art-kanada-indigjene

Mjeshtëri dhe Tradita Kanadeze

A e dini se në Kanada ka afërsisht 300 mijë autoktonë që flasin 58 gjuhë ose dialekte që u përkasin dhjetë grupeve gjuhësore ...

Traditat e Kanadasë

Traditat dhe festivalet e Kanadasë

Ne ju tregojmë se cilat janë traditat e Kanadasë dhe cilat janë festivalet më tipike kanadeze dhe të cilat mijëra njerëz marrin pjesë çdo vit. A i njeh ata?

Historia dhe gjeografia e Kanadasë

Kanada është një vend shumë i madh dhe ka peisazhe natyrore të mahnitshme. Ekonomikisht dhe strukturisht, ajo i ngjan fqinjit të saj nga ...

Klima e Kanadasë

Klima e Kanadasë karakterizohet nga dimra të ftohtë dhe verëra të freskëta ose të buta, të lagësht gjatë gjithë ditës.

Qytetet më të shtrenjta në Kanada

Revista The Economist klasifikoi Vancouver, në Kanada si qyteti ku jetesa kushton më shtrenjtë në Amerikën e Veriut, çmimi mesatar i një shtëpie është në 748.651 dollarë.

Memoriale të Kanadasë

Në një nivel kombëtar, lokal dhe individual, Kanada përkujton sakrificat e pranuara nga populli i saj gjatë gjithë Luftës së Parë Botërore.

Monumentet më të famshme të Kanadasë

Kulla Cabot është ndërtuar në 1897, dhe është një monument përkujtimor i 400 viteve të zbulimit të Newfoundland, duke qenë një simbol i ishullit të Kanadasë.

Jeta e përditshme në Kanada

Kanada është bërë një destinacion mjaft i arritshëm: çmimi i fluturimeve është bërë relativisht i përballueshëm dhe i shpejtë.

Pallati i Akullit i Quebec

Deri më 16 shkurt 2014, Québec ka festuar Karnavalin e tij të famshëm Dimëror, i cili pasurohet nga ...

Vullkanet e Kanadasë

Kanada ka 21 vullkane që janë aktive ose konsiderohen potencialisht aktive. Ndër ato kryesore që kemi: Fort Selkirk ...

Fakte interesante rreth Torontos

Toronto është kryeqyteti i provincës së Ontario, i vendosur në bregun veriperëndimor të liqenit Ontario, dhe si kryeqyteti…

Qyteti me mure i Québec

Shumë thonë që Québec është qyteti më i bukur dhe më i plotë në historinë e Kanadasë. Do të tërheqë vëmendjen

Arsimi në Kanada

Arsimi në Kanada vlerësohet shumë dhe është një fokus kryesor i qeverisë Kanadeze. Ndërsa sistemi ...

Pashkëve në Kanada

Pashkët janë një nga festat më të rëndësishme në Kanada, që festohet me shumë bujë, ashtu si ...

Udhëtimi në rrugët e Kanadasë

Territori i madh kanadez ka një infrastrukturë të shkëlqyeshme në rrugët e komunikimit siç janë rrugët e tij që kalojnë malet e saj, ...

7 mrekullitë e Kanadasë

Në vitin 2011 kompania televizive CBC organizoi një konkurs në një përpjekje për të gjetur shtatë mrekullitë më të njohura ...

Kopshtet Butchart të Victoria-s

Vizitorët në Victoria, kryeqyteti i British Columbia, mund të vizitojnë dhe shijojnë destinacionin e famshëm të Butchart Gardens i cili është ...

Darka në Kanada

Darka në Kanada mund të jetë një përvojë vërtet e paharrueshme për turistët. Dhe a është se ushqimi i shijshëm kanadez ka ...

Ku të jetoni në Kanada?

Duke vazhduar me listën e qyteteve më të mira për të jetuar në Kanada kemi: Fredericton, New Brunswick Frederickton është ...

Liqenet e mëdhenj të Kanadasë

Kanadaja ofron si një nga atraksionet e saj kryesore Liqenet e Mëdha, si dhe pyjet, parqet dhe peisazhet mbresëlënëse natyrore.

Ku të hani në Kanada

Ushqimi kanadez bazohet në një bujqësi të pasur që hap mundësi të pafund për gastronominë. Për këtë

Zbuloni ishullin Baffin

Ishulli Baffin në territorin kanadez të Nunavut është ishulli më i madh në Kanada dhe i pesti ...

Jeta e egër e Kanadasë

Një nga përvojat më të mira të udhëtimit në Kanada është turneu në habitatin e faunës së saj të egër. Arinjtë polarë,

Monumente fetare në Québec

Bazilika e Sainte-Anne-de-Beaupré është një vend i madh pelegrinazhi katolik romak dhe ka një kopje të Pieta

Sallata kanadeze

Ushqimet e preferuara të Kanadezëve ndryshojnë pak nga rajoni në rajon dhe ndikohen shumë nga trashëgimia e tyre ...

Receta kuzhine kanadeze

Kuzhina kanadeze ndahet në dy linja kryesore të ndikimit: anglisht dhe frëngjisht. Sidoqoftë, popullatat ...

Kanada dhe lumenjtë e saj

British Columbia është shtëpia e disa prej lumenjve më të bukur në botë duke garantuar mundësi për argëtim dhe aventurë ...

Plazhet e Kanadasë

Kanada është një nga vendet me vijën më të bregdetit në botë, kjo është arsyeja pse ju mund të shijoni ...

Québec në Krishtlindje

Nëse keni një vend për të kaluar Krishtlindjet në Kanada, vendi për të shkuar është Quebec. Keni

Halloween në Kanada

Halloween festohet në Kanada më 31 Tetor. Shtë një ditë për të festuar natën vetëm në vitin ...

Karnavali dimëror në Kanada

Karnavali i Dimrit është një spektakël për ta përjetuar si familje dhe për ta shijuar në maksimum gjatë dimrit Kanadez. Në mënyrë që…

Qytetet fantazmë në Kanada

Për ata që pëlqejnë legjendat dhe misterin, asgjë më mirë sesa një turne në ato të ashtuquajturat qytete fantazmë që ...

Jeta e përditshme kanadeze

Për ata që vendosin të jetojnë në Kanada dhe kanë periudhën e tyre të adaptimit në një vend të ri dhe me një ...

Mediat kryesore të Kanadasë

Kanadaja ka një zhvillim të rëndësishëm në lidhje me mediat, qofshin ato audiovizive, të shkruara apo dixhitale, ...

Diversiteti kulturor kanadez

Ky vend ka një larmi të madhe kulturore, qoftë për shkak të përzierjes së tij historike midis kulturës angleze dhe franceze ...

Bejsbolli kanadez

Bejsbolli është një nga sportet profesionale të zgjedhur nga Kanadezët, pasi që së bashku me hokej mbi akull ata janë ...

Ishujt Ontario: Ishulli Wolfe

Ishulli Wolfe është më i madhi nga të ashtuquajturit Ishujt Ishuj. E vendosur në liqenin e Ontario dhe mbaron lumin Saint

Dita e Atit në Kanada

Dita e Atit në Kanada festohet me shumë entuziazëm dhe zhurmë. Përkujtohet të Dielën e tretë të ...

Festivale të njohura të Kanadasë

Festivalet Kanadeze janë të larmishme, nga shfaqje të vogla në festivale të mëdha ndërkombëtare që ekspozojnë kulturën popullore Kanadeze në botë.

Arkitektura në Toronto

Toronto është një qytet që ka një arkitekturë unike. Pjesa më e madhe është me stil bashkëkohor; por, gjithashtu, takohemi ...

Shën Valentini në Kanada

Dita e Shën Valentinit festohet me shumë entuziazëm në Kanada. Të gjithë njerëzit shprehin dashuri për bashkëshortët e tyre ...

Sheshi Jacques-Cartier

Jacques-Cartier është një shesh i vendosur në Montrealin e Vjetër, Quebec, dhe një hyrje në Portin e Vjetër të Montrealit. Rruga…

Monumente në Otava

Otava, e cila është kryeqyteti i Kanadasë dhe qyteti i katërt më i madh në vend i vendosur në juglindje të skajshme të ...

Kulla Kombëtare e Kanadasë

Kur afroheni në qytetin e Torontos, gjëja e parë që vëreni është kjo strukturë e hollë ku ka ashensorë të ...

Gastronomi në Quebec

Kanadaja është një vend i njohur në të gjithë botën për larminë gjeografike të provincave të saj, njerëzve të saj, arkitekturës së saj dhe ...

Prairët Kanadeze

Prairët Kanadeze përbëhen si një rajon i gjerë që shtrihet në të gjithë provincat Kanadeze të ...

Mburoja Kanadeze

Mburoja Kanadeze është një zonë e gjerë e përbërë nga shkëmbinj të ndritshëm dhe metamorfikë me temperaturë të lartë që janë të ekspozuar ...

Tourtière

Tourtière është një lloj byreku ose byreku me mish që ekziston brenda gastronomisë kanadeze, veçanërisht në ...

Nanaimo Bar

Baret Nanaimo janë një ëmbëlsirë kanadeze që është gjithashtu shumë e njohur në Amerikën e Veriut. Emri juaj…

Personazhet: Samuel de Champlain

Samuel de Champlain ishte një njeri i rëndësishëm në historinë kanadeze sepse ishte përgjegjës për themelimin e qytetit ...

Pasuria e Kanadasë

Kanada është një vend që ka një bukuri të madhe dhe të larmishme të shtrirë në një sipërfaqe prej rreth dhjetë milion ...

Lugina e Dhjetë Majave

Lugina e Dhjetë Majave është një luginë në Parkun Kombëtar Banff që kurorëzohet nga dhjetë maja ...

Turizmi aventuresk në Kanada

Kanada, pa dyshim, është një territor par ekselencë për turizmin aventuresk. Për shembull, ujë do të gjeni kudo.

Pazar në Otava

Ka shumë vende për ata që duan të blejnë kur vizitojnë Otavën. Për shembull, Byward Market spikat, ndodhet ...

Gjuhët zyrtare të Kanadasë

Në të kaluarën, Kanadaja trashëgoi një territor të madh ku zënë rrënjë dy nga shoqëritë më të rëndësishme gjuhësore në botë: ...

Dita e Punës në Kanada

Dita e Punës në Kanada është festuar të hënën e parë të shtatorit në Kanada që nga viti 1880. Origjina e

Parku Kombëtar Banff

Në vjeshtën e vitit 1833, tre punëtorë ndërtimi nga Hekurudhat Kanadeze të Paqësorit u ndeshën me ...

Kanada dhe Klima

Klima dhe gjeografia e Kanadasë kanë ndikuar shumë në kulturën dhe zakonet ...

Flamuri i Kanadasë

Flamuri zyrtar i Kanadasë njihet si The Maple Leaf, ose flamuri i fletës së panjës ose ...

Gastronomia kanadeze

Nuk ka asnjë pjatë tipike në Kanada. Çdo rajon ka zakone dhe mënyra të ndryshme të gatimit. Atje jane…

Situata mjedisore kanadeze

Kanada ka një larmi të madhe të ekosistemeve, të banuara nga lloje të ndryshme të bimëve dhe kafshëve. Tha pasuria në florë dhe ...

Pushimet e mëdha kanadeze

Për të gjithë ata që janë të interesuar të bëjnë një shëtitje nëpër Kanada, këtu është një përmbledhje e vogël e ...

Historia e Quebec

Quebec në të njëjtën kohë me Kanadanë, ka një histori kolonizimi pas saj, duke qenë e banuar nga Indianët e Amerikës së Veriut dhe ...

Lumi i Shën Lorencit

Kanadaja është një nga vendet më të mëdha në botë; por qe ka vende te verteta parajsore eshte si kjo ...

Algonquinos, njerëz vendas

Algonquianët janë një popull vendas Kanadez që flasin disa nga gjuhët Algonquian. Nga ana kulturore dhe gjuhësore, ato janë afër ...

Toka e moçes në Kanada

Rezervati Matane në Quebec është shtëpia e mijëra lakëve. Kur të arrini atje do të jeni në gjendje t'i takoni nga afër, ...

Toronto dhe plazhet e tij

Qyteti i Torontos, përveçse është një qytet kozmopolit, ka disa plazhe për relaksim dhe argëtim ...

Ngjarje kulturore në Otava

Një nga atraksionet më të bukura që bien në sy në Otava janë opsionet e ndryshme të kohës së lirë dhe argëtimit në të gjithë ...

Ujëvarat e Niagara

Hiri dhe trimëria në ujërat e saj. Vizituar në muajt e verës nga mijëra turistë, Niagara Falls ...

Cilësia e jetës në Kanada

Nëse mendoni për një qytet të bukur, evokoni Kanadanë. Nga 25 qytetet kryesore me cilësinë më të mirë të jetës në ...

Totemet

Totemi është një përfaqësim, i cili në disa mitologji simbolizonte një fis apo individ, dhe mund të ketë disa atribute ...

Kanada dhe mjedisi i saj i biznesit

Për t’u konsideruar, Kanadaja, një nga vendet më të qëndrueshme në botë, në sajë të politikës ekonomike të zbatuar, ka kontribuar në ...

Qytetet më të vizituara në Kanada

Të mbash mend turnet në Kanada do të thotë të evokosh natyrën dhe një faunë mbresëlënëse. Për shkak të afërsisë së tij, shumë turistë amerikanë vizitojnë secilin ...

Himni i Kanadasë

Himni Kombëtar i Kanadasë është një nga më të bukurit në botë. Ky përfaqëson një vend të ndarë në ...

Kanada, Industria Pyjore

Zona shumë të gjelbërta do të gjeni në Kanada. Pyjet që, nëse anulohen, do të eleminonin pothuajse gjysmën e sipërfaqes së ...

Qendra Historike e Quebec

Qyteti i bukur i Quebec, një nga më të vjetrit në botë, na bën të kujtojmë përmes ndërtimeve të tij ...

Kanada, merrni një bursë

Cilësia e shkëlqyeshme arsimore, trajtimi i mirë dhe siguria bëjnë që 130 studentë të huaj të vizitojnë Kanadanë. Kurset

Moti dhe stinët kanadeze

Katër sezonet kanadeze, secili prej tyre i ndryshëm, rrisin tërheqjen e këtij vendi. Në vjeshtë, ajri i pastër ju fton ...

Moti në Otava

Otava ka një nga klimat më të këndshme në të gjithë Kanadanë. Tani e tutje, temperaturat ndryshojnë mjaft, por në ...

Zakonet dhe sjelljet kanadeze

Nëse planifikoni të jetoni në Kanada ose të kaloni një kohë të gjatë, duhet të dini se kanadezët janë pasardhës të racave të ndryshme ...

Punë verore në Kanada

Marrja e një pune është një synim i shumë të rinjve, dhe i huaji është më i miri. Disa muaj nga e tija ...

Malet Shkëmbore të Albertës

Në Malet Shkëmbore ose Shkëmbinjtë e Albertës ne mund të shijojmë një peizazh magjepsës, magjik, që pak vende në ...

Prairët Kanadeze

Prairët Kanadezë është një rajon i gjerë që shtrihet në provincat e Alberta, Saskatchewan dhe Manitoba, dhe ...

Gastronomia kanadeze

Në Kanada gastronomia, megjithëse mund të na duket se është e dobët dhe shumë pak e larmishme, është me të vërtetë e kundërta pasi ka një larmi ushqimesh që me të vërtetë befason. Gastshtë një gastronomi përveç se është e larmishme, shumë e gjallë dhe vërtet e shijshme.