Mendoni të udhëtoni në urën tjetër?

Nëse jeni një udhëtar i pavendosur, ju ndoshta tashmë keni një vështrim në ura e nentorit. Kthimi në rutinë dhe dita në ditë duken më pak të vështira kur e dini se brenda një kohe të shkurtër do të shijoni përsëri një largim që ju lejon të rikuperoni emocionet që krijojnë udhëtimet.

Ndonjëherë nuk është e lehtë, në verë ne harxhojmë një shumë të madhe parash për shtesa që ne mund t'i shmangim në mënyrë të përsosur. Por tundimi është atje, dhe tarracat me tapa dhe birra shumicën e ditëve e bëjnë të vetën. Kështu që gjithmonë ne kërkojmë oferta, ulje ne madje mësojmë të si të merrni një kredi për të vazhduar udhëtimin.

Këshilla për të ulur kostot në ikjen tuaj të ardhshme

me viaconto, e vërteta është se gjithçka është më e lehtë, edhe kështu ne do t'ju japim disa të dhëna se cilat motorë kërkimi të përdorni, aplikacione, karta krediti, truke për të gjetur një qëndrim me një buxhet të ulët, etj.

  1. Këshilla jonë e parë është një nga më të rëndësishmet. Kjo do t'ju ndihmojë të kurseni dhe të jeni në gjendje të jetoni udhëtime dhe ikje më të shpeshta sesa do të kishit imagjinuar ndonjëherë ... Këshilla është që të jetë i rreptë, ky është sekreti më i mirë i mbajtur për çdo udhëtar i klasës së mesme. Ne jetojmë në një shoqëri plot teka dhe tundime që na marrin mendjen dhe përfundojmë duke blerë gjëra krejtësisht të panevojshme. Nëse vendosni të shkurtoni tekat shtesë, nuk do të jetë e lehtë, por do të shihni se si do të kurseni shpejt dhe do të shijoni më shumë largime.
  2. Aplikimet që ju nevojiten po ose po në smartphone-in tuaj. Skyscanner është motori i lirë i kërkimit të fluturimeve në parim. Ofron shumë variante dhe më e mira nga të gjitha është që të mund të kërkoni muajin që dëshironi të udhëtoni dhe të shihni se cila ditë është më e lira. Shtë e rëndësishme të kaloni kohë duke kërkuar një fluturim të lirë, pasi ato zakonisht janë një nga gjërat më të shtrenjta në udhëtimin tuaj.

Një tjetër aplikacion shumë i dobishëm që nuk mungon kurrë në celularin tim është Mapsme. Simplyshtë thjesht një aplikacion siç janë hartat google por shumë më i plotë. Çaj shkarkoni hartën që ju nevojitet dhe pasi të shkarkoni mund ta përdorni atë jashtë linje dhe funksionon shume mire. Ky aplikacion ofron lloje të ndryshme kërkimi si hotele, restorante, pika interesi në zonë, etj. Thjesht më largon.

Dhe së fundmi brenda gjërave të domosdoshme të mia, Booking dhe Airbnb. Këto janë kërkesa për të gjetur strehim dhe ato funksionojnë mrekullisht. Ju mund ta organizoni kërkimin tuaj në përputhje me nevojat tuaja dhe do të shihni se rezultatet nuk do t'ju zhgënjejnë. Një nga sugjerimet e mia është që të kaloni kohë duke kërkuar strehim, si në rastin e fluturimeve, gjetja e pazareve të vërteta është çështje kohe dhe pak fat. Epo, siç isha duke thënë, zgjidh një ditë dhe fillo kërkimin për strehim. Kujdes! Asnjëherë mos qëndroni vetëm me rezultatet e para, lëvizni dhe do të shihni se si shfaqen oferta më të mira brenda aplikacionit më pas. Mos harroni se opsionet që shfaqen në radhë të parë janë promovuar të jenë në pozicionet e para dhe nuk janë gjithmonë më të lira. Ndonjëherë është gjithashtu interesante të krahasosh çmimet direkt me hotelin, të jesh i vetëdijshëm se këto lloje të aplikacioneve kërkojnë një përqindje për menaxhimin, me të cilën nganjëherë hoteli ofron çmime të tjera ose edhe promovime të veçanta.

Pothuajse harrova! Varet nga vendi ku po udhëtoni, duhet të keni dhurata këmbimin valutor. Si është ajo monedhë në krahasim me euron, kostot e jetesës në qytet që keni ndërmend të zbuloni ... importantshtë e rëndësishme të studioni pak zonën në mënyrë që asgjë të mos ju befasojë. Në rastin e këmbimit të monedhës, ne rekomandojmë përdorimin e një karte që është ideale për këto raste, ka disa, por par ekselenca më e mirë është Bnext. Falë saj ju mund të bëni transferime nga karta juaj, në kartën Bnext dhe të tërhiqni para me pak komision në të gjitha vendet, gjithashtu gjithmonë me kursin më të mirë të këmbimit. Një gjë tjetër që është shumë interesante është se ju mund ta bllokoni dhe riaktivizoni kartën vetë nga celulari juaj nëse kaloni nëpër zona që krijojnë mosbesim ose thjesht doni ta bllokoni kur nuk keni nevojë ta përdorni.

Këshilla të mira, hë? Për më të stinuarit në udhëtime, këto këshilla nuk janë asgjë e re, ose ndoshta janë, por unë ende shpresoj që ju të mund të vini disa këshilla në praktikë.

Zbuloni Evropën në urën e nëntorit

Roma është një destinacion që nuk zhgënjen kurrë

Personalisht, për fundjavën e nëntorit, unë preferoj vendet dhe qytetet me sharm, por që në të njëjtën kohë nuk janë shumë larg. Me fjalë të tjera, nëse keni disa ditë, nuk është koha të shkoni në një udhëtim të gjatë nëse nuk filloni një aventurë të shkëlqyer pa një biletë kthimi. Epo, në nëntor, ne rekomandojmë të udhëtoni në Evropë pa dyshim, këtu janë disa propozime:

  • Arratisja në Belgjikë dhe shijoni Brukselin, Gentin dhe Bruges në të njëjtin udhëtim.
  • Budapest, një vend emblematik, si dhe i veçantë. Dehu nga sharmi i saj.
  • Vizitoni praga magjike, ecni nëpër një përrallë në jetën reale.
  • La Roma klasike e cila nuk është kurrë një ide e keqe, plot me kulturë gastronomike dhe arkitekturë të bukur.

Deri më tani rekomandimet tona për urën tjetër në nëntor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*