Çfarë të shohësh në Senegal

Nëse po pyesni se çfarë të shihni në Senegal, duhet ta dini se është një nga vendet më të bukura dhe mikpritëse në të gjithë Afrikën Perëndimore.

Sri Lanka

Sri Lanka

Sri Lanka, i njohur si Loti i Indisë, ju ofron peisazhe të mrekullueshme, plazhe spektakolare dhe monumente antike.

Pamje e Firences

Qytetet më të bukura në Evropë

Qytetet më të bukura në Evropë ju ofrojnë shumë histori, monumente të jashtëzakonshme për të parë dhe parqe të bukura për t'u shijuar.

Anije lundrimi

Lundrime mesdhetare

Lundrimet mesdhetare ju lejojnë të njihni qytetet kryesore të Evropës Jugore me të gjitha mrekullitë e tyre arkeologjike dhe monumentale.

Maldivet

Gjërat për të bërë në Maldive

Nëse pyesni veten se çfarë të bëni në Maldive, do t'ju tregojmë se ajo ka monumente dhe një gastronomi tjetër, por mbi të gjitha bukuritë mbresëlënëse natyrore.

Pamje e një aurora borealis

Çfarë të shohësh në Lapland

Nëse pyesni veten se çfarë të shihni në Lapland, ne do t'ju tregojmë se keni drita të mrekullueshme veriore, por gjithashtu peisazhe ëndërruese dhe madje edhe shtëpinë e Santa Claus.

Lundrim në muajin e mjaltit

Lundrim në muajin e mjaltit

Po mendoni për ato udhëtime të lundrimit në muajin e mjaltit? Epo tani mund të organizoni edhe tuajat. Këtu ju tregojmë se si dhe gjithë informacionin e nevojshëm.

Pamja e Bali

Bali në Indonezi

Të udhëtosh në Bali në Indonezi është të njohësh një botë shumë të ndryshme nga e jona. Por gjithashtu vizitoni një vend me natyrë të bukur dhe monumente unike.

Zakonet masai

Zakonet dhe traditat e Masais

Dëshironi të zbuloni pak më shumë në lidhje me zakonet dhe traditat e Masais? Informacion shumë i vlefshëm që na tregon se si jetojnë.

Pamje e Bashkisë së Bruges

Bruges i Belgjikës

Bruges i Belgjikës ka një qendër të mrekullueshme historike që është një Trashëgimi Botërore dhe ka ndërtesa unike në botë.

Pamje e Helsinkit

Helsinki

Helsinki është një qytet plot histori, monumente dhe muze. Por edhe me një gastronomi më të shijshme nga sa e prisni.

Pamja e Krakovës

Cracovia

Krakow është një nga qytetet më të bukura në Evropë. Ju do të gjeni në të një trashëgimi të pasur monumentale, një gastronomi të shkëlqyer dhe njerëz mikpritës.

hotele për të shkuar me fëmijë

Hotele për të shkuar me fëmijë

A i dini të gjitha karakteristikat dhe cilat janë hotelet e përbashkëta për të shkuar me fëmijë? Këtu ju tregojmë të kaloni pushimet më të mira familjare

Parku Kombëtar Komodo

I egër dhe i papenguar, Parku Kombëtar i Komodo në Indonezi është një parajsë e famshme për praninë e hardhucës më të madhe në botë.

Udhëtim me aeroplan me fëmijë

Udhëtim me aeroplan me fëmijë

Udhëtimi me aeroplan me fëmijë mund të jetë më i komplikuar sesa mund të mendojmë. Por ne gjithmonë mund të vëmë në praktikë një sërë këshillash themelore.

Couchsurfing

Çfarë është surfing në shtrat

Surf Couchs është bërë një nga mënyrat më fitimprurëse për të udhëtuar. Gjeni se çfarë është dhe si funksionon përveç avantazheve të saj të mëdha.

Hapat për të organizuar një pushim familjar

Si të organizoni një pushim familjar

Organizimi i një pushimi familjar nuk është gjithmonë i lehtë. Prandaj, ne paraqesim një seri hapash për të ndërmarrë. E thjeshtë dhe praktike!

Çfarë të shohim në Sofje

Çfarë të shohim në Sofje

Nëse po mendonit se çfarë të shihni në Sofje, ne ju sjellim një sërë qoshesh dhe fusha kryesore që duhet të vizitoni në këtë udhëtim më shumë se të paharrueshëm.

Çfarë të shohësh në Dinant

Çfarë të shohësh në Dinant, Belgjikë

Sot ne bëjmë një shëtitje të shkëlqyeshme nëpër të ashtuquajturën 'Vajza e Mossa' ose e njohur më mirë si Dinant. Zbuloni se çfarë të shihni në Dinant, Belgjikë dhe cepat e tij të bukur.

Çfarë të shohësh në Varshavë

Çfarë të shohësh në Varshavë

Mos e humbisni këtë shëtitje se çfarë të shihni në Varshavë. Do të shijoni ato kënde magjike, të cilat ju transportojnë në historinë dhe kulturën e saj.

Plazhet më të mira në Tajlandë

Plazhet më të mira në Tajlandë

Një përzgjedhje e plazheve më të mira në Tajlandë, ku do të kaloni ditët dhe netët më të mira të qëndrimit tuaj. Një ofertë e gjerë për të gjitha shijet.

Ku të udhëtoni në tetor

Ku të udhëtoni në tetor

Gjeni se ku të udhëtoni në tetor. Vende perfekte, me temperatura të mira dhe shumë gjëra për të zbuluar. Mos mendo dy herë!

Harta e vendndodhjeve të Game of Thrones

Lojërat e Thrones Maps

Ne rishikojmë disa nga vendet më të rëndësishme në Game of Thrones. Vende unike që i kemi parë gjatë gjithë serisë.

Çmimi për të rinovuar pasaportën

Si të rinovoni pasaportën

Gjeni gjithçka që duhet të dini se si të rinovoni pasaportën tuaj. Nga ku ta bësh atë, dokumentet për të paraqitur dhe çmimin për të paguar.

Vizitat në Kalanë e Branit

Kalaja e Branit

Kalaja e Bran ose Kalaja e Drakulës është një nga ndalesat e detyrueshme në Rumani. Një vend me shumë sharm dhe legjenda pas tij.

Ku të udhëtoni në shtator

Ku të udhëtoni në shtator

Mos harroni këtë përzgjedhje të destinacioneve për të udhëtuar në shtator që do t'ju befasojë. Ju do të zbuloni vende unike për të shijuar atë muaj!

Avantazhet e udhëtimit pa valixhe

Arsyet për të udhëtuar pa valixhe

Udhëtimi pa valixhe është bërë një ide e shkëlqyeshme. Nëse ende nuk jeni i bindur, zbuloni përparësitë dhe arsyet e tij të mëdha për një udhëtim më të këndshëm.

Vende për të parë Dritat e Veriut

Ku të shikoni Dritat e Veriut

Nëse dëshironi të dini se ku mund të shihni Dritat e Veriut, ne ju lëmë pikat më të mira ku mund të shijoni këtë fenomen të bukur natyror.

Tempuj të Ayutthaya

Tempuj të Ayutthaya

Tempujt e Ayutthaya janë një nga ato udhëtimet thelbësore për të shijuar Parkun Historik që është plot tempuj, pallate dhe skulptura që shkëlqen dhe lidhen herë të tjera. Nëse planifikoni të vizitoni Tajlandën, atëherë nuk mund ta harroni këtë vend.

Roaming falas në vendet e Bashkimit Evropian

Nëse udhëtoni jashtë vendit: Roaming ose SIM me parapagim nga vendi që vizitoni?

Ndoshta është një pyetje që ngre shumë dyshime. Të dy kartat SIM në roaming ose ato me parapagim janë dy mundësi kur shkoni në një udhëtim dhe jeni në gjendje të jeni të lidhur në internet. Sot ne zbulojmë më të mirën dhe më të keqën nga të dy opsionet në mënyrë që të mund të vendosni për më të lirë dhe atë që ju përshtatet më së miri.

Pushimet në Ishujt Fixhi

Islas Fixhi

Nëse destinacioni juaj i ardhshëm është Ishujt Fixhi, ne do t'ju japim të gjithë informacionin që ju nevojitet për ta bërë atë udhëtim më shumë se të paharrueshëm. Nga çfarë të bëjmë në këto ishuj, te çmimet dhe ato të dhëna me interes që na duhen aq shumë. Po paketojmë?

Ishulli misterioz

Tanna, ishulli misterioz në Oqeanin Paqësor

Tanna ndodhet në Oqeanin Paqësor. Isshtë një nga shumë ishuj që përbëjnë arkipelagun e Vanuatut. Por pa dyshim, ajo ka çudira të mëdha për të zbuluar. Bëhet fjalë për ishullin misterioz që Jules Verne na tha në atë kohë. A doni të futeni në të?

Valixhe dore

Çfarë mund të sjell në bagazh dore?

Kur nuk duam të presim linja të gjata për të bërë check-in, bagazhet e dorës bëhen aleati ynë më i mirë. Por po, ne gjithmonë duhet të informojmë mirë se çfarë mund të mbajmë dhe çfarë jo. Pra, sot ne i pastrojmë të gjitha ato dyshime që ju ndjekin kokën.

Plazhet Tahiti

Plazhet më të mira në botë

Ne ju tregojmë disa nga plazhet më të mira në botë ku mund të zbuloni ambiente unike dhe magjike, të rrethuara nga natyra dhe natyrisht, shumë bukuri. A keni qenë në ndonjë nga ato që përmendëm? Ata ia vlen të shijohen një herë në jetë.

Udhëtoni rreth Wadi Rum

Vadi rum

Ne bëjmë një shëtitje nëpër një nga shkretëtirat më të njohura në ekranin e madh. Wadi Rum ishte vendosja për filma si "Lawrence of Arabia" dhe fsheh shumë mistere dhe kuriozitete që ia vlen të jetosh, një herë në jetë.

Udhëtime vullnetare

Udhëtoni falas si vullnetar

Gjeni se si mund të udhëtoni falas si vullnetar në të gjithë botën. Një përvojë shumë pasuruese për ju dhe të ardhmen tuaj.

Çfarë të shohësh në Leuven

Leuven

Zbuloni Leuven: Një përzierje e traditës, kulturës dhe shumë jetës. Qoshe dhe monumente plot bukuri që mund t’i shihni në një ikje.

Miniera të kripës së dhomës Santa Kinga

Miniera e kripës Wieliczka

Zbuloni minierat e kripës që njihen gjithashtu si katedralja nëntokësore e kripës. Ato janë të vendosura në qytetin polak Wieliczka.

Çfarë të shohësh në Bratislavë

Çfarë të shohësh në Bratislavë

Mos harroni se çfarë të shihni në Bratislavë. Kryeqyteti i Sllovakisë ka shumë kënde për të treguar se ku arti takon legjendën dhe historinë.

Si të organizohemi nëpër botë

Si të organizohemi nëpër botë

Nëse dëshironi të dini se si të organizoni udhëtimin nëpër botë, mos harroni këshillat më të mira për përgatitjet që ju lëmë sot.

Këshilla për të udhëtuar lirë

Këshilla për të udhëtuar lirë

Ne ju lëmë këshillat më të mira për të udhëtuar lirë. Hapa të vegjël për tu marrë parasysh nëse duam të kursejmë më shumë sesa mund të imagjinojmë.

Çfarë të shohësh në Maltë

Çfarë të shohësh në Maltë

Mos harroni se çfarë të shihni në Maltë. Një turne në ishujt e saj kryesorë, si dhe qytetet e tij plot thesare të mëdha arkitekturore dhe kulturore

Ishulli James Bond në Tajlandë

Udhëzues i Backpacker për në Tajlandë

Nëse udhëtoni si shpinës në Tajlandë, mos harroni udhëzuesin tonë ku ju mësojmë se çfarë të sillni, si të udhëtoni, shkëmbimin e valutave dhe truket e tjera