pasi temperaturat janë zakonisht mjaft të larta.

Kompleksi Historik-Artistik

Shtëpi të gdhendura në shkëmb në Setenil

Zemra e qytetit, e përcaktuar nga rruga e lartpërmendur Cuevas del Sol, përbën mushkërinë kryesore turistike të Setenil de las Bodegas; aq sa edhe u emërua Kompleksi Historiko-Artistik në vitin 1985. Sepse mbi të gjitha, Setenil është një vend për të shëtitur, për të frymëzuar hijeshinë e pozitës së tij të privilegjuar ose për të shijuar një ditë tapas në një nga shumë tarracat që dalin nga lumi ndërsa kalon nëpër qytetin e vjetër. Një grup shtëpish të bardha që plotësojnë modelin perfekt "Streha nën gurë" aq karakteristike për këtë zonë. Nëse po kërkoni më shumë kënde me këtë lloj shtëpie, mos harroni të vizitoni vende të tilla si Calle Mina, Calle Herrería, Calle Jabonería ose Calle Triana, të gjithë ata në zemër të qytetit.

Kalaja e Setenil

Kalaja e Setenil de las Bodegas

Ngritur në shekulli i trembëdhjetë Gjatë dominimit mysliman, kjo kështjellë Nasrid që nga ana tjetër shërben si një fortesë e përsosur përfshin një kompleks ndërtesash ndërtimore që do të kënaqin dashamirët e historisë. Nga 40 kullat e saj te banjot e saj ose xhamia, ajo e kalasë së Setenil vazhdon të jetë një nga fortesat e pakta myslimane që ruan pjesën më të madhe të strukturës së saj mesjetare urbane.

Kisha e Zojës së Mishërimit

Kisha më e rëndësishme në Setenil de las Bodegas Ajo mishëron një pjesë të historisë së qytetit pasi është gdhendur në stilet Mudejar dhe Gotike, pasi vendi përbëhet nga dy kisha, secila me një stil të ndryshëm. Përveç kësaj, Setenil përfshin një gamë të gjerë konstruksionesh fetare siç janë ato jo më pak kurioze Vetmia e San Sebastianit ose Vetmia e San Benitos.

Sheshi Andaluzi

Sheshi Andaluzian i Setenil de las Bodegas

Pasi të kaloni në rrugën e famshme Cuevas del Sol, do t'ju duhet të ngjitni një kodër të pjerrët nga Calle Ronda derisa të arrini në Plaza de Andalucía të njohur. Një tjetër nga vendet më të famshme për të parë në Setenil ku ka një atmosferë të hollë të shpërndarë në tarracat e saj, tregjet e përkohshme ose festimet e vogla folklorike.

Pikëpamja e El Lizón

Një tjetër nga atraksionet më të mira të Setenil de las Bodegas banon në këndvështrimet e saj. Vende që pavarësisht arritjes pas disa rrugëve të pjerrëta ia vlen të vizitohen kur bëhet fjalë për të marrë fotografinë më të mirë. Mos humbasë pikëpamja e Kishës së Zojës së Mishërimit ose ajo e El Lizón, e vendosur menjëherë pas kopshteve Manuel Galán dhe ideale për të marrë një pamje panoramike të paharrueshme të këtij parajsë të bardhë dhe kafe.

Nëse e gjeni veten duke ndjekur Rrugën e Fshatrave të Bardha, zonën e Sierra de Grazalema ose qytetin e gjallë të Ronda, mos e humbni mundësinë për t'iu afruar këtij qyteti historik ku mund të zbuloni artin e të jetuarit të përqafuar nga shkëmbinjtë.

Dëshironi të vizitoni Setenil de las Bodegas?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*