Kërkesat për të hyrë në Australi

Si të merrni një vizë për Australinë

Gjeni se si të merrni një vizë për Australinë. Jo pa njohur më parë të gjitha llojet e vizave dhe hapat që duhet të ndiqni për ta bërë udhëtimin tuaj të paharrueshëm.

Feja Australiane

Feja Australiane

A e dini se cila është feja e Australisë? Zbulojmë se cilat janë fetë kryesore të Australianëve dhe nga vijnë.

Të Dielën

Turizmi në Australi

Këto janë vendet më të mira për të shijuar plotësisht turizmin në Australi. Ju nuk mund të humbisni gumën e madhe pengesë ose Tasmaninë e pabesueshme!

Suedi

Muzgët më të bukur në botë

Këto perëndime dielli më të bukura në botë na kujtojnë nevojën për të udhëtuar dhe për t'u bërë diçka më soditëse.

Auditoriumi i Sidneit

Si janë njerëzit në Australi?

Në këtë post mësojmë pak më shumë për Australinë dhe si janë Australianët, si dhe disa nga karakteristikat e tyre shoqërore.

Bravo lart

Gjeste kurioze në Australi

Ka gjeste që bëhen pa qëllime të këqija në çdo kohë, megjithëse ka vende ku ato që mund të na duken normale janë të vrazhda.

Gadishulli i Koburgut

Gadishujt kryesorë të Australisë

Sot do të njohim gadishujt kryesorë të Australisë. Le të fillojmë turneun në Gadishullin Cobourg, një gadishull të vogël i vendosur në ...

Rrafshnaltat në Australi

Këtë herë do të njohim rrafshnaltat kryesore të Australisë. Le të fillojmë turneun në Atherton Plateau, një pllajë pjellore që ...

Akullnajat në Australi

A e dini se në Australi mund të vizitoni akullnajat? Po, një prej tyre është Glacier Gotley, një akullnajë që ka një ...

Mali Osa

Male të rëndësishme në Tasmani

Tasmania është një destinacion i shkëlqyeshëm për sportet aventureske, posaçërisht për alpinizmin. Le të njohim malet më të rëndësishme të saj.

Spitalet në Australi

Spitalet kryesore në Australi

Sot do të dimë se cilët janë spitalet më të mira në Australi. Le të fillojmë duke përmendur rastin e Spitalit Mëshirë, një spital privat i vendosur në ...

Marion grasby

Shefat e famshëm australianë

Me këtë rast do të takojmë kuzhinierët më të njohur në Australi. Le të fillojmë duke përmendur Marion Grasby, i lindur në 1982 në ...

DJ Bonez

DJ më të mirë australianë

Këtë herë do të takojmë DJ-të më të rëndësishëm në Australi. Le të fillojmë duke përmendur George Kordas, i njohur më mirë si ...

Banka Kombëtare e Australisë

Bankat kryesore të Australisë

Këtë herë do të zbulojmë se cilat janë bankat më të rëndësishme në Australi. Le të fillojmë duke përmendur Bankën Kombëtare të Australisë, ...

Ushqime organike

Ushqime Lokale Tasmaniane

Nëse po kaloni përmes Tasmanisë nuk mund të ndaloni të provoni disa produkte vendore. Le të fillojmë duke përmendur wasabi, një përbërës themelor ...

Sektori i Turizmit në Tasmani

Ekonomia e Tasmanisë

Tasmania ka një ekonomi të bazuar në sektorë të ndryshëm dhe me eksporte kryesisht në tregjet aziatike. Një nga

Malet blu

Vargmalet e Australisë

Sot do të vizitojmë vargjet kryesore malore të Australisë. Le të fillojmë turneun në Malet Blu, rajonin malor të Uellsit të Ri nga ...

Lumi Murray

Lumenjtë e Australisë

Këtë herë ne do të praktikojmë turizmin lumor në Australi, duke vizituar disa nga lumenjtë e tij më të rëndësishëm. Le të fillojmë turneun ...

Këngë të famshme Australiane

Këtë herë do të flasim për këngët më të famshme Australiane. Le të fillojmë duke përmendur True Blue të John Williamson, një këngë ...

Droga në Australi

Në Australi një projekt i diskutueshëm i legalizimit të ilaçeve i është propozuar qeverisë kombëtare

Gjuhët Aborigjene Australiane

Gjuhët Aborigjene Australiane përfaqësojnë deri në njëzet e shtatë familje Australiane në gjuhë Aborigjene. Në shekullin e 350-të, kishte rreth XNUMX ...

Shëndeti në Australi

Këtë herë do të flasim për çështjen e shëndetit në Australi. Kujdesi shëndetësor në Australi është ...

Demografia në Australi

Këtë herë do të flasim për demografinë në Australi. Për gati dy shekuj shumica e kolonëve, ...

Mësoni Spanjisht në Australi

Një nga mjetet më të mira që kemi kur vendosim të jetojmë në një vend tjetër është gjuha jonë amtare. Ata që flasin anglisht shumë ...

Trenat midis Sidneit dhe Melburnit

Po flasim për mënyrën e bashkimit të dy qyteteve më turistike dhe më të rëndësishme në Australi: Sidnei dhe Melburni. Ne kemi biseduar më parë për ...

Peisazhet e Australisë

Java mbaron dhe deri të hënën nuk do të takohemi më me lajme, lajme, ekskursione dhe peisazhe të kësaj bukuroshe ...

Pavarësia Australiane

Të gjithë e dimë që Australia lindi si një koloni britanike, por e vërteta është se ajo fiton pavarësinë e saj. E di si? Epo,

Qendrat Arkeologjike në Australi

Mund të mos tingëllojë shumë tipike për kulturën Australiane, por në vendin oqeanik ne gjithashtu gjejmë mbetje arkeologjike ...

Burger Australian

Burgerët janë ushqime dhe të famshëm në të gjithë botën. Dhe gjithashtu në Australi kështu që australianët kanë ...

Si të shkoni në Tasmania

Tasmania është një destinacion që nuk mund të humbasësh, një ishull i mrekullueshëm që shijon të katër stinët e vitit ...

Zonat e Mbrojtura në Australi

Australia ka një numër të mirë të zonave të mbrojtura që janë përgjegjëse për ruajtjen e natyrës së saj pa komplikime dhe dëmtime të mëdha, ...

Si është moti në Australi

Thjesht shikoni hartën e Australisë për të ditur se është e pamundur që ky ishull-kontinent i madh të ketë vetëm një klimë. Nje

Ecje me deve në Australi

Fluturoni, vraponi, lundroni, kanoe, kajak ose lundroni. Australia ofron shumë mundësi kur bëhet fjalë për të shijuar ...

Australia dhe rajonet e saj

Pas Grenlandës, Australia është ishulli-kontinenti më i madh në botë dhe kur bëhet fjalë për ta përshkuar atë, madhësia e saj mbingarkohet ...

Turizmi Kulturor në Australi

Për këtë rast ne lëmë destinacionet klasike për të përmendur për të vënë pak më shumë theks në atë që ...

Rrjetet Sociale në Australi

Këtë herë do të flasim për praninë e rrjeteve socialeº në Australi. Le të fillojmë duke përmendur se Australia kryeson ...

Dollari australian

Kur të shkoni në Australi do të duhet të merreni me dollarin Australian, monedhën vendase. është shkurtuar AUD dhe është ...

Moda Australiane për Burra

Moda, më shumë se dy dekada më parë, ishte vetëm një tendencë e prirur ekskluzivisht drejt grave, por në kohët e fundit ...

Çfarë është masazhi Australian?

Relaksimi, ne të gjithë kërkojmë në një moment për ta ndjerë atë përmes metodave të ndryshme, dhe kjo nuk është për t'u habitur ...

Nafta në Australi

Këtë herë do të flasim për naftën. Ndër llojet e vajit ekzistojnë tre: parafine, asfalt dhe i përzier.

Aktore të famshme Australiane

Këtë herë do të flasim për disa aktore të famshme Australiane. Një aktore e famshme me origjinë Australiane është Nicole Kidman,

Punë turizmi në Australi

Siç dihet, turizmi është një aktivitet me popullaritet të madh sot, çdo ditë në çdo vend të botës ...

Dyqane rrobash në Australi

Ka disa marka veshjesh që gëzojnë një prestigj të gjerë për shkak të popullaritetit dhe cilësisë së mirë që paraqesin, ...

Dieta Australiane

Në parim ekzistojnë dy lloje të proteinave nga pikëpamja ushqyese: kemi ato me thithje të shpejtë dhe ...

Udhëzues pazar në Sidnei

A jeni inkurajuar të shkoni në një turne pazar në Sidnei? Ky qytet është padyshim një zgjedhje e mirë nëse ...

Kuzhina Australiane

Nëse ajo që po kërkoni në kuzhinën Australiane është të gjeni "anën e egër" është e nevojshme të kërkoni një restorant ku ...

Turizmi Rural në Australi

Qëndrimi në Australi për turizmin rural është një nga zgjedhjet më të mira që mund të bëni. Guxoni ta dini ...

Peshkimi në Australi

Nëse jeni adhurues i peshkimit, dhe keni menduar të udhëtoni në Australi, atëherë keni vendosur për opsionin ...

Shpikjet dhe zbulimet Australiane

Ndër shpikjet më të rëndësishme Australiane mund të përmendim kremin kundër diellit. Vlen të përmendet se përbërësi kryesor i tij është ...

Ngrohja Globale në Australi

Ngrohja globale tashmë po i bën efektet e saj të dukshme në Australi. Një nga më të dukshmet janë thatësira, pa ...

Muzikë Aborigjene Australiane

Muzika Aborigjene Australiane nuk mund të ishte e njëjtë pa didjeridoo, e njëjta që është një instrument muzikor, e njëjta ...

Zotat australianë

Brenda mitologjisë Australiane gjejmë një sërë qeniesh që ia vlen të nënvizohen. Për shembull, le të takojmë ...

Spote më komerciale të Sidneit

A jeni të gatshëm të blini në Sidnei? E shkëlqyeshme atëherë le të njohim qendrat e saj tregtare, dyqanet dhe rrugët më tregtare. Ne nje…

Ekoturizmi në Australi

Kërkimi i natyrës dhe natyralitetit do të jetë i mundur të gjendet në një nga vendet që përbëjnë kontinentin e Oqeanisë. Na

Malin Wellington

Maja më e famshme në ishullin Tasmania është mali Wellington, një mal që ngrihet me ...

Alpet australiane

Në botë ka male shumë të larta dhe vargmale, shumë prej tyre janë të vendosura në Evropë dhe marrin mijëra ...

Prania aziatike në Australi

Ndërsa bëni një shëtitje nëpër një qytet australian, nuk do të habiteni nga prania e aziatikëve në rrugë, qendra ...

Festivali i Perthit në Australi

Rasti ideal për t’i dhënë vetes privilegjin e të qenurit pjesë e hijeshisë së natyrës, duke takuar artistë shumë të talentuar.

Australia, vendi i kangurëve

Një kafshë shumë goditëse njihet nga kontinenti i madh i Oqeanisë, dhe veçanërisht nga kombi i Australisë, dhe ...

Festivale dhe ngjarje në Australi

Australia është padyshim një vend dhe kontinent i mrekullueshëm dhe i gjerë, i cili edhe pse ende ka shumë cepa të pazbuluar, ...

Plazhet lakuriq në Australi

Australia është një vend që rekomandohet të jetojë sepse është një vend shumë i përparuar, jo vetëm për shkak të orarit të saj, ...

Aborigjenët Australianë

Australia është një vend-kontinent prej 4.000 km dhe megjithëse u konsiderua nga zbulimi i saj si një tokë jo-mikpritëse ...

Pyje shiu Daintree, unik në botë

Ne kurrë nuk lodhemi të flasim për bukuritë natyrore të këtij vendi-kontinenti të madh që është Australia, një vend që mund të ...

Suvenire nga Australia

Çdo vend që vizitojmë ka produkte tipike që e identifikojnë atë dhe ne gjithmonë i sjellim disa në shtëpi për t'i kujtuar ...

Sportet praktikohen në Australi

Australiani është një konkurent natyral, konsiderohet si një nga popujt më konkurrues në botë në çdo zonë, përfshirë këtu ...

Kultura sportive në Australi

Shoqëria Australiane është e dhënë pas sporteve. Përafërsisht 23% e Australianëve mbi moshën 15 vjeç bëjnë ...

Cabanossi

Cabanossi është një lloj sallami i bërë me viç dhe mish derri, i tymosur lehtë. Shija e saj është e ngjashme ...