Tradita e shpimeve në Indi

India është një vend ku piercings shfaqen më shumë si një traditë. A e dini origjinën dhe kuptimin e kësaj praktike? Ne do t'ju tregojmë!

SBI

Bankat kryesore në Indi

Sistemi financiar i Indisë ka shumë ndryshime krahasuar me atë të vendeve perëndimore. Aktiviteti

8 vallëzime të botës

Këto 8 vallëzime të botës jo vetëm që ju ftojnë të vallëzoni, por edhe të kuptoni edhe më mirë ndikimet dhe kulturën e cepave të ndryshëm të planetit.

india në mesjetë

India në mesjetë

Si ishte India në Mesjetë? Dinastia Gupta për dy shekuj unifikoi të gjithë Indinë përveç që ishte një apogje e madhe. A doni ta takoni?

Khalat

Veshje për burra hindu

Përmbledhje me veshjen, rrobat dhe kostumet më tipike hindu për burra. Nga Khalat tradicionale, te Churidari më modern i Indisë

Udhëtimi me tren për të shkuar me pushime në një hotel të lirë

Udhëtimi me tren në Indi

Të udhëtosh me tren në Indi është një përvojë që kërkon këshilla të caktuara, sy të hapur por, mbi të gjitha, aftësinë për të lënë veten të shkojë.

Zakonet indiane

Ne ju tregojmë për të gjitha traditat dhe zakonet e Indisë, një vend unik që shquhet për fetë, gastronominë dhe kuriozitetet e tij

15 këshilla për të udhëtuar në Indi

Nga kohët më të mira të udhëtimit te përshëndetjet tipike, këto 15 këshilla për të udhëtuar në Indi do t'ju ndihmojnë të planifikoni më mirë përvojën tuaj.

Suedi

Muzgët më të bukur në botë

Këto perëndime dielli më të bukura në botë na kujtojnë nevojën për të udhëtuar dhe për t'u bërë diçka më soditëse.

Vizitoni plazhet e Goa, në Indi

Diku në bregun perëndimor të Indisë, plazhet e Goa-s vazhdojnë të frymëzojnë ndikime portugeze, ekzotizëm dhe hijeshi të hipive.

Taj Mahal

Vizitë në Taj Mahal në Indi

Taj Mahal, monumenti më i lavdishëm i Indisë, u ndërtua nga Perandori Shah Jahan për nder të gruas së tij të ndjerë, Mumtaz Mahal, në 1632.

Peikot tipik indian

Veshje indiane

Kur të veshësh një saree? Nga cili rajon është secila veshje tipike indiane? Ne zbulojmë të gjitha sekretet e veshjeve indiane dhe veshjeve hindu.

fibra optike

Shpikje të rëndësishme të Indisë

A e dini se shahu u shpik në Indi? Në këtë artikull ne zbulojmë shpikjet më të rëndësishme të Indisë, dhe më shumë se një do t'ju befasojë

ganesh

Kultura indiane

Gjithçka në lidhje me kuriozitetet e kulturës indiane dhe faktet më interesante rreth kulturës indiane, një shoqëri unike që do t'ju befasojë.

Degët e lumit Ganges

Sot do të njohim disa nga degët më të rëndësishme të lumit Ganges. Le të fillojmë duke përmendur lumin Alaknanda, një lumë në Himalajet ...

Abanindranath Tagore

Piktorë të shquar të Indisë

Me këtë rast do të dimë cilët janë piktorët më të shquar në Indi. Le të fillojmë duke përmendur Abanindranath Tagore, i konsideruar si ...

Spitali Sir Ganga Ram

Spitalet kryesore në Indi

Këtë herë do të njohim spitalet kryesore në Indi. Le të fillojmë duke përmendur rastin e Sir Ganga Ram ...

Vikas khanna

Shefat e famshëm të Indisë

Sot do të takojmë shefat më të njohur të Indisë. Le të fillojmë duke përmendur Vikas Khanna, kuzhinier i lindur në ...

Ayurveda

Kontribute të rëndësishme nga India

Le të mësojmë rreth disa prej kontributeve më të rëndësishme që India na ka dhënë. Le të fillojmë duke përmendur temën matematikore. India ...

Zoti

Fiset e Indisë

Këtë herë do të takojmë fiset më të rëndësishme të Indisë. Le të fillojmë duke përmendur Bodos, etninë ...

Beteja e Plassey

Betejat dhe Luftërat e Indisë

Sot ne do të mësojmë për betejat dhe luftërat më të rëndësishme në Indi. Le të fillojmë duke treguar Betejën e Plassey ...

Beteja e Hydaspes

Betejat e Indisë Antike

Këtë herë do të njohim disa nga betejat dhe luftërat më të rëndësishme të Indisë së Lashtë. Le të fillojmë duke përmendur ...

Ndotja në Indi

Ndotja në Indi

Ndotja në botë është për shkak të një sërë arsyesh të tilla si shpyllëzimi i Amazonës, nxjerrja ...

Ganges

Lumenjtë e Indisë

India është një vend që ka një larmi lumenjsh, prandaj ne kemi mundësinë të praktikojmë ...

Nimbu pani

Pije popullore indiane

Këtë herë do të flasim për disa pije të njohura nga India. Le të fillojmë duke përmendur Nimbu Pani, një pije ...

Shi Terrori Brenda

Filma të Serive B Bollywood

Bollywood është i njohur për bërjen e sukseseve të mëdha komerciale, megjithatë ne gjejmë edhe filma serialë B. Le të dimë se çfarë

Provuar: Ciganët vijnë nga India

Shkencëtarët, përmes analizës së ADN-së për 13 popullata rome në Evropë, ishin në gjendje të konfirmojnë origjinën indiane të romëve

Dhia

Kafshët në Indi (V): Dhia

Fakte argëtuese në lidhje me përdorimin e dhisë në Indi, duke shpjeguar shkurtimisht përvojën e një mikut tim gjatë ritualit mysliman në të cilin theren 500.000 dhi.

Qeveria e Indisë

Nëse jeni të interesuar në politikë, nuk mund të ndaloni së lexuari artikullin vijues rreth qeverisë së Indisë. The ...

Lugina e Spitit

Luginat Lahaul dhe Spiti në Indi

Lugina e Lahaul dhe Lugina e Spitit janë dy mundësi reale për t'u marrë në konsideratë nga të gjithë turistët nga India të cilët janë të interesuar të dinë rreth tyre

Qendrat Arkeologjike në Indi

Me një traditë të lashtë, është e zakonshme që India të ketë një numër të mirë të hapësirave të sharmit arkeologjik që ia vlen ...

dasmë hindu

Ritet e Hinduizmit

Në Indi ne do të jemi në gjendje të gjejmë një sasi të madhe vendesh të rëndësishme për turizmin në përgjithësi, për këtë arsye ne do të flasim për disa nga

Tigër Bengal

Rëndësia e Tigrit Bengal në Indi

Në Indi ne do të gjejmë një numër të madh të atraksioneve turistike vërtet mbresëlënëse që janë shumë tërheqëse për të gjithë, ku natyra apo me

Vullkanet në Indi

Vullkanet e vizituara mund të duken si një alternativë shumë e veçantë e turizmit, por le të kemi parasysh se shumë njerëz në të gjithë botën ...

Zonat e Mbrojtura të Indisë

Sot do të njohim disa zona të rëndësishme të mbrojtura të Indisë. Në këtë komb gjejmë një numër të mirë të alternativave ...

Teknologji Hindu

Duke qenë një vend i madh, nuk është e vështirë të dalësh në idenë se në Indi po shkojmë ...

Turizmi malor në Himalajet

Një alternativë e mirë për turizmin brenda vendit të Indisë dhe e cila është gjithashtu e favorshme për të gjithë aventurierët ...

mëndafshi muga

Mëndafshi indian

Në Indi prodhohen të gjitha llojet e produkteve interesante për tu marrë në konsideratë, por një nga gjërat kryesore që duhet të marrim parasysh nëse vizitojmë

Lumi në Indi

Karakteristikat kryesore të Indisë

India është një nga vendet më të bukura që mund të vizitojmë, veçanërisht për shkak të mundësive të mëdha ekzistuese që na ofrohen në secilën prej saj

Mediat Sociale në Indi

Nuk ka dyshim se rrjetet sociale kanë revolucionarizuar botën, përfshirë botën e largët Hindu, dhe është se kjo ...

kalkuta

Karakteristikat e Kalkutës

Një nga shtetet më të rëndësishme në Indi është padyshim Bengali Perëndimor, një vend kryeqyteti i të cilit është

Këngëtarë të njohur nga India

Në pjesë të ndryshme të botës dhe në ritme të ndryshme, ka shumë muzikantë dhe këngëtarë që kanë lënë gjurmët e tyre, ...

Kodet Postare të Indisë

Shumë herë, kur na duhet të sigurojmë të dhënat tona, na kërkohet të shtojmë kodin tonë zip, diçka shumë e zakonshme, por, ka ...

Bombei

India, një vend plot pasuri

Definitivisht për njerëzit që ne e gjejmë veten duke jetuar në territorin perëndimor, skulptura e Lindjes është një mënyrë për të qenë në gjendje të vëzhgojnë

Zgjatjet dhe Parukat indiane

Flokët, pavarësisht nga gjithçka, nuk janë aq të lehta për tu trajtuar, para se të keni mundësi të keni një flokë perfekt ...

Informacion mbi gurut e Indisë

Me këtë rast kemi vendosur të flasim për gurun e Indisë, të konsideruar si qenie të pajisura me hirin hyjnor të cilët ...

Zonat Natyrore në Indi

Këtë herë do të vizitojmë disa destinacione natyrore në Indi. Ne do të fillojmë duke rekomanduar vizitën në rajonin e Ganges për të ...

Mjeshtëri dhe Zejtari Indiane

A jeni adhuruese e zanateve? Do të jeni të interesuar të dini se në Indi mund të blini një seri suveniresh të hollësishme ...

Fustane nusërie në Indi

Një martesë është padyshim një moment shumë i veçantë në jetën e të gjithë njerëzve të përfshirë, dhe jo aq ...

Dhurata për dasma hindu

Dasmat janë gjithmonë ngjarje të këndshme për të marrë pjesë sa herë që vjen një ftesë, qoftë nga anëtarët e familjes ...

Dietat e Indisë Paraardhëse

Nëse doni të mbani një shifër të mirë, duhet të përdorni një seri ushqimesh që ofrojnë përfitime më të mëdha ...

Filma hindu romantikë

Kinemaja gjatë gjithë historisë së saj na ka dhënë një numër të pafund klasikësh të mëdhenj që do të mbahen mend ...

Parfume Indiane: Aromat Antike

Parfumi është përdorur që nga kohërat antike, egjiptianët janë të parët që lënë gjurmë të ekzistencës së tij.

Bibla e stilit hindu

Padyshim një nga enigmat më të mëdha që i është paraqitur njeriut, jo vetëm moderne por e mëparshme ...

Musonet në Indi

Sot do të flasim për një temë shumë të rëndësishme që duhet të dimë para se të udhëtojmë në Indi, ...

Ekonomia indiane

India ka bërë një hap shumë të madh në ekonominë botërore pasi është ekonomia e katërt ...

Shkencëtarët nga India

Siç e dini mirë, India është një vend me karakteristika misterioze dhe kulturë të gjerë. Siç kemi përmendur në disa ...

Nimbu Pani: pije tipike e Indisë

Lëngu i katër limonëve ose limonit, një litër ujë, sheqer ose mjaltë, ujë trëndafili dhe nëse doni një kripë kripë përbëjnë një pije të shijshme dhe freskuese limoni të njohur në Indi si Nimbu Pani.

Simbolet e Indisë

Ndër simbolet e Indisë, ne rendisim në radhë të parë flamurin e saj, i cili përbëhet nga 3 ngjyra ...

Byzylyk dashurie në Indi

Ekziston një zakon i bukur dhe tradicional indian për të dhënë një byzylyk të quajtur rakhi që bëhet në formën e tij më të thjeshtë me fije pambuku të kuq por që me kalimin e kohës është shndërruar duke shtuar lloje të tjera materialesh si fije ari ose gurë gjysëm të çmuar.

Kasta hindu dhe brahmanët

Dëshironi të dini pak më shumë për organizimin e shoqërisë në Indi? Epo le të fillojmë duke thënë ...

Mitet dhe legjendat e Indisë

Ne vazhdojmë të flasim për mitet dhe legjendat e Indisë. Herën e fundit përmendëm librat e rëndësishëm të shenjtë ...

Mc Donalds në Indi

Siç e dimë mirë, Mc Donalds është një zinxhir i ushqimit të shpejtë me hamburgerët e tij të famshëm, patatet e skuqura dhe ushqimet e lumtura ...

Lopët e shenjta në Indi

Kur merremi me këtë çështje, gjëja e parë që vjen në mendje është termi "lopë e shenjtë", me anë të së cilës ...

Tempulli i Miut në Indi

Me kalimin e kohës, shumë tempuj janë bërë në kujtim të njerëzve të caktuar ose qenieve mitologjike, por gjithmonë ...

Elefantët në Indi

Ata janë të mëdhenj dhe kanë qenë të pranishëm që nga kohërat antike, para se të shkonin në luftë duke shoqëruar batalionet, sot ...

Dasma në Indi

Ka fëmijë që martohen edhe pse nuk dinë saktësisht se me çfarë do të duhet të përballen në të ardhmen, përgjegjësitë, ...

Pushimet dhe festimet në Indi

India është një nga ato vende që kanë tendencë të festojnë me bujari. Dhe është se shpirtërorja e festimeve ...

Duke luajtur kriket në Indi

Ka disa sporte që kërkojnë guxim të madh dhe paturpësi, të tjerë me forcë dhe shkathtësi, si dhe aftësi dhe ...

Shëndeti i stilit indian

Në traditën e Indisë, kishte shumë lloje të ilaçeve tradicionale, sipas zakoneve të secilit ...

Të dëbuarit në Indi

Nuk ka diçka të tillë si përsosmëria, kjo është e qartë. Një mënyrë e ndarjes është të dallosh njerëzit dhe t'i mbyllësh në një ...

India dhe gurut

Degjenerimet e gurusëve të mençur indianë, ato janë të ashtuquajturat "shtriga të vogla" që grumbullohen kudo, duke ofruar një vizion krejtësisht fiktiv të ...